[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Spišskej Kapitule vysvätili nového spišského biskupa Františka Trstenského
P:3, 21. 10. 2023 12:55, DOM

Spišská Kapitula 21. októbra  (TK KBS) Spišská diecéza má nového biskupa. Stal sa ním rodák z Tvrdošína, doterajší farár a dekan v Kežmarku Mons. František Trstenský, ktorého do funkcie menoval v septembri Svätý Otec František (8. 9. 2023). Vysvätili ho dnes vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule. Hlavným svätiteľom a kazateľom počas slávnostnej svätej omše bol košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Bernard Bober, spolusvätiteľmi apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli a emeritný spišský pomocný biskup Mons. Andrej Imrich.

Zachovaj si Ježišov pohľad, odkázal hlavný svätiteľ

„Pred viac ako 30-timi rokmi tu na tomto vŕšku svätého Martina v tichu, modlitbe a štúdiu sa náš kandidát na biskupské svätenie, František – rodák z Medvedzia z Tvrdošína, s dôverou pripravoval na cestu kňazstva, ktorá bola jeho vytúženou cestou. Po rokoch kňazskej služby i ďalšieho štúdia sa na istý čas znovu vrátil na toto miesto, aby aj seminaristom odovzdal, čo sám prijal, deliac sa o talenty, ktorými ho Pán obdaril. Ako prorektora na Katolíckej univerzite som ho často stretával, keď sme spolu riešili potreby a výzvy našej univerzity v Ružomberku. Teraz, po troch rokoch v kežmarskej farnosti sa tu na tento kapitulský kopec vracia znovu, aby tu našiel svoj nový domov a pracovisko,“ odkázal novému biskupovi v homílii jeho hlavný svätiteľ arcibiskup Bober.

Ocenil statočnosť rodičov nového spišského biskupa. „Veľmi dobre vás, troch synov vychovali, viedli vás k láske k Cirkvi, mama osobitne k úcte k Panne Márii. Veríme, že v tejto chvíli ti žehnajú z neba a sprevádzajú ťa svojím príhovorom," uviedol. Najbližších príbuzných dnes na slávnosti zastupoval jeho najstarší brat s rodinou a druhý „starší brat Jozef, diecézny kňaz,“ ktorý ho sprevádzal k oltáru, pred ktorým bol vysvätený z biskupa. Ako „impulz“ do jeho nastávajúcej služby mu pripomenul patróna Spišskej diecézy, ktorý je svätý Martin. „Keď sa teraz zahľadíš dopredu na patróna tejto diecézy svätého Martina, uvedom si, že on rímsky vojak, ktorý obdaroval žobráka plášťom, mu nedaroval len kúsok odevu, ale predovšetkým svoje srdce, lebo spoznal Krista v núdznom človeku. A toto nech je pre teba jasným impulzom tvojej nastávajúcej biskupskej služby,“ povedal.

V nadväznosti na litugické čítanie z Prvej knihy Kráľov, v ktorom si prítomní vypočuli, ako si Šalamún žiadal od Pána múdrosť, hlavný svätiteľ a kazateľ novému biskupovi pripomenul, že je to prosba aj pre nového biskupa. Vyzval ho, aby prosil „za svojich budúcich spolupracovníkov, aby ti vedeli dobre poradiť, aby si sa mal na koho obrátiť a spolu s nimi urobiť dobré rozhodnutia. Sám si všímaš, že máš po svojom boku pomerne mladú generáciu kňazov, ktorí budú tvojimi spolupracovníkmi na najbližšie roky. A naozaj, pekne a pravdivo si sa o nich vyjadril, keď si povedal, že ich potrebuješ a počítaš s nimi. Buď im nablízku. Ak budeš aj zavalený povinnosťami a budeš vedieť, že kňazi sa k tebe chcú dostať, nechaj všetko a choď k nim, zavolaj im, pýtaj sa ich, aby cítili, že si ich otcom.“

