[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Neľudský čin, píše o masakre stoviek civilistov v Gaze Andrea Tornielli
P:3, 18. 10. 2023 17:05, ZAH

Vatikán 28. októbra (VaticanNews) Masaker stoviek nevinných civilistov v nemocnici v Gaze je výzvou pre medzinárodné spoločenstvo. Je potrebné zabrániť humanitárnej katastrofe a vypuknutiu konfliktu s nepredstaviteľnými následkami, píše Andrea Tornielli.

Masaker civilistov, ktorý sa odohral včera večer v Gaze, zasiahol baptistickú nemocnicu al-Ahli Arabi a spôsobil stovky civilných obetí vrátane mnohých žien a detí, je neľudský čin. Čin, ktorý nie je v žiadnom prípade ospravedlniteľný. V uplynulých dňoch kardinál štátny sekretár Pietro Parolin v rozhovore pre vatikánske médiá označil teroristický útok proti Izraelu zo 7. októbra a masaker civilistov, žien a detí za neľudský. Zároveň zopakoval právo Izraelčanov na obranu a boj proti teroristickej hrozbe zo strany militantov Hamasu, pričom pripomenul, že „legitímna obrana musí rešpektovať parameter proporcionality,“ a vyzval, aby sa zabránilo krviprelievaniu civilistov v Gaze.

V posledných hodinách sme boli svedkami výmeny obvinení: orgány Gazy a Hamas pripisujú izraelskému bombardovaniu zničenie nemocnice nachádzajúcej sa v oblasti, ktorú Izrael žiadal vyčistiť od civilistov. Zatiaľ čo izraelská armáda odmietla zodpovednosť a masaker pripísala zlyhaniu rakety odpálenej Hamasom.

V dramatickom okamihu ľudských dejín, keď sa „kúsky“ tej tretej svetovej vojny, o ktorej hovorí pápež František, spájajú nečakanou rýchlosťou, je potrebné poraziť terorizmus bez ďalšieho podnecovania nenávisti a bez toho, aby sme zabudli na medzinárodné humanitárne právo. Kým čakáme na ďalšie informácie o zločinnom čine zničenia nemocnice, kde zdravotnícky personál bez prostriedkov a už na pokraji svojich síl ošetroval chorých a zranených, musíme apelovať na medzinárodné spoločenstvo, aby zasiahlo a zabránilo humanitárnej katastrofe a vypuknutiu konfliktu s nepredstaviteľnými následkami.

Britský minister zahraničných vecí James Cleverly v uplynulých hodinách vyhlásil, že „Spojené kráľovstvo bude spolupracovať so spojencami, aby zistilo, čo sa stalo“ v nemocnici v Gaze a „ochránilo nevinných civilistov,“ pričom zopakoval, že „ochrana životov civilistov musí mať prioritu.“ Dúfajme, že sa k nemu pridajú aj ďalšie hlasy požadujúce pravdu o tom, čo sa stalo.

Neľudskosť teroristického masakru spáchaného v izraelských kibucoch na nevinných obetiach a neľudskosť zabíjania nevinných civilistov v Gaze nás nikdy nesmie pripraviť o perspektívu budúcnosti mieru a spravodlivosti pre celú oblasť Blízkeho východu. V spomínanom rozhovore kardinál Parolin povedal: „Zdá sa mi, že najväčšou možnou spravodlivosťou vo Svätej zemi je riešenie dvoch štátov, ktoré by umožnilo Palestínčanom a Izraelčanom žiť vedľa seba v mieri a bezpečí, čím by sa naplnili túžby väčšiny z nich.“

Vysvetlil, že Svätá stolica napriek všetkému naďalej podporuje túto snahu a toto právo. A vyzval na okamžité prepustenie všetkých rukojemníkov zadržiavaných Hamasom a na plné dodržiavanie humanitárneho práva.

Preklad Martin Jarábek( TK KBS, VaticanNews, at, mj, ml; pz ) 20231018034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]