Komárno 27. októbra (TK KBS) Počas obnovy filiálneho románskeho kostolíka v Patinciach v Komárňanskom dekanáte priniesli výsledky archeologického, architektonicko-historického i reštaurátorského výskumu nové poznatky. Zistilo sa napríklad, že stavba nepochádza z 13. storočia, ako bolo doteraz známe širokej verejnosti, ale obdobie jej vzniku posunuli do 12. storočia.
Reštaurovanie kostola prinieslo i ďalšie zaujímavosti. Napríklad, že na jeho stavbu bolo použité výnimočne kvalitné kamenné murivo, na objekte sa našli viaceré zachované románske prvky, vrátane okien či stôp po odstránenej románskej empore v lodi, ako aj prvky románskych náhrobných kameňov so zvyškami figurálnej výzdoby v základoch objektu.
Odkryté bolo aj pastofórium na severnej strane apsidy. Patince sa tak zaradili do malej skupiny románskych stavieb, ktoré sa zachovali na juhu Slovenska.
Výskum v rámci komplexnej obnovy sa realizuje z iniciatívy Rímskokatolíckej cirkvi, farnosti Iža s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a podieľajú sa na ňom reštaurátor Juraj Puškár a výskumníci Elena Sabadošová a Marian Havlík. Archeologický výskum zabezpečovala spoločnosť Midland Adventure s.r.o. pod vedením Tomáša Molotu a Pavla Paterku z KPÚ Nitra.
Práce mali byť pôvodne ukončené do konca roka 2024, tento termín však zrejme bude vzhľadom na významné nálezy posunutý.
Krajský pamiatkový úrad Nitra v spolupráci s Rímskokatolíckou cirkvou, farnosťou Komárno a Obcou Patince organizovali v septembri pre verejnosť deň otvorených dverí, v rámci ktorého viacerí odborníci predstavili výsledky výskumu a prípravy obnovy kostola. Akcia sa uskutočnila ako súčasť Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2023.
Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave Róbert Kiss