Vatikán 25. októbra (TK KBS) Piero Coda ako člen Teologickej komisie synody sa zúčastňuje na práci Generálneho sekretariátu synody. Počas formačného stretnutia, ktoré sa uskutočnilo pred pár mesiacmi, predstavil globálny pohľad na to, čo Cirkev v súčasnosti prežíva, pričom zdôraznil novosť a dôležitosť súčasnej Synody o synodalite.
„Pápež František zvolaním synodálneho procesu zdôrazňuje, že Synoda biskupov slúži Božiemu ľudu, ktorý je na ceste, kráča s ním, a to počnúc miestnymi cirkvami. V roku 2018 Medzinárodná teologická komisia, ktorej som členom, odpovedala na pápežovu výzvu a vydala dokument, ktorý túto tému prehlbuje. V roku 2018 pápež František konštitúciou Episcopalis communio zreformoval Synodu biskupov, pričom zdôraznil, že Synoda biskupov, vzácne a strategické dedičstvo Druhého vatikánskeho koncilu, musí byť tlčúcim srdcom procesu, ktorý podporuje spoluúčasť všetkých vo všetkých miestnych cirkvách. Cieľom je, aby tak celý tento proces vyústil do Synody biskupov v jednote s pápežom a odtiaľ sa vrátil k miestnym cirkvám, aby ich inšpiroval a podnietil k ďalšiemu kráčaniu. Túto dynamiku začali uvádzať do života už synody o rodine a o mladých. Výsledkom bola skúsenosť, že synoda nie je len jednorazovou udalosťou, ale procesom, ktorý zahŕňa celý Boží ľud a všetci sú povolaní mať na ňom účasť. Biskupi tu potom majú zodpovednosť za proces rozlišovania, ktorý im prináleží z titulu ich služby, a úlohou pápeža je povedať záverečné slovo, ktoré dá procesu pečať. Ale svoj nenahraditeľný a špecifický príspevok v mnohorakosti chariziem a s rozmanitosťou a bohatstvom skúseností, ktorých je nositeľom, je povolaný ponúknuť celý Boží ľud,“ hovorí teológ Coda.
Po skončení Synody o mládeži podľa Piera Codu navrhli biskupi užší zoznam troch tém pre nasledujúcu synodu, medzi nimi aj potrebu prehĺbiť chápanie toho, čo znamená byť čoraz viac synodálnou Cirkvou vo vernosti evanjeliu a Tradícii Cirkvi a zároveň realizovať nový misijný elán v našej dobe. „Pápež si vybral práve túto tému a v roku 2021 spustil proces, ktorý aktuálne prežívame. Téma synody bola formulovaná takto: Za synodálnu Cirkev: spoločenstvo, spoluúčasť a misia. Nejde teda o riešenie jednotlivých problémov, ktoré sú v Cirkvi dnes na stole a sú pomerne závažné. Ide o spoločné uvažovanie o tom, čo znamená byť synodálnou Cirkvou, kde sa všetci učíme žiť spoločenstvo a misiu a zúčastňovať sa na nich tvorivo a zodpovedne, každý podľa svojho povolania. A to v troch etapách: prvá etapa sa uskutočnila v miestnych cirkvách – nielen v jednotlivých diecézach, ale aj v cirkvách na národnej a kontinentálnej úrovni. Druhou etapou je zhromaždenie Synody biskupov, ktoré sa slávi v októbri tohto roku na prvom zasadnutí a pokračovať bude druhým zasadnutím v budúcom roku. Na tomto zasadnutí sa po prvýkrát aktívne a v plnej miere zúčastňuje aj 70 laikov, žien a mužov. A napokon tretia etapa, spojená s návratom výsledkov Synody biskupov do miestnych cirkví, aby sme v každej z nich mohli rozlíšiť, čo v praxi znamená byť synodálnou Cirkvou, aké iniciatívy treba uskutočniť a aké prioritné problémy treba riešiť,“ uvádza teológ Coda v texte, ktorý v plnom znení prináša portál Nové Mesto (nm.sk).