[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Synodálne zhromaždenie vo Vatikáne vypracuje súhrnný list Božiemu ľudu
P:3, 19. 10. 2023 15:20, ZAH

Vatikán 19. októbra (VaticanNews) XVI. riadne generálne zhromaždenie biskupskej synody na záver svojich stretnutí vypracuje list ako posolstvo pre celý Boží ľud, ktorý bude informovať o skúsenostiach zo synodálnych prác.

Informoval o tom predseda Informačnej komisie Paolo Ruffini na novinárskom brífingu v Tlačovom stredisku Svätej stolice v stredu 18. októbra.  Ako uviedol Paolo Ruffini, sekretariát synody po dohode s pápežom predložil tento návrh na hlasovanie zhromaždeniu, ktoré ho schválilo drvivou väčšinou hlasov (z 346 hlasujúcich bolo 335 za a 11 proti).

Text bude relatívne krátky a bude slúžiť synodálnemu procesu, ktorý pokračuje. Pôjde o dočasný text, ktorý bude vychádzať zo skúseností zhromaždenia a bude obsahovať body, o ktorých bol dosiahnutý konsenzus i tie, v ktorých zhoda chýba. Jeho súčasťou budú aj otvorené otázky, ktoré je potrebné dôkladne preskúmať z rôznych pohľadov: kanonického, teologického i pastoračného a overiť spolu s Božím ľudom. Text bude mať jednoduchý štýl, nebude to záverečný dokument, ani Instrumentum laboris budúceho zhromaždenia, bude slúžiť len ako sprievodný dokument ďalších fáz synody o synodalite.

Prijímanie homosexuálov

Na otázky novinárov o postoji Cirkvi k LGBT+ osobám alebo tým, ktorí žijú v homosexuálnych vzťahoch, odpovedali hostia brífingu. Kardinál Leonardo Ulrich Steiner, arcibiskup Manausu v Amazónii vysvetlil, že táto téma sa objavila počas reflexií a tiež počas práce v skupinách, avšak toto zasadnutie synody nevedie k vytváraniu záverov. K tomu dôjde podľa želania pápeža na ďalšom zasadnutí, ktoré sa uskutoční na budúci rok.

V súvislosti s témou homosexuálnych osôb Mons. Zbigņev Stankevič, lotyšský arcibiskup Rigy pripomenul pápežovu výzvu z Lisabonu prijať všetkých a dodal, že aj homosexuálne osoby treba prijať „s láskou, bez odsudzovania“. Je potrebné rešpektovať ich ľudskú dôstojnosť, tak ako učí Katechizmus Katolíckej cirkvi, a nie nespravodlivo ich diskriminovať. Poukázal na to, že homosexuálne páry sú povolané žiť v čistote, pretože každý sexuálny vzťah mimo manželstva je hriechom, a preto požehnanie párov, ktoré túto zásadu neprijímajú, je problém, pretože by to znamenalo požehnanie nažívania v hriechu. Mons. Virgilio David, filipínsky biskup Kalookanu spomenul, že existuje silná tendencia „nálepkovať“ ľudí z hľadiska pohlavia, sexuality, politickej alebo náboženskej príslušnosti, Ježiš sa však na každého človeka pozerá ako na Božie dieťa.

Podľa článku Tiziany Campisiovej spracovala Zuzana Klimanová( TK KBS, VaticanNews, tc, zk, ml; kj ) 20231019031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]