[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zázračný obraz Matky Božej v Čenstochovej sa zaodel do vzácneho rúcha
P:3, 19. 10. 2023 13:10, ZAH

Čenstochová 19. októbra (TK KBS) Vzácne diamantovo rubínové šaty zdobia od utorka zázračný obraz Panny Márie na pútnickom mieste v poľskej Čenstochovej. Starobylý obraz bol ozdobený diamantovými šatami z 18. storočia, doplnený o stovky žiariacich briliantov v kombinácii so smaltovanými rozetami a brošňami z dielne autorov Klementa Tomašovského a Makaria Štyftovského. Výmena liturgických šiat sa v minulosti konala len na najväčšie cirkevné sviatky a výročia.

Tmavá tvár Madony z Čenstochovej je v silnom kontraste so zlatými korunkami a honosnými šatami žiariacimi drahokamami. Farba liturgického odevu je vyjadrením úcty k Márii a rozšíreniu jej duchovného kultu. Zvyk vešať votívne dary priamo na obraz v podobe šperkov religiózneho a svetského charakteru sa v tomto prostredí udomácnili v priebehu 15. storočia na základe staršej tradície, ktorá trvala neprerušene až do druhej polovice 17. storočia pod prísnym dohľadom duchovnej moci a správcov pútnického miesta.

Pútnické miesto aktuálne disponuje desiatimi liturgickými odevmi patriacimi obrazu Matky Božej Jasnohorskej. Sú to šaty briliantové, šaty vernosti, šaty z hodvábu, šaty milénia, šaty z krížikov a brošní, perlovo-korálové alebo  jantárovo-diamantové a iné. K najvzácnejšiemu mobiliáru ozdôb obrazu Matky Božej zaiste patria šaty vďačnosti a lásky, utrpenia a nádeje poľského národa.

Čierna (Čarná) Madona Čenstochovská patrí k najuctievanejším svätyniam Poľska. Liturgický sviatok bol stanovený na 26. augusta pápežom Piom X., v roku  1904. Silnou tradíciou tohto pútnického miesta sú pešie púte. Okrem pápeža Jána Pavla II., navštívil Čenstochovú ďalší dvaja pápeži Benedikt XVI. a František. Jasnohorská bazilika sa od roku 1906 honosí titulom Basilica minor. Viditeľnou dominantou tohto miesta je 106 metrov vysoká veža. Kláštor na Jasnej Hore navštívi každoročne množstvo pútnikov nielen z Poľska, ale aj  z celého sveta.

Spracoval Radoslav Babjarčík( TK KBS, rba, ml; pz ) 20231019026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]