[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Jonáš Jozef Maxim MSU: Ako pastier mám viesť k Bohu tých, ktorých mi Boh zveruje
P:3, 26. 10. 2023 12:25, DOM

Bratislava 26. októbra (TK KBS) Prinášame krátky rozhovor s novovymenovaným prešovským arcibiskupom metropolitom, ktorým sa stal rehoľný kňaz SEODr. Jonáš Jozef Maxim MSU, doterajší igumen (predstavený) studitského kláštora v Unive na Ukrajine a rodák z farnosti Oľšavica.

– Otec Jonáš, ako ste prijali menovanie za prešovského arcibiskupa metropolitu? 

Pravdu povediac cítil som, že menovanie na biskupa môže prísť až niekedy v roku 2025, lebo vtedy mi mala končiť moja služba igumena v monastieri, na ktorú ma vybrali moji spolubratia. To, že to bude už teraz som naozaj nečakal, aj keď sa o tom v cirkevných kuloároch povrávalo. Keď mi to oznámil ukrajinský apoštolský nuncius, trochu som ostal zaskočený a preto som poprosil tri dni na zváženie. Mal som čas poradiť sa s tými, čo má duchovne sprevádzajú a v modlitbe zvážiť svoje rozhodnutie. Pri rozhodovaní mi pomohol aj čas komunitných duchovných cvičení, ktoré sme práve v tom čase začínali. Vnútorný pokoj a odovzdanosť Bohu sa dostavili, keď som v modlitbe pred Bohom povedal moje -  áno, prijímam to! 

– Ako sa vám bude odchádzať po 20 rokoch z mníšskeho prostredia otcov studitov a z Ukrajiny? 

Odchádzať sa bude ťažko! Mám tu duchovnú rodinu, mojich spolubratov v mníšstve, mnohých známych, priateľov, obľúbené miesta. Ukrajina sa mi naozaj stala domovom o to viac, že od môjho príchodu do monastiera, hoci som zo Slovenska, ma tu prijali ako svojho. Stal som sa jedným z nich, prežívam s nimi, radujem sa s nimi. No verím, že tak ako pred rokmi, keď som odchádzal z rodného Slovenska, Boh mi tu, na Ukrajine, poslal svojich „Kirenejcov“ a „Veroniky“, tak isto aj teraz on bude so mnou a už ma v svojej človekamilujúcej láske predchádza a pripravuje cestu späť na moje rodné Slovensko, do mojej rodnej  eparchie. 

– Máte už nejaké plány alebo vízie, ktoré budete chcieť realizovať na metropolitnom stolci?  

Je to ťažká otázka! Nemám na ňu teraz jasné odpovede, čestne sa priznávam… No viem že ako pastier mám viesť k Bohu tých, ktorých mi Boh cez túto službu zveruje! Akým spôsobom?! Prosím Pána, aby mi ukazoval cestu a aby som bol otvorený a pripravený počúvať  jeho  hlas. 

-

Svätý Otec František dnes, vo štvrtok 26. októbra 2023, na sviatok svätého veľkomučeníka Demetera, vymenoval nového arcibiskupa Prešovskej archieparchie a metropolitu Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Stal sa ním rehoľný kňaz SEODr. Jonáš Jozef Maxim MSU, doterajší igumen (predstavený) studitského kláštora v Unive na Ukrajine a rodák z farnosti Oľšavica. Vladyka Peter Rusnák zostáva apoštolským administrátorom na vykonávanie bežných úkonov až do prevzatia kanonického vlastnenia archieparchie novým biskupom, informovala Tlačovú kanceláriu KBS Apoštolská nunciatúra na Slovensku.

Zdroj: ISPA ( TK KBS, ispa, ml; pz ) 20231026022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]