[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo Vranove pri Brne sa skončilo spoločné plenárne zasadnutie KBS a ČBK
P:3, 18. 10. 2023 16:00, DOM

Vranov pri Brne 18. októbra (TK KBS) Členovia Konferencie biskupov Slovenska (KBS) sa zišli na 106. plenárnom zasadnutí, ktoré sa uskutočnilo od 16. do 18. októbra 2023 v Duchovnom centre svätého Františka z Pauly vo Vranove pri Brne. Išlo tiež o spoločné zasadnutie s biskupmi Českej biskupskej konferencie (ČBK). Prítomných bolo 11 slovenských biskupov, ako aj apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli.

Úvodný deň plenárneho zasadnutia KBS a ČBK bol určený na neformálne stretnutie všetkých účastníkov. Biskupi navštívili Kostol svätej Barbory v Adamove, Kostol Mena Panny Márie v Křtinách, kde spoločne slávili svätú omšu, Kostol svätého Jozefa v Senetářove a Kostol svätého Petra a Pavla v Jedovniciach.

Na plenárnom zasadnutí KBS biskupi diskutovali o pastoračných i ekonomických otázkach Cirkvi a reagovali aj na viaceré podnety z jednotlivých komisií a rád KBS. Paralelne zasadala aj ČBK.

KBS zobrala na vedomie informácie o stretnutí kňazov pôsobiacich v slovenských misiách a komunitách v zahraničí, ktoré sa konalo 2. – 5. júla 2023 v Bratislave.

Biskupi ocenili účasť vyše dvoch tisícok mladých Slovákov na Svetových dňoch mládeže (SDM) v Lisabone. Sprevádzali ich desiatky kňazov a zasvätených osôb a traja biskupi – Mons. Tomáš Galis, žilinský diecézny biskup a predseda Rady pre mládež a univerzity KBS, Mons. Peter Beňo, nitriansky pomocný biskup a Mons. Milan Lach, bratislavský pomocný biskup Bratislavskej eparchie. Biskupi zároveň pozývajú mladých, aby sa v aktívne zapojili do aktivít spojených s Týždňom Cirkvi pre mládež (20. – 26. novembra 2023), ktorý sa bude niesť pod mottom Radostní.

Biskupi sa poďakovali za návštevu druhého muža vatikánskej hierarchie, štátneho sekretára Svätej stolice, kardinála Pietra Parolina, ktorý v septembri absolvoval viacdňovú návštevu Slovenska. Ocenili jeho účasť a povzbudenia, ktoré adresoval na všetkých stretnutiach a miestach, ktoré navštívil. Prišiel na pozvanie KBS pri príležitosti 30. výročia pripomenutia si diplomatických vzťahov medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou, 1160. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie, 20. výročia návštevy sv. Jána Pavla II. na Slovensko a druhého výročia návštevy pápeža Františka na Slovensku.

Biskupi privítali ustanovenie nového sídla Slovenského historického ústavu. Vzniklo v rezidencii zosnulého slovenského kardinála Jozefa Tomka na adrese Via Conciliazione 44 pri Námestí sv. Petra v Ríme. Nové priestory požehnal 10. októbra 2023 predseda KBS Mons. Bernard Bober.

Členovia KBS privítali vymenovanie delegáta Apoštolátu modlitby na Slovensku. Od 1. septembra 2023 sa ním stal Jozef Bartkovjak SJ. Vymenoval ho medzinárodný riaditeľ Apoštolátu modlitby P. Frédéric Fornos SJ. Jozef Bartkovjak pôsobí v Trnave a jeho hlavným poslaním je služba miestneho predstaveného – superiora.

Biskupi povzbudzujú všetkých ľudí na Slovensku, aby sa zapojili do prebiehajúceho Roka kresťanskej kultúry.

Slovenskí, moravskí a českí biskupi spoločne slávili svätú omšu 17. októbra v Katedrále sv. Petra a Pavla v Brne. Svätú omšu prenášali TV Noe a TV LUX, ako aj Rádio Proglas. Hlavným celebrantom bol Mons. Jan Graubner, pražský arcibiskup a predseda ČBK, homíliu predniesol pomocný biskup Bratislavskej arcidiecézy Mons. Jozef Haľko. Na záver svätej omše sa prítomným prihovoril Mons. Nicola Girasoli, apoštolský nuncius na Slovensku.

V stredu 18. októbra sa konalo spoločné rokovanie oboch biskupských konferencií. Biskupi KBS a ČBK sa venovali téme manželstva a sprevádzania rodín, ako aj blízkej a vzdialenej príprave snúbencov na manželstvo. Okrem toho sa biskupom predstavil medzinárodný Apoštolát Courage a Encourage, ktorý sa venuje pastoračnému sprevádzaniu a duchovnej podpore homosexuálne cítiacich osôb v Katolíckej cirkvi a ich rodičom či ďalším príbuzným.( TK KBS, kbs, ml; kj ) 20231018031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]