[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nový biskup sa ujme riadenia Spišskej diecézy uvedením do úradu
P:3, 20. 10. 2023 13:00, DOM

Spišská Kapitula 20. októbra (TK KBS) Budúci spišský biskup Mons. František Trstenský sa ujme riadenia diecézy uvedením do úradu. „Od tohto dňa sa bude jeho meno spomínať v Spišskej diecéze pri svätej omši v rámci eucharistickej modlitby ,s našim biskupom Františkom‘ a v kanceláriách farského úradu, ako aj v sakristii, bude umiestnená jeho fotografia,“ vysvetľuje profesor kánonického práva Mons. Ján Duda, emeritný súdny vikár diecézy, ktorý pôsobí ako farár v oravskej farnosti Dlhá nad Oravou.

– Na nového pastiera Spišskej diecézy čakali takmer tri roky...

Áno. 28. októbra 2020 zomrel bývalý spišský biskup Mons. Štefan Sečka. Po jeho smrti nastala právna situácia, ktorú Kódex kánonického práva nazýva ,sede vacante‘ (uprázdnený/voľný úrad diecézneho biskupa).

– Ako bolo riešenie tohto stavu?

Platné pápežské cirkevné právo stanovuje možnosti riešenia, kto nastupuje do čela diecézy ako provizórna autorita s dočasným poverením riadenia diecézy. Ako prvá možnosť je voľba dočasného správcu diecézy (diecézneho administrátora) Kolégiom konzultorov, ktoré musí zasadnúť do ôsmich dní od uprázdnenia úradu diecézneho biskupa. Po prekročení tejto časovej lehoty, právo menovať diecézneho administrátora prechádza na arcibiskupa metropolitu. Vždy však môže zasiahnuť sám pápež a menovať správcu diecézy, ktorý sa a takomto prípade bude nazývať ,apoštolským administrátorom‘ (nie diecéznym administrátorom). V Spišskej diecéze nastala situácia, že v určenej časovej lehote zasadlo Kolégium konzultorov a za diecézneho administrátora bol zvolený Mons. Ján Kuboš, pomocný biskup. On viedol Spišskú diecézu s obmedzenými právomocami až do 21. októbra 2023, kedy zaujme úrad diecézneho biskupa Mons. František Trstenský, ktorý bol menovaný na post spišského diecézneho biskupa pápežom Františkom 8. septembra 2023.

– Aké sú úlohy, povinnosti a práva diecézneho biskupa?

Diecézny biskup je najvyšším zákonodarcom, správcom i sudcom diecézy vždy pod vedením a súčinnosti s rímskym pápežom. Vydávanie zákonov platných v diecéze musí vykonávať osobne, správu diecézy vykonáva osobne alebo prostredníctvom ním zvolených úradníkov (generálny vikár, biskupskí vikári, ekonóm, kancelária biskupstva) alebo inštitúcií (kňazská rada, kolégium konzultorov, hospodárska rada diecézy, diecézny katechetický úrad, školský úrad a iné).

Predĺženou rukou biskupa sú dekani a je správne, ak si diecézny biskup vyberie súcich dekanov, ktorí stoja na primeranej odbornej a morálnej výške svojho úradu a plnia si riadne úlohy, ktoré majú z platného kánonického práva i z nariadení diecézneho biskupa. Diecézny biskup nesie zodpovednosť aj za transparentnosť a dodržiavanie zákonnosti v ekonomickej a finančnej oblasti diecézy ako právnickej osoby. Farnosť je samostatnou právnickou osobou v rámci diecézy i Slovenskej republiky a v ekonomických veciach farnosť zastupuje farár so svojou hospodárskou radou farnosti. V súdnych záležitostiach diecézneho biskupa zastupuje súdny vikár a diecézny súd. Okrem uvedených záležitosti chcem poznamenať, že diecézny biskup určuje základné línie pastoračných úlohy celého diecézneho kléru (prístup kňazov k veriacim, ochota v pastoračnej službe, riešenie problematických kňazov a podobne), ako aj duchovného života a morálnej výšky kňazov diecézy. Preto veľmi veľa závisí, akých spolupracovníkov si pre tieto úlohy zvolí on sám.

– Môžeme teda povedať, nový biskup sa ujme riadenia uvedením do úradu...

Áno. Nový diecézny biskup Mons. František Trstenský sa ujme riadenia Spišskej diecézy uvedením do úradu. Uvedenie do úradu je právnym úkonom, ktorý spočíva v tom, že nový biskup sa preukáže pápežskou menovacou listinou Kolégiu konzultorov, pred ktorými sa menovacia pápežská listina prečíta latinsky, ale aj v slovenskom preklade (CIC, kán. 382 § 3). O tomto právnom úkone sa musí vykonať zápis, ktorý sa posiela do Vatikánu na Dikastérium pre biskupov. Od dátumu prevzatia úradu Vatikán považuje diecézny biskupský stolec za obsadený, čo sa každý rok publikuje aj v Pápežskej ročenke Annuario pontificio. Mons. František Trstenský sa ujme riadenia Spišskej diecézy v sobotu 21. októbra 2023 hneď po svojej biskupskej vysviacke.( TK KBS, ml; pz ) 20231020024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]