[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

RTVS predstaví príbeh Dómu sv. Alžbety vo filme Katedrála zázrakov
P:3, 27. 10. 2023 11:05, DOM

Bratislava 27. októbra (TK KBS) Rozhlas a televízia Slovenska prináša na obrazovky nový dokumentárny film, v ktorom vyrozpráva svoj veľkolepý historický príbeh Dómu sv. Alžbety v Košiciach. Dokument s názvom Katedrála zázrakov diváci uvidia na slávnosť Všetkých svätých 1. novembra o 20:00 na Dvojke Slovenskej televízie.

V starom farskom Kostole sv. Alžbety v Košiciach sa v 14. storočí pri slúžení svätej omše odohrala neočakávaná udalosť, ktorej dôsledkom bolo potvrdenie skutočnej prítomnosti Krista v Eucharistii. Tento ľudsky nevysvetliteľný, nadprirodzený úkaz dostal pomenovanie „eucharistický zázrak“ a po schválení príslušnými cirkevným autoritami sa stal nosným pilierom náboženského života Košičanov i pútnikov z celej strednej Európy na niekoľko storočí. Stojí aj za zrodom samotnej košickej Katedrály sv. Alžbety. „Mnoho ľudí, turistov i  obyvateľov Košíc nevie, prečo je Dóm sv. Alžbety takou krásnou a veľkolepou sakrálnou stavbou,“ uviedla režisérka dokumentu Silvia Košťová. V dokumente sa to diváci dozvedia. Spolu s profesorom Petrom Zubkom, ktorý príbeh publikoval knižne, sú autormi scenára k dokumentu. Originálnym obsahovým prvkom  je personifikácia katedrály, ktorá sa prihovára v 1. osobe jednotného čísla a odkrývajúc svoje radosti i starosti stáva sa dôvernou priateľkou divákov.

V dokumente sú prezentované odborné stanoviská cirkevného historika prof. Petra Zubka a historičky Kataríny Nádaskej,  autentické, archívne písomné pramene, sakrálna architektúra a výtvarné umenie, ale väčšia časť obrazového stvárnenia je inscenovaná. Mnohofarebné, slnečné hrané obrazy živo predstavia stredoveké Košice, katedrálu ako frekventované pútnické miesto, pútnikov z najvyšších i najnižších vrstiev a viacero zaujímavých, prírodných i architektonických prostredí.

Realizáciu dokumentu zastrešil tvorivý tím Televízneho štúdia RTVS Košice:  Viktor Herrgott - kameraman, Ján Haraksim - strihač, Erika Hajasteková - vedúca výrobného štábu, Ľubica Jarjabková - kostýmová výtvarníčka, Ľuboš Porada a  Peter Zubko - odborní poradcovia a množstvo ďalších spolupracovníkov, o ktorých režisérka Silvia Košťová uviedla:  „Je to hlavne tímová práca – a ja mám chvalabohu – úžasný tím, ktorý ťahá za jednu niť, rovnako cíti, a chce priniesť divákovi nezabudnuteľný zážitok.“ Pri výbere komparzu režisérka spolupracovala s kreatívnym centrom RTVS v Košiciach, pracovníkmi Košického hradu,  Základnou školou v Kežmarku a minoritmi v Spišskom Štvrtku. Kostýmami vypomohlo Divadlo Jonáša Záborského, divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove i fundus STV.

„Každý chrám do ktorého vojdem, či už na liturgiu, alebo len tak na stíšenie sa a modlitbu alebo s kamerou kvôli práci a nakrúcaniu, je pre mňa vymodleným miestom, ktoré vždy obdivujem a na ktorom sa cítim dobre. Košická katedrála však svojim príbehom je už pre mňa iným miestom, miestom Božieho milosrdenstva a miestom zázrakov – a tie sa nedejú len tak.“,  opísala režisérka svoje dojmy po dokončení filmu. Veríme, že pre divákov Slovenskej televízie bude dokumentárny film „Katedrála zázrakov“ skutočným duchovným, kultúrnym, hudobným i náboženským zázrakom.

Zdroj: RTVS Bernadeta Tokárová( TK KBS, rtvs, bt, ml; pz ) 20231027023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]