[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ľudia darovali v rámci charitatívnej zbierky darčeky 430 deťom z Ukrajiny
P:3, 19. 10. 2023 14:00, ZAH

Olomouc 19. októbra (TK KBS) Celkovo 430 detí z detských domovov alebo sociálne slabších rodín na Ukrajine sa môže tento rok tešiť z vianočného balíčka vďaka darcom z Českej republiky. Zoznam detí, ktorý bol tento rok rekordný, bol na žiadosť Arcidiecéznej charity Olomouc (ACHO) rozobraný za tri týždne, povedala koordinátorka zbierky Kateřina Biolková.

Až dve tony vianočných balíčkov odvezie charita koncom novembra kamiónom na Ukrajinu a na Vianoce ich potom zástupcovia ACHO odovzdajú deťom. Projekt Vianočný balíček organizuje ACHO už po pätnásty raz a každoročne sa stretáva s veľkým ohlasom. „Nakoniec sa nám podarilo zabezpečiť darčeky pre všetky deti, z čoho mám veľkú radosť. Tento rok bol výnimočný – na projekt sme mali polovičný čas, teda necelý mesiac, aby sme obdarovali všetky deti, a zároveň sme mali najviac detí na zozname za 15 rokov tohto projektu,“ povedala Biolková. Organizátori zbierky museli získať darcov pre deti v rekordne krátkom čase kvôli zmene zákona o preprave humanitárnej pomoci na Ukrajine, ktorý nadobudne účinnosť 1. decembra. Aj preto budú vianočné balíčky na Ukrajinu prepravené skôr. „Naši ukrajinskí partneri sa obávajú zmien, ktoré nastanú, pretože tieto zmeny neboli odskúšané v ostrej prevádzke,“ dodala.

Podľa Biolkovej sa do tohtoročnej zbierky zapojili darcovia z celej krajiny, pričom mnohí ľudia obdarúvajú deti pravidelne. „Tretinu z celkového počtu darcov tvoria ľudia, ktorí sú zvyknutí zapájať sa do tohto projektu už niekoľko rokov. Som im za to nesmierne vďačný, tento rok sme ponúkli darcovstvo celkovo 430 deťom a po prvom týždni ich zostalo 320. Máme aj množstvo farských spoločenstiev, medzi darcami sú rodiny s deťmi, ale aj školy, úrady či kolektívy domovov dôchodcov,“ uviedla Biolková. Tento rok musia darcovia doručiť balíčky do 27. októbra, využiť ich môžu aj tri desiatky zapojených charitatívnych organizácií z Olomouckého a Zlínskeho kraja. Charita na Ukrajine vopred preverila deti zaradené do zoznamu, pričom zohľadnila najmä tie, ktoré pochádzajú zo sociálne slabších rodín, detských domovov, sú choré alebo majú nejaký druh postihnutia. Vlani bolo do projektu zaradených 370 detí, tento rok ich bolo o šesťdesiat viac. Deti zapojené do projektu pochádzajú z ukrajinských miest Berežany, Bortnyky, Chmelnyckyj, Kolomyja, Lopatyn a Ternopoľ. Hodnota vianočného balíčka s novými vecami by sa mala pohybovať od 1 500 do 3 000 korún; zásielka nesmie obsahovať potraviny ani sladkosti kvôli colným predpisom. Počas trvania tohto projektu bolo na Ukrajinu doteraz doručených 4149 vianočných balíčkov.

(Zdroj: ČTK)( TK KBS, ctk, ml; kj ) 20231019029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]