[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 03. 07. 2024   Meniny má Miloslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec opäť telefonoval do Gazy, aby všetkým udelil požehnanie
P:3, 18. 10. 2023 12:40, ZAH

Vatikán 18. októbra (VaticanNews) Pápež František v nedeľu opäť večer telefonoval do latinskej farnosti v Gaze.

„Svätý Otec chcel všetkým udeliť svoje požehnanie, ubezpečil nás, že sme v jeho modlitbách a že pozná utrpenie, ktoré znášame. My obetujeme naše utrpenie za ukončenie vojny, za mier, za Cirkev a tiež za synodu,“ uviedla pre VaticanNews Nabila Salehová, rehoľníčka, ktorá hovorila priamo s pápežom. Svätý Otec telefonoval aj farárovi Gazy Gabrielovi Romanellimu, ktorý je v Betleheme.

„Svätý Otec zavolal otcovi Yusufovi, ktorý mi dal svoj telefón, aby som mohla hovoriť priamo s pápežom, keďže on nevie dobre po taliansky,“ vysvetlila v rozhovore pre vatikánske médiá sestra Nabila z kongregácie Ružencových sestier z Jeruzalema. Ako dodala, Svätý Otec chcel vedieť, koľko ľudí hostia farské zariadenia.

„Je ich asi 500, vrátane chorých, rodín, detí, postihnutých, ľudí, ktorí prišli o dom a o všetok majetok,“ povedala rehoľníčka. „Môcť s ním hovoriť bolo pre mňa veľkým požehnaním. Dodal nám odvahu a podporu v modlitbe. Poprosili sme ho, aby apeloval za mier a tiež sme mu povedali, že obetujeme naše utrpenie za ukončenie vojny, za mier, za potreby Cirkvi a tiež za práce prebiehajúcej Synody. Naši farníci boli veľmi šťastní, vedia, že pápež pracuje pre mier a pre dobro kresťanského spoločenstva v Gaze.“

– Ako prežívate tieto dramatické hodiny?

Situácia je veľmi ťažká, avšak navzájom sa podporujeme. Delíme sa o všetko. Ľudia túto situáciu prijímajú a prosia Pána, aby sa čoskoro skončila. Minulú noc sme prežívali veľmi ťažké chvíle, keď nás celú noc ostreľovali. Do dnešného rána sme nespali ani päť minút.

– Udržujú si ľudia v tomto čase nádej a naďalej sa modlia za pokoj?

Áno, s vierou, s veľkou vierou. My sa učíme od nich. Každý deň máme dve sväté omše. Vždy sa tiež modlíme ruženec s deťmi a ich rodinami. Včera večer sme sa zúčastnili na nedeľnej svätej omši spojenej s krstom dieťaťa: matka sa bála, že by sa mohlo stať niečo zlé, a požiadala, aby jej dieťa pokrstili teraz. Bol to pre nás všetkých moment duchovného vzkriesenia a znovuzrodenia.

– Chceli by ste cez naše mikrofóny predniesť nejakú výzvu v mene farníkov z Gazy?

Chceme mier, pretože vojna neprospieva nikomu. Chceme, aby sa skončila táto veľmi krutá vojna. Toľko ľudí stratilo svojich blízkych, svoje domovy a všetko, čo majú. Žiadame spravodlivosť: spravodlivosť a mier. Palestínsky ľud má tiež právo na život. Žiadame, aby nebolo trestané obyvateľstvo kvôli jednej fanatickej skupine. A potom vás prosíme, aby ste sa za nás modlili.

Izrael odstrihol Pásmo Gazy od dodávok elektriny, paliva a vody a pri náletoch bolo v Gaze zabitých 2 800 ľudí. Zároveň nariadil viac ako miliónu civilných obyvateľov na severe Pásma Gazy, aby sa presunuli do jeho južnej časti. Podľa Svetového potravinového programu OSN je v obchodoch v Gaze dostatok potravín len na ďalších 4 – 5 dní.

Farár v Gaze: Ľudia chcú zostať, nemajú kam ísť

Svätý Otec v sobotu 14. októbra telefonoval po štvrtýkrát aj farárovi Gazy Gabrielovi Romanellimu, ktorý je v Betleheme a nedokáže sa vrátiť späť, no je v neustálom spojení so svojou farnosťou. Ako uviedol pre vatikánske médiá, medzi stovkami ľudí, ktorí našli útočisko vo farnosti v Gaze, sú aj moslimovia.

Všetci prežili hrôzostrašné momenty, keď vypršalo ultimátum, ktoré im dala izraelská armáda na to, aby sa presunuli na juh kvôli plánovanému vojenskému útoku. „Kladú si otázku, kde na juh by mohli ísť a čo sa tam stane. Prichádzajú správy o tých, ktorí boli zasiahnutí počas presunu na juh. Niektorí majú auto, iní nemajú nič. Sú vystrašení a aspoň v kostole sa cítia viac chránení, situácia je však desivá pre všetkých.“

Ako vysvetlil farár v Gaze, všetky budovy Cirkvi sa nachádzajú v oblasti pásma, ktorú Izrael požiadal evakuovať, aby sa ukryli pred bombardovaním. Farníci „sú tam, na juhu nemáme žiadne cirkevné zariadenia,“ vysvetľuje farár, „ľudia sú pripútaní k farnosti, ktorá je ľudským a duchovným centrom ich aktivít.“

Články Paola Ondarzu a Miecheleho Raviarta spracovala Zuzana Klimanová



( TK KBS, VaticanNews, po, mr, zk, ml; pz ) 20231018024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]