Novému biskupi tiež predseda biskupskej konferencie zaželal, aby sa nebál robiť rozhodnutia a veci „novým štýlom“, „v intenciách Svätého Otca Františka: ísť na periférie, a byť bližšie ľuďom, na miestach, kde žijú, pracujú a prežívajú svoju všednú a zároveň posvätnú každodennosť“. Na základe príkladu dvoch veží, ktoré má spišská katedrála, pozval nového „pastiera“ diecézy, aby sa nebál „mať napríklad aj dve kancelárie či miesta prijatia – jedno tu v stredovekom sídle kapituly a druhé v meste kde pulzuje život bežných ľudí, ktorí ťa potrebujú nielen vidieť, ale aj cítiť, že žiješ s nimi a pre nich.“ „Prinášaj ľuďom vedomie, že Boh sa o nich stará, aj cez tvoje ruky a rozhodnutia. A rob to s nežnosťou a láskavosťou, tak, ako to ty naozaj vieš – znížiť sa a priblížiť sa aj tým najjednoduchším alebo núdznym,“ poradil mu ďalšie smerovanie. 

Empatiu a schopnosť načúvania nového biskupa podľa jeho svätiteľa vystihuje jeho biskupské heslo, ktoré si vybral: Abba, Pater! Je pripomienkou jeho štúdií a lásky k Svätému písmu, „ale je to aj odkaz na to, čo azda aj teraz prežívaš, podobne ako Ježiš, keď vyslovil práve tieto slová v Getsemanskej záhrade krátko pred svojím utrpením: Otče, nie moja, ale tvoja vôľa nech sa stane (Lk 22, 42). Neboj sa, on bude s tebou v tvojich skúškach, ako sme o tom spievali v žalme (Ž 91),“ uviedol. „Ja verím, že toto je zrkadlo tvojej biskupskej identity a služby, v ktorej prežiješ nielen ťažké, ale aj pekné a požehnané chvíle, a že toto je spôsob, akým sprostredkuješ svojim veriacim milujúceho a milosrdného Boha. Abba – zvolanie, ktoré vystihuje nežnosť nášho vzťahu s Bohom,“ povedal arcibiskup Bober.

Novému biskupovi Spišskej diecézy Mons. Františkovi Trstenskému Mons. Bernard Bober poprial, aby si zachoval „Ježišov pohľad, ktorý je vždy schopný postrehnúť aj skryté dobro, ktoré rastie, Božie svetlo, ktoré svieti aj v noci. Maj stále pred očami najslabších, trpiacich a odvrhnutých ako svätý Martin alebo svätý František“. Zároveň podotkol, že službu biskupa preberá v čase prebiehajúceho synodálneho zhromaždenia v Ríme. „Duch Svätý, ako hovorí pápež František, je protagonistom tejto synody, to nie je parlament, kde sa hlasuje. (...) Dôležité je neriešiť problémy dneška v duchu militantného boja, rozdelenia a konfliktu, ale naopak, načúvaním a trpezlivým dialógom. Takýmto pastierom – pokojným i pokorným – sa stávaj,“ poznamenal predseda KBS.

„Tu na Spiši už bol jeden František, jeden z tvojich ctihodných predchodcov – otec biskup František Tondra. Ten zažil veľmi krásne a zároveň náročné obdobie, keď bolo potrebné obnoviť Cirkev, jej štruktúry i vieru Božieho ľudu po 40-ročnom komunistickom útlaku. Pri jeho vysviacke vyslovil kardinál Tomko tie prorocké, dnes už spomenuté, silné slová: ,Zdá sa, že nad Tatrami svitá!' Kiežby si aj ty zažil obdobie novej jari tejto miestnej spišskej cirkvi a kiežby sa ti to s Božou pomocou podarilo ako svätému Františkovi, aby si siahal len po zbraniach evanjelia, teda po pokore a jednote, modlitbe a láske,“ povedal arcibiskup Bober. Pamätaj na jednotu so Svätým Otcom a na kolegialitu s biskupmi, dokáž sa poradiť a rozprávať aj s tými staršími a neboj sa prijať ich rady a skúsenosti,“ dodal v homílii počas svätej omše spojenej s biskupskou vysviackou a uvedením do úradu.  

