[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Televízia LUX spustila sériu relácií o problematike zneužívania detí
P:3, 19. 10. 2023 09:00, DOM

Bratislava 19. októbra (TK KBS) Slovenská katolícka Televízia LUX spustila v stredu sériu relácií o problematike zneužívania detí. Ide o desaťdielnu sériu, ktorú pripravovala vyše roka. Jej súčasťou sú aj svedectvá obetí. Jednotlivé diely relácie a ich rámcový obsah sú vyskladané tak, aby ponúkli orientáciu pre veriacich ľudí, ktorých sa téma sexuálneho zneužívania detí dotýka rôznymi spôsobmi.

„Je to téma, o ktorej sa ťažko hovorí, ale ešte ťažšie je, ak sa o nej mlčí,“ hovorí programový riaditeľ TV LUX a katolícky kňaz Ondrej Chrvala. Z doterajšieho pastoračného pôsobenia má bohaté skúsenosti v oblasti práce s mládežou. „So zneužívaním som sa stretol a, žiaľ, nie raz. Každý podnet som podporil, aby sa riešil. Je dôležité o tom hovoriť, lebo aj to je poslaním katolíckej televízie – s láskou a úctou šíriť povedomie o témach, o ktorých treba hovoriť.“

Zdroj: TV LUX

Garantom projektu je košický pomocný biskup a predseda Komisie Konferencie biskupov Slovenska pre ochranu maloletých v Cirkvi Mons. Marek Forgáč. Koncept projektu pripravila expertka na problematiku sexuálneho zneužívania detí doc. Slávka Karkošková, ktorá zároveň v celom procese tvorby relácie poskytovala konzultácie realizačnému tímu.

Konečný obsah jednotlivých dielov zostavili ľudia z rôznych pomáhajúcich profesií, ktorí sa vo videách objavujú, napríklad právnička so špecializáciou na trestné činy zneužívania JUDr. Silvia Miškovičová LL.M; Mgr. Jana Bieščad Vindišová, PhD, ktorá pracuje ako psychologička a terapeutka pre obete sexuálneho zneužívania detí; morálny teológ ThLic. Ján Viglaš a ďalší, z ktorých viacerí sú členmi Komisie Konferencie biskupov Slovenska pre ochranu maloletých v Cirkvi.

„Bežnou reakciou ľudí je, že o tejto téme nechcú ani počuť, taká je pre nich ťažká,“ hodnotí hlavná dramaturgička a koordinátorka projektu Monika Hroncová. Veľa ľudí si podľa nej nechce pripustiť, že by sa zneužívanie detí mohlo objaviť aj u nás na Slovensku. „Povedzme si však otvorene – deje sa to naprieč celou spoločnosťou, v rodinách, inštitúciách aj v Cirkvi. A preto je veľmi dôležité, aby sme prekonali strach z tejto témy a dozvedeli sa o nej čo najviac. Urobme všetko preto, aby sme problematike viac rozumeli, aby sme včas vedeli rozpoznať varovné signály, vedeli zareagovať a aby sme dokázali citlivo pristupovať k obetiam a vedeli im pomôcť,“ uzatvára Monika Hroncová.

Prvý diel priniesla televízia na svoje obrazovky v stredu 18. októbra. Všetky časti relácie, svedectvá obetí a kontakty na odborníkov sú prístupné aj na webovej stránke www.zneuzivanie.sk, ktorú tvorcovia zriadili na tento účel.

Zdroj: TV LUX

Zdroj: TV LUX Monika Hroncová( TK KBS, lux, mhr, ml; kj ) 20231019001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]