Čenstochová 19. októbra (TK KBS) Vzácne diamantovo rubínové šaty zdobia od utorka zázračný obraz Panny Márie na pútnickom mieste v poľskej Čenstochovej. Starobylý obraz bol ozdobený diamantovými šatami z 18. storočia, doplnený o stovky žiariacich briliantov v kombinácii so smaltovanými rozetami a brošňami z dielne autorov Klementa Tomašovského a Makaria Štyftovského. Výmena liturgických šiat sa v minulosti konala len na najväčšie cirkevné sviatky a výročia.
Tmavá tvár Madony z Čenstochovej je v silnom kontraste so zlatými korunkami a honosnými šatami žiariacimi drahokamami. Farba liturgického odevu je vyjadrením úcty k Márii a rozšíreniu jej duchovného kultu. Zvyk vešať votívne dary priamo na obraz v podobe šperkov religiózneho a svetského charakteru sa v tomto prostredí udomácnili v priebehu 15. storočia na základe staršej tradície, ktorá trvala neprerušene až do druhej polovice 17. storočia pod prísnym dohľadom duchovnej moci a správcov pútnického miesta.
Pútnické miesto aktuálne disponuje desiatimi liturgickými odevmi patriacimi obrazu Matky Božej Jasnohorskej. Sú to šaty briliantové, šaty vernosti, šaty z hodvábu, šaty milénia, šaty z krížikov a brošní, perlovo-korálové alebo jantárovo-diamantové a iné. K najvzácnejšiemu mobiliáru ozdôb obrazu Matky Božej zaiste patria šaty vďačnosti a lásky, utrpenia a nádeje poľského národa.
Čierna (Čarná) Madona Čenstochovská patrí k najuctievanejším svätyniam Poľska. Liturgický sviatok bol stanovený na 26. augusta pápežom Piom X., v roku 1904. Silnou tradíciou tohto pútnického miesta sú pešie púte. Okrem pápeža Jána Pavla II., navštívil Čenstochovú ďalší dvaja pápeži Benedikt XVI. a František. Jasnohorská bazilika sa od roku 1906 honosí titulom Basilica minor. Viditeľnou dominantou tohto miesta je 106 metrov vysoká veža. Kláštor na Jasnej Hore navštívi každoročne množstvo pútnikov nielen z Poľska, ale aj z celého sveta.
Spracoval Radoslav Babjarčík