[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nové objavy vo vesmíre prezentovali vo Vatikánskom observatóriu
P:3, 19. 10. 2023 15:05, ZAH

Castel Gandolfo 19. októbra (TK KBS) V dňoch 9. – 13. októbra sa astronómovia zišli na konferencii vo Vatikánskom observatóriu (Specola Vaticana) v Castel Gandolfo, aby predstavili najnovšie výsledky výskumov Mliečnej dráhy, nazvané The VVVX Survey (VISTA Variables in the Via Lactea extended).

Ako sa uvádza v tlačovej správe: „Tím opakovane pozoroval vnútorné časti našej galaxie v infračervenej oblasti za posledných 12 rokov pomocou 4-metrového teleskopu VISTA v ESO/Paranal, v Čile a vytvoril rozsiahlu databázu viac ako jednej miliardy hviezd, pričom zaznamenával aj zmeny ich jasnosti v čase. Centrálne oblasti Galaxie patria medzi najtmavšie v nočnej oblohe v dôsledku prítomnosti plynu a prachu, tak vytvárajú ,zónu tieňa'. Astronómom sa však podarilo pomocou skúmania VVVX, vďaka infračervenému žiareniu, nahliadnuť cez prach a vidieť aj vzdialené galaxie na druhej strane Mliečnej dráhy.“

Počas konferencie astronómovia prezentovali aj niekoľko nepublikovaných výsledkov zo skúmania VVVX. Medzi najdôležitejšie výsledky patria nový katalóg takmer 20 000 galaxií, ktoré nikdy predtým neboli pozorované, tesne za rovinou Mliečnej dráhy, ktorý nám po prvýkrát umožňuje objaviť štruktúry vesmíru skryté za našou vlastnou galaxiou.

Bývalý študent Letnej školy v Specola Vaticana predstavil svoje objavy o hyperrýchlych hviezdach nájdených v srdci galaxie. Predpokladá sa, že tieto hviezdy, ktoré sa pohybujú rýchlosťou presahujúcou 2 milióny km/hod, boli vyvrhnuté supermasívnou čiernou dierou v centre našej galaxie. Hovorilo sa potom aj o objave nového typu premennej hviezdy v jadre Mliečnej dráhy. Tieto vzácne hviezdy vykazujú náhle zmeny jasnosti, na rozdiel od všetkých doteraz známych, boli nazvané „ponornými obrami“ (dipping giants). Tieto a mnohé ďalšie objavy, prezentované na konferencii, ktoré hostila Specola Vaticana, otvárajú cestu k lepšiemu pochopeniu štruktúry Mliečnej dráhy a vzniku galaxií.

Martin Jarábek Vatikán( TK KBS, VaticanNews, mj, ml; kj ) 20231019030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]