PLNÉ ZNENIE homílie je TU 

Vysviacka nového biskupa Spišskej diecézy 

Vysviacka biskupa sa začala po prečítaní evanjelia spevom Veni Creator Spiritus (Príď Duchu Svätý). Potom kanditáta predstavili a prečítal sa latinský a slovenský text buly o vymenovaní nového biskupa.

PLNÉ ZNENIE Apoštolského poverenia (po latinsky prečítal apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli/po slovensky kňaz Lukáš Fejerčák)

-

FRANTIŠEK BISKUP, SLUHA SLUHOV BOŽÍCH, milovanému synovi FRANTIŠKOVI TRSTENSKÉMU, klerikovi Spišskej diecézy, doteraz duchovnému správcovi Baziliky Svätého kríža v meste všeobecne nazývanom Kežmarok, ustanovenému biskupovi do sídla tejto diecézy, pozdrav a požehnanie.

Spolu s celou Cirkvou mysľou a srdcom zvelebujeme Svätý Kristov kríž, našu silu, slávu, útechu, víťazstvo a obhajobu, ktorý stojí pevne, aj keď je svet zmietaný. Veď on je znamením Kristovej radostnej zvesti o vykúpení človeka, ktorú túžime všetkým s láskou ohlasovať spolu s Našimi bratmi v biskupskej službe. Keďže smrťou ctihodného brata Štefana Sečku sa spišská cirkev stala uprázdnená, chceme teraz na čelo tohto spoločenstva postaviť nového posvätného arcipastiera. Po prednesených modlitbách sme sa rozhodli zveriť toto dielo tebe, milovaný synu, mysliac na tvojho pastoračného ducha, na tvoje vzdelanie osobitne vo Svätých písmach, ako aj na tvoje kňazské a ľudské čnosti, ktoré živia Našu dôveru, že dokážeš vykonávať túto službu správne a usilovne. Preto, po porade s Dikastériom pre biskupov, konajúc Našou apoštolskou autoritou, menujeme Ťa a ustanovujeme za SPIŠSKÉHO biskupa so všetkými náležitými právami a príslušnými uloženými povinnosťami. Biskupskú vysviacku môžeš prijať kdekoľvek mimo mesta Ríma pri zachovaní liturgických noriem. Predtým však zložíš vyznanie viery a prísahu vernosti Nám a Našim nástupcom podľa zákonov a noriem Cirkvi. Teba, ako aj klérus a ľud tvojej diecézy chceme upovedomiť o tomto našom dekréte a všetkých vrúcne vyzývame, aby pod Tvojím vedením vo svojom každodennom živote usilovne napĺňali Kristovo evanjelium s úctou ku všetkým a láskou k bratom (porov. 1Pt 2, 17). Napokon Ťa, milovaný synu, veľmi snažne povzbudzujeme, aby si na príhovor Preblahoslavenej Panny Márie a svätého Martina z Tours, nebeského patróna tvojej diecézy, horlivo učil veriacich evanjelium Ježiša, ktorý nás miloval až do krajnosti (porov. Jn 13, 1) a v ktorom je spása ľudského pokolenia získaná na dreve kríža.

Dané v Ríme, z Lateránu, ôsmeho dňa mesiaca septembra na Narodenie Preblahoslavenej Panny Márie roku Pána dvetisícdvadsaťtri, v jedenástom roku Nášho pontifikátu.

Pápež František

Po homílii, v ktorej sa prihovoril hlavný svätiteľ, nasledovali sľuby kandidáta na biskupa a litánie ku Všetkým svätým. Hlavný svätiteľ a biskupi spolusvätitelia si v tomto momente kľakli a kandidát na biskupa si ľahol na zem.

Potom nasledoval obrad samotnej vysviacky. Spojený bol s vkladaním rúk – hlavný svätiteľ mlčky prišiel ku kandidátovi, ktorí kľačal pred ním, aby mu vložil ruky na hlavu. Po ňom urobili to isté aj ostatní biskupi.

