[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rodáci sú hrdí, že z Oravy pochádza budúci spišský biskup Trstenský
P:3, 18. 10. 2023 14:32, DOM

Bratislava 18. októbra (TK KBS) Spišská diecéza očakáva vzácnu udalosť. Doterajší farár a dekan v Kežmarku František Trstenský, ktorého v septembri pápež František vymenoval za nového spišského biskupa, prijme biskupskú vysviacku v sobotu 21. októbra 2023 o 10:00 v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule.

Budúci spišský biskup pochádza z oravského mesta Tvrdošín. Jeho primátor Ivan Šaško to považuje za „osobitnú“ a „historickú udalosť, ktorá sa v našom meste neudiala od prvej písomnej zmienky o Tvrdošíne, ktorá sa datuje od roku 1111,“ povedal TK KBS. „Aj keď naše mesto je takpovediac plodné na zrod kňazov, pretože v našom miestnom kostole v poslednom období už vyrástlo 18 kňazov, na čo sme veľmi hrdí a považovali sme to za požehnanie a k tomu mať aj rodáka biskupa, tak to je už veľkým požehnaním a preto to vnímame ako ďalšie božie poslanie. Ferkovu rodinu som bližšie spoznával, pretože sme boli v  susedstve, ale aj Ferka spolu s jeho bratmi som vnímal ako bežných normálnych chlapcov,“ uviedol.

„Ferko a jeho bratia mali šťastie na svoju rodinu, ktorú spolu tvorili aj so starými rodičmi. Bola to nábožná rodina a vidím to tak, že ich viera od detstva všetkých bratov viedla k zbožnosti, čo sa prejavilo v tom, že dvaja z bratov Ferko a Jozef určili svoje smerovanie teologickou cestou," hovorí primátor Tvrdošína.

Už počas štúdií vnímal Františka Trstenského ako pravú ruku vtedajších našich kňazov, ale aj biskupov, ktorí navštevovali Tvrdošín. Objavoval sa v ich sprievode vždy, keď v meste boli odpustové slávnosti či sviatosti birmovania. „Priznám sa, že osobne sme boli viac v kontakte, keď pôsobil na ružomberskej univerzite ako prodekan. Rád odo mňa prijal pár pozvaní na oravické slávnosti, ktoré začínali svätou omšou a on bol hlavným celebrantom. Takýchto osobných stretnutí bolo viacero. Naposledy sme sa stretli júli tohto roka na slávnosti 100. výročia kostolíka sv. Anny v Medvedzí. Bol to stále ten istý usmievaný a skromný Ferko, pre ktorého jeho rodáci sú a myslím si, že aj navždy zostanú ako jeho rodina,“ uviedol primátor.

„Sme hrdí, že z nášho mesta pochádza nový biskup Spišskej diecézy, lebo svojim doterajším životom dokázal, že jeho menovanie pápežom Františkom bolo správne. V mene mesta Tvrdošín prajeme Mons. Františkovi Trstenskému Božiu milosť, aby jemu zverený úrad s láskou vykonával. Veľa sily a odvahy na ceste, ktorú prijal. Prajeme mu, aby sa mu duchovné ideály, vyššie a večné hodnoty presadzovať do života spoločnosti,“ dodal Ivan Šaško, primátor Tvrdošína, ktorý sa osobne zúčastní na biskupskej vysviacke rodáka Františka Trstenského.

Menovanie tiež ocenila ďalšia rodáčka z Oravy, dnes predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová. „Pre mňa samotnú je veľkým povzbudením, že práve môj rodák je vysvätený za biskupa Spišskej diecézy a ako poznám jeho pôsobenie som presvedčená, že túto úlohu si bude plniť nielen zodpovedne, ale najmä k osohu celej diecézy. Dovolím si pripomenúť, že aj Žilinský samosprávny kraj ocenil jeho pôsobenie a doterajšie dielo jedným z najvyšších ocenení Žilinského kraja, Pamätnou plaketou za šírenie poznatkov o Biblii medzi mladými ľuďmi,“ povedala TK KBS. Dodala, že biskupská vysviacka pre rodáka z Oravy pre ňu osobne znamená „obrovskú radosť a o to silnejší záväzok modlitby za jeho službu,“ tlmočila jej slová hovorkyňa kraja Eva Lacová.( TK KBS, is, ej, ml; pz ) 20231018028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]