Bratislava 25. októbra (TK KBS) Z Jeruzalema ku všetkým národom. Svedectvá o počiatkoch kresťanstva je názov výstavy, ktorú priniesli redemptoristi do farnosti Bratislava-Kramáre. Farníci a návštevníci kostola si môžu od septembra do konca novembra 2023 študovať texty a obrazy z obdobia raného kresťanstva, s osobitným dôrazom na život prvých kresťanov, ich kontakt s okolitým svetom a poslanie evanjelizovať.
V piatok 20. októbra porozprávali farníkom o počiatkoch kresťanstva niekoľkí odvážni čerství birmovanci, ktorých pripravovala miestna komunita redemptoristov, ako aj nadšenec a znalec dejín Rímskej ríše Tomáš Vardzík. V nedeľu 5. novembra o 17:30 sa veriaci stretnú s františkánom a sprievodcom po Svätej zemi pátrom Jeremiášom Kvakom, ktorý porozpráva o aktuálnych archeologických nálezoch vo Svätej zemi a priblíži aj úlohu Kustódie Svätej zeme. V nedeľu 12. novembra o 17:30 príde na Kramáre Lucia Hidvéghyová z Teologickej fakulty TU s témou Boží ľud, Cirkev a Izrael. Počas prednášok budú v pastoračnej miestnosti pripravené pre deti hry.
V decembri poputuje výstava do Domu Quo vadis, kde ju dňa 5. decembra 2023 o 18:00 otvorí biblista Jozef Jančovič. Vo vybraných dňoch – vo štvtok 7., v pondelok 11., v utorok 12., v pondelok 18. a v utorok 19. decembra – dobrovoľníci z farnosti na Kramároch zabezpečia sprevádzanie výstavou. Prihlásiť a dohodnúť čas návštevy sa dá na adrese tibenskagabriela@gmail.com. „Na výstavu a sprievodné podujatia srdečne pozývame všetkých, ktorí si chcú prehĺbiť poznanie o svojom náboženstve, spoznať hlbšie náš kresťanský dejepis a geografiu a lepšie si uvedomiť, že naša viera je stretnutím s reálnymi udalosťami a osobami,“ avizujú organizátori. V prípade záujmu o výstavu je možné dohodnúť jej zapožičanie s hlavným koordinátorom výstavy diakonom Marekom Novákom z komunity redemptoristov vo farnosti Bratislava-Kramároch (mareknovakcssr@gmail.com).
Výstavu autorsky pripravil Míting Rimini, podporili Redemptoristi na Slovensku, SEPS, Farnosť a Komunitné centrum Kamáre, Rodinné spoločenstvo a Copex. Je rozdelená do štyroch sekcií. Prvá sa venuje historickým, geografickým a spoločensko-politickým podmienkam, v ktorých vzniklo a šírilo sa kresťanstvo. V druhej časti popisuje cesty šírenia nového náboženstva do vtedy známeho sveta a v tretej, najobšírnejšej časti ukazuje, ako sa nové náboženstvo prejavovalo v každodennom živote, aké bola interakcia s inými vtedy panujúcimi náboženstvami (vzájomná výmena, ale aj konflikty) a s vládnucou mocou. Posledná časť hovorí o význame písomnej tradície pre kresťanstvo a judaizmus a zameriava sa aj na objavy v Kumráne.
Jednotlivé panely prinášajú popri zaujímavých textoch zobrazenie významných archeologických nálezov spojených napr. s menami známych biblických postáv, umelecké a kultové predmety, náhrobné kamene so zaujímavými nápismi, ako aj úlomky papyrusov zo zbierok v Oxforde a Jeruzaleme. Výstava je výnimočná tým, že prináša ukážky z najznámejších svetových múzeí v Ríme, Vatikáne, Ravenne, Jeruzaleme, Londýne, Oxforde, Berlíne a Madride, a na jej zostavení pracovali vynikajúci vedci z významných európskych inštitúcií.
Viac informácií je možné nájsť TU a TU
TK KBS informovala Gabriela Tibenská