[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

KBS a Charita chystá monitoring projektu Adopcia na diaľku® na Kube  
P:3, 24. 10. 2023 15:05, DOM

Bratislava 24. októbra (TK KBS) Tím Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a Slovenskej katolíckej charity (SKCH) navštívi v dňoch 26. októbra – 11. novembra 2023 Kubu.  

„Hlavným cieľom cesty je navštíviť našich lokálnych partnerov, s ktorými spolupracujeme a zbierať podklady na nové projekty, ktoré môžu byť podporené z projektu Adopcia na diaľku® na Kube,“ hovorí Roman Kortiš, výkonný manažér projektu Adopcia na diaľku®. Na Kubu vyrazí s výkonným tajomníkom KBS Ivanom Ružičkom a členmi SKCH – koordinátormi projektu Adopcia na diaľku® Martinom Kružliakom, Oliverom Baculom, projektovým manažérom Moreesom Gaggim a videotvorcom Martinom Ondrušom. 

„Pred dvomi rokmi navštívil našu krajinu pápež František. Povzbudil nás k pomoci núdznym nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Jedným z plodov vtedašej návštevy bola zbierka slovenských veriacich, ktorí na pomoc sociálne slabším rodinám na Kube vyzbierali 600 000 eur. Táto suma postupne smerovala do projektu Adopcia na diaľku® na Kube, ktorý sa začal ešte pred návštevou pápeža. Spojený je s podporou konkrétnych detí a rodín, ktorí vďaka pomoci získali prístup k základným potrebám akými sú jedlo, zdravotná starostlivosť alebo školské materiály. Pomoc bola možná vďaka misionárom zo Spoločnosti Božieho Slova, ktorí na Kube pomáhajú a pôsobia už viac ako desaťročie. Sú partnerom, ktorý na mieste sprostredkúva našu pomoc deťom a rodinám. Verbisti na Kube vďaka podpore zriadili aj pravidelnú potravinovú pomoc pre deti a ich rodiny a prevádzkovali jedálne vo viacerých miestnych diecézach. Nechýbala tiež podpora ďalších malých projektov,“ dodal Kortiš. 

Na Kube prijme slovenskú skupinu páter Lukáš Mizerák SVD. Na mieste ju čaká séria stretnutí a prijatí. Hovoriť budú s členmi farností, komunít a organizácii. Prvé dni cesty strávia v hlavnom meste Havana, kde navštívia projekty realizované Caritas Cuba. Neskôr budú pokračovať vyše 800 kilometrov až na západ ostrova, do farnosti Caio Mambí, v ktorej projekt podporil stavbu a dlhodobú prevádzku jedálne a dostavbu miestneho kostola. V tejto farnosti navštívia aj viacero konkrétnych rodín, ktorých deti sú podporované projektom Adopcia na diaľku®. Ďalšie zastávky ich čakajú v dedinkách ako Barredas, Collazo, Yari, Mayari alebo Doncella, v ktorých sa tiež uskutočnila pomoc deťom. V krajskom meste Holguín čaká slovenskú delegáciu stretnutie s miestnym biskupom a reholnými sestrami. V programe sú aj stretnutia s miestnymi tímami, ktoré fungujú pod vedením verbistov.  

 Kuba patrí medzi sedem krajín, v ktorých projekt Adopcia na diaľku® pôsobí už viac ako 25 rokov.

 Výstupy z cesty je možné sledovať TU alebo TU.( TK KBS, rk, ml; pz ) 20231024034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]