Potom hlavný svätiteľ položil na hlavu vyvoleného biskupa evanjeliár otvorený na stati z Evanjelia podľa Lukáša Duch Pána je nado mnou a predniesol konsekračnú modlitbu.

Potom nasledovalo pomazanie svätou krizmou, odovzdanie evanjeliára a biskupských insignií – prsteňa (na prst pravej ruky), solidea, mitry a pastorálu (biskupskej berly).

Zlatý biskupský prsteň nesie vyobrazenie baránka sediaceho na zapečatenej knihe. Z vnútornej strany bude vygravírovaný biskupský erb Mons. Františka Trstenského.

Biskupská berla bude vzácny starobylý gotický „martinský“ pastorál, jeden z mála gotických pastorálov zachovaných v celej Európe, ktorý spišskí biskupi používali pri mimoriadne slávnostných príležitostiach.

Prevzatie úradu diecézneho biskupa Spišskej diecézy

Hlavný svätiteľ potom vyzval vysväteného biskupa, aby si sadol na katedru, ku ktorej ho privedie. Týmto úkonom vysvätený biskup prebral úrad diecézneho biskupa Spišskej diecézy.

Na oltári sa zapálila siedma svieca na znak toho, že biskupský stolec už nie je viac uprázdnený. Novovysvätený biskup potom odložil pastorál a prijal od hlavného svätiteľa a všetkých biskupov bozk pokoja a blahoželanie.

V závere slávnosti po modlitbe po prijímaní a za spevu hymnu Te Deum Laudamus (Teba, Bože chválime) nový biskup Spišskej diecézy prešiel sprevádzaný dvoma spolusvätiteľmi katedrálou a priestorom pred katedrálou žehnajúc prítomných veriacich.

Po skončení hymnu nasledovali pozdravy. 

Prvý sa prihovoril Mons. Nicola Girasoli, apoštolský nuncius na Slovensku, ako predstaviteľ Svätého Otca. Po ňom sa prihovoril Mons. Viliam Judák, nitriansky diecézny biskup a podpredseda Konferencie biskupov Slovenska, ktorý privítal novovysväteného biskupa v zbore slovenských biskupov. 

Potom nasledoval príhovor farára v Lendaku Jána Marhefku, ktorý pozdravil novovysväteného biskupa v mene všetkých kňazov. Následne sa prihovoril novovysvätenému biskupovi rodina Lysá a napokon sa prihovoril novovysvätený biskup Mons. František Trstenský.

PLNÉ ZNENIE príhovorov je TU 

Slávnosť odvysielala v priamom prenose RTVS, TV LUX a Rádio LUMEN. Hudobnú stránku liturgie zabezpečil Chrámový zbor zo Spišskej Novej Vsi pod vedením Zuzany Bolibruchovej, na organe hral Kristián Mačák. 

Na svätej omši spojenej s biskupskou vysviackou a uvedením do úradu prišlo vyše 20 biskupov zo Slovenska, Čiech, Poľska, Maďarska a Lotyšška. Zúčastnil sa na nej aj strahovský opát premonštrátov Daniel Peter Janáček, stovky kňazov, rehoľníkov, seminaristov a veriaci z celého Slovenska i zo zahraničia, ako aj rodina vysväteného biskupa. Ako zástupcovia iných kresťanských cirkví boli prítomní Jeho Blaženosť Rastislav, arcibiskup prešovský a metropolita českých krajín a Slovenska a emeritný biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Igor Mišina. 

Z politického a verejného života boli na slávnosti prítomní Radovan Čikeš, riaditeľ cirkevného odboru na Ministerstve kultúry SR; Ján Rudolf, predseda Správy Štátnych hmotných rezerv SR; poslankyňa Európskeho parlamentu Miriam Lexmann; župani Milan Majerský a Erika Jurinová; poslanci Národnej rady SR František Mikloško a Anna Záborská. Prišli aj primátori miest Spišské Podhradie, Kežmarok, Tvrdošín, Dolný Kubín a Levoča a starostovia z viacerých okolitých obcí. Z akademického prostredia rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku Jaroslav Demko, dekani teologických fakúlt Radoslav Lojan a Marek Šmid a predstavitelia Nanovic Institute for European Studies z University of Notre Dame v USA. Do služby sa zapojilo približne 150 dobrovoľníkov.

