[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Štyridsaťdňová reťaz modlitieb za kňazov vyvrcholila púťou v Šaštíne
P:3, 24. 10. 2023 10:32, DOM

Šaštín 24. októbra (TK KBS) Na Slovensku vyvrcholila štyridsaťdňová reťaz pôstu a modlitieb za kňazov (15. 9. – 24. 10.). Symbolickým vyvrcholením bola púť za kňazov, ktorá sa konala v nedeľu 22. októbra 2023 v Národnej svätyni Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Pútnici a modlitebníci za kňazov z celého Slovenska sa prišli poďakovať Bohu aj za dar nového spišského biskupa, zároveň prosili za posvätenie všetkých ostatných kňazov. Tento rok organizátori z hnutia Modlitby za kňazov pozvali ako hlavného hosťa pracovníkov Televízie LUX. Počas púte bola vystavená relikvia svätého Františka Saleského, patróna tejto televízie, ale aj ďalších médií.

Púť za kňazov začala svätou omšou, ktorú celebroval bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. V homílii sa zamýšľal nad odpoveďou Pána Ježiša pokrytcom, ktorí sa ho snažili podchytiť v reči otázkou: „Slobodno platiť cisárovi daň, či nie?“. Odpoveď „Čí je tento obraz...?“ posunul do osobnej roviny, keď sa pútnikov spýtal: „Koho obraz nosíme my na sebe?“ A ďalej ju rozvíjal v tom zmysle, že síce sme stvorení na Boží obraz, ale zároveň sme aj veľmi krehkí, zraniteľní. Podobne tak aj kňazi, ktorí preto potrebujú naše neustále modlitby.

Po svätej omši sa pútnikom prihovorila Monika Hroncová. Na začiatku roka prišla s myšlienkou obetovať februárový pôst v TV LUX novým kňazským a duchovným povolaniam. O vzťahu ku kňazom hovorila tiež moderátorka relácie Doma je doma Martina Ostatníková a prostredníctvom videa aj ďalší pracovníci katolíckej televízie – Pavol Danko, Juraj Drobný a Marián Bér. Krížovú cestu za kňazov s myšlienkami blahoslavenej sestry Zdenky viedli milosrdné sestry Svätého kríža z Trnavy, sr. Dominika a sr. Damiána.

Na záver programu vystúpil s prednáškou programový riaditeľ TV LUX Ondrej Chrvala. Ťažké časy pôsobenia svätého Františka Saleského prirovnal k dnešnej dobe. Na príkladoch z jeho života ukázal možnosti, ako je možné aj v súčasnosti osloviť ľudí mimo Cirkvi. Jeho slová: „Aj keby ste mi vylúpli jedno oko, tým druhým budem na vás pozerať s láskou“ asi najlepšie vystihujú vzťah k nepriateľom, ktorý jediný dokáže premieňať srdcia, informoval TK KBS Samuel Brečka.( TK KBS, sbr, ml; kj ) 20231024023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]