[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Gymnázium sv. Edity Steinovej oslavovalo svoju patrónku
P:3, 19. 10. 2023 12:03, DOM

Košice 19. októbra (TK KBS) Na Gymnáziu sv. Edity Steinovej sa na oslavu dňa svojej patrónky žiaci každoročne tešia. Je to výnimočný deň najmä preto, že je iný ako tradičný školský deň. Deň sv. Edity Steinovej je oslavou výročia jej narodenia (12. októbra). „Táto inšpiratívna svätá má i dnes čo povedať mladým ľuďom, a preto je tento deň pre žiakov i učiteľov taký unikátny,“ uviedla zástupkyňa riaditeľa Gymnázia sv. Edity Steinovej Ľudmila Olšinárová.

Slávnosť sa začala svätou omšou v Kostole sv. Rodiny na Furči, ktorú celebroval doc. Juraj Sedláček, rímskokatolícky kňaz, teológ, vysokoškolský pedagóg a docent, rektor a duchovný správca – vysokoškolský kaplán Univerzitného pastoračného centra sv. Andreja Svorada a Benedikta pri Trenčianskej Univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne. Svojim spevom liturgickú slávnosť sprevádzal školský zbor Sonus Sanctae Editae. V závere svätej omše zaznela aj Hymna GYMESU, ktorá k neobyčajným slávnostiam školy určite patrí.

Študentov následne čakal deň plný zaujímavých workshopov. Vyučovanie prebiehalo v troch blokoch, počas ktorých mohli študenti okúsiť rečníkov z rôznych oblastí duchovného i spoločenského života. Pozvanie na toto netradičné vyučovanie prijali vedci, umelci, rehoľníci, kňazi i učitelia, a tak si bolo naozaj z čoho vyberať. Okrem duchovného programu, to bol program vzdelávací a v neposlednom rade i umelecký, kde si každý našiel to svoje.

Študenti mali možnosť dozvedieť sa niečo o územnej samospráve mesta Košice, spoznať mikrobióm a objaviť skrytú silu svojich čriev, okúsiť svet podľa Tolkiena a Lewisa, pozrieť sa na počasie a jeho nálady, zistiť ako ísť za svojimi snami a nevzdať sa, dozvedieť sa o humanitárnej pomoci a nevyhnutnosti máp. Premýšľať nad tým, ako objaviť a využiť svoje talenty, spoznať svet exotických zvierat, zoznámiť sa s epigenetikou a rôznymi ľudskými ochoreniami, spoznať chlapský charakter, získať zručnosti pre 21. storočie. Okúsiť mohli i enkaustiku, dozvedieť sa, ako získať prácu svojich snov a tiež to, ako zmysluplne využiť svoj voľný čas. Mali možnosť spoznať Pascala, budovať sociálnu identitu a zahĺbiť sa do textov sv. Edity Steinovej.( TK KBS, lo, ml; pz ) 20231019023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]