[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

KBS zverejnila aktualizované usmernenia pre prípady sexuálneho zneužívania
P:3, 27. 10. 2023 17:45, DOM

Bratislava 24. októbra (TK KBS) Konferencia biskupov Slovenska prináša na internetovej stránke www.kbs.sk aktualizované usmernenia pre prípady sexuálneho zneužívania maloletých klerikmi.

Druhú verziu príručky pre prípady sexuálneho zneužívania maloletých v Cirkvi, ktorá vyšla dva roky po prvom vydaní, zverejnilo v roku 2022 Dikastérium pre náuku viery.

KBS prináša jej slovenský preklad pod názvom Vademecum o niektorých procesných otázkach pri riešení prípadov sexuálneho zneužívania maloletých spáchaných klerikmi.

Aktualizovanú verziu tejto príručky treba vnímať ako nástroj, ktorý má pomôcť biskupom, kňazom, ale aj právnikom zapojeným do riešenia prípadov, správne postupovať pri obvinení klerikov zo zneužívania maloletých.

Na viac ako tridsiatich stranách a v deviatich kapitolách odpovedá na hlavné otázky týkajúce sa niektorých procesov pri riešení týchto deliktov. Nová verzia nadväzuje na Vademecum z roku 2020.

Nejde o normatívny text, ale o príručku pre cirkevné autority, v ktorom sa špecifikujú kroky, ktoré má autorita vykonať vo všetkých kľúčových momentoch riešenia naliehavého prípadu.

Podľa dikastéria „text, ktorý nemá silu zákona, chce reagovať na rastúcu potrebu poznania praxe pri riešení uvedených situácií zo strany tých, ktorí sú poverení podieľať sa na rozličných procesných úlohách“.

Plody pôvodného Vademeca

Vytvorenie Vademeca v roku 2020 bolo jedným z cieľov stretnutia predsedov biskupských konferencií z celého sveta o ochrane maloletých v Cirkvi, ktoré sa konalo vo februári 2019.

Za KBS sa na ňom zúčastnil bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. Išlo o historické stretnutie zamerané na boj proti zneužívaniu a lepšiu ochranu mladých a zraniteľných osôb.

Vydanie príručky a jej používanie jednotlivými biskupskými konferenciami malo nielen pomôcť  pri správnom postupe v prípadoch sexuálneho zneužívania klerikmi, ale aj zaviesť prax vyškolenia odborníkov a riešenia otázok, ktoré nie vždy našli adekvátnu odpoveď v samotných právnych textoch.

Už pôvodný text odkazoval na ďalšie možné aktualizácie v budúcnosti. Vylepšená verzia, ktorá zahŕňa nové opatrenia

Práca na revízii, zdôraznil Vatikán, „okrem iného starostlivo zohľadnila rôzne príspevky z akademických centier a štúdie v tejto oblasti za posledné dva roky.“ Niektoré body boli objasnené a vylepšené po prijatí návrhov, ktoré vzišli z početných diskusií s cirkevnými organizáciami zaoberajúcimi sa touto oblasťou.

„Pokiaľ ide o redakčné úpravy, bolo zachované rovnaké číslovanie ako v prvej verzii, aby sa uľahčil prístup k jednotlivým témam pre tých, ktorí už Vademecum poznajú.“

Aktualizácia prvého vydania, uviedlo dikastérium, „sa stala nevyhnutnou najmä v dôsledku nadobudnutia platnosti VI. knihy Kódexu kánonického práva a Noriem týkajúcich sa deliktov vyhradených Kongregácii pre náuku viery (7. decembra 2021), tiež motu proprio Fidem servare (14. februára 2022), ako aj motu proprio Competentias quasdam decernere (15. februára 2022) a napokon apoštolskej konštitúcie Praedicate evangelium (5. júna 2022).

Dikastérium tvrdí, že ide o text otvorený pre ďalší vývoj a uviedlo, že pripomienky a návrhy k tomuto textu sú vítané.

Poznámka: V správe sú využité informácie z VaticanNews
Preložil Stanislav Gábor( TK KBS, kbs, sg, ml; pz ) 20231027001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]