[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nové poznatky výskumu: kostolík v Patinciach môže byť objavom roka
P:3, 27. 10. 2023 10:30, DOM

Komárno 27. októbra (TK KBS) Počas obnovy filiálneho románskeho kostolíka v Patinciach v Komárňanskom dekanáte priniesli výsledky archeologického, architektonicko-historického i reštaurátorského výskumu nové poznatky. Zistilo sa napríklad, že stavba nepochádza z 13. storočia, ako bolo doteraz známe širokej verejnosti, ale obdobie jej vzniku posunuli do 12. storočia.

Reštaurovanie kostola prinieslo i ďalšie zaujímavosti. Napríklad, že na jeho stavbu bolo použité výnimočne kvalitné kamenné murivo, na objekte sa našli viaceré zachované románske prvky, vrátane okien či stôp po odstránenej románskej empore v lodi, ako aj prvky románskych náhrobných kameňov so zvyškami figurálnej výzdoby v základoch objektu.

Odkryté bolo aj pastofórium na severnej strane apsidy. Patince sa tak zaradili do malej skupiny románskych stavieb, ktoré sa zachovali na juhu Slovenska.

Výskum v rámci komplexnej obnovy sa realizuje z iniciatívy Rímskokatolíckej cirkvi, farnosti Iža s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a podieľajú sa na ňom reštaurátor Juraj Puškár a výskumníci Elena Sabadošová a Marian Havlík. Archeologický výskum zabezpečovala spoločnosť Midland Adventure s.r.o. pod vedením Tomáša Molotu a Pavla Paterku z KPÚ Nitra.

Práce mali byť pôvodne ukončené do konca roka 2024, tento termín však zrejme bude vzhľadom na významné nálezy posunutý.

Krajský pamiatkový úrad Nitra v spolupráci s Rímskokatolíckou cirkvou, farnosťou Komárno a Obcou Patince organizovali v septembri pre verejnosť deň otvorených dverí, v rámci ktorého viacerí odborníci predstavili výsledky výskumu a prípravy obnovy kostola. Akcia sa uskutočnila ako súčasť Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2023.

Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave Róbert Kiss( TK KBS, to abu, rk, ml; pz ) 20231027021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]