Z histórie vysviacok biskupov a Spišskej diecézy 

V Spišskej Kapitule sa naposledy konala biskupská vysviacka biskupa v júni 2020, keď bol konsekrovaný vtedajší pomocný biskup Mons. Ján Kuboš, doterajší spišský administrátor, ktorý viedol diecézu po úmrtí biskupa Mons. Štefana Sečku (28. 10. 2020). Predtým diecézu viedol Mons. František Tondra, ktorý zomrel 3. mája 2012 po ťažkej chorobe. Jeho biskupská vysviacka sa konala 9. septembra 1989 v Spišskej Kapitule. 

Spišská diecéza sa nachádza v severnej časti stredného Slovenska. Zahŕňa regióny Orava, Liptov a Spiš v celkovej rozlohe 7 802 km2. Vznikla v roku 1776 vyčlenením z Ostrihomského arcibiskupstva (13. marca 1776). Diecéza má celkovo 179 farností, ktoré sú zadelené do 14 dekanátov. Na území diecézy žije viac ako 600 000 obyvateľov, z ktorých je približne 450 000 rímskokatolíkov. Pastoráciu vo farnostiach má na starosti 358 diecéznych a rehoľných kňazov v aktívnej službe. V súčasnosti má diecéza 27 seminaristov, 49 cirkevných škôl, 42 rehoľných kňazov, 295 rehoľníkov a 47 rehoľných komunít. Spišská diecéza je súčasťou východnej cirkevnej provincie a spolu s Rožňavskou diecézou je sufragánom Košickej arcidiecézy.

Životopis nového spišského biskupa

Mons. František Trstenský sa narodil 13. marca 1973 v Trstenej. Je rodákom z Tvrdošína (Spišská diecéza). Filozofické a teologické štúdiá absolvoval na Teologickom inštitúte pri Kňazskom seminári v Spišskej Kapitule. Kňazskú vysviacku prijal 21. júna 1997 v Tvrdošíne. Bol kaplánom v Spišských Vlachoch a v Dolnom Kubíne. V rokoch 2000 – 2004 študoval v Jeruzaleme, kde získal licenciát z biblických vied a archeológie (SSLic.). V roku 2006 získal doktorát z biblickej teológie (ThDr.) na Pápežskej akadémii v Krakove, v roku 2008 sa habilitoval na docenta na Teologickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku a v roku 2015 bol vymenovaný prezidentom SR za profesora.

Od roku 2004 prednáša biblické predmety na Teologickom inštitúte Teologickej fakulty Katolíckej univerzity a v Kňazskom seminári biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule. Od roku 2014 do roku 2018 vykonával funkciu prorektora pre zahraničné vzťahy Katolíckej univerzity v Ružomberku. Od roku 2020 je farárom a dekanom v Kežmarku a zároveň prednáša Nový zákon a biblickú gréčtinu v Kňazskom seminári na Spiši. Je cirkevným cenzorom a členom viacerých diecéznych komisií.

Aktívne publikuje a spolupracuje s Rádiom LUMEN a TV LUX v oblasti biblickej problematiky.  Okrem biblických jazykov – hebrejčiny a gréčtiny – ovláda anglický, taliansky a francúzsky jazyk a dohovorí sa aj po nemecky a po poľsky. Dňa 8. septembra 2023, na sviatok Narodenia Panny Márie ho Svätý Otec František vymenoval za nového spišského biskupa. Heslom biskupa Františka Trstenského bude veta Abba, Pater (v preklade Abba, Otče), používať bude tento erb.

K správe bolo vydané FOTO.( TK KBS, ml; kj ) 20231021002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]