[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V sobotu 21. októbra vysvätia za nového spišského biskupa Františka Trstenského
P:3, 18. 10. 2023 10:27, DOM

Spišská Kapitula 18. októbra (TK KBS) Spišská diecéza sa pripravuje na biskupskú vysviacku a uvedenie do úradu Mons. Františka Trstenského, ktoré budú v sobotu 21. októbra 2023 o 10:00 v Katedrále svätého Martina v Spišskej Kapitule. Hlavným svätiteľom 15. spišského biskupa bude košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Bernard Bober. Spolusvätiteľmi budú apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli a emeritný spišský pomocný biskup Mons. Andrej Imrich.

V Spišskej Kapitule sa naposledy konala biskupská vysviacka biskupa v júni 2020, kedy bol konsekrovaný vtedajší pomocný biskup Mons. Ján Kuboš, doterajší spišský administrátor, ktorý viedol diecézu po úmrtí biskupa Mons. Štefana Sečku (28. 10. 2020). Predtým diecézu viedol Mons. František Tondra, ktorý zomrel 3. mája 2012 po ťažkej chorobe. Jeho biskupská vysviacka sa konala 9. septembra 1989 v Spišskej Kapitule. 

Na biskupskú vysviacku Františka Trstenského príde vyše 20 biskupov zo Slovenska, Čiech, Poľska, Maďarska a Lotyšška. Zúčastní sa na nej aj strahovský opát premonštrátov Daniel Peter Janáček, stovky kňazov, rehoľníkov, seminaristov a veriaci z celého Slovenska i zahraničia. Ako zástupcovia iných kresťanských cirkví budú prítomní Jeho Blaženosť Rastislav, arcibiskup prešovský a metropolita českých krajín a Slovenska a emeritný biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Igor Mišina. Z politického a verejného života budú na slávnosti prítomní Radovan Čikeš, riaditeľ cirkevného odboru na Ministerstve kultúry SR; Ján Rudolf, predseda Správy Štátnych hmotných rezerv SR; poslankyňa Európskeho parlamentu Miriam Lexmann; župani Milan Majerský a Erika Jurinová; poslanci Národnej rady SR František Mikloško a Anna Záborská. Prídu aj primátori miest Spišské Podhradie, Kežmarok, Tvrdošín, Dolný Kubín a Levoča a starostovia z viacerých okolitých obcí. Z akademického prostredia sa očakávajú rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku Jaroslav Demko, dekani teologických fakúlt Radoslav Lojan a Marek Šmid a predstavitelia Nanovic Institute for European Studies z University of Notre Dame v USA. Do služby sa zapojí približne 150 dobrovoľníkov. Naživo slávnosť prinesú RTVS, TV LUX a Rádio LUMEN.

Bližšie informácie o novom biskupovi

Mons. František Trstenský sa narodil 13. marca 1973 v Trstenej. Je rodákom z Tvrdošína (Spišská diecéza). Filozofické a teologické štúdiá absolvoval na Teologickom inštitúte pri Kňazskom seminári v Spišskej Kapitule. Kňazskú vysviacku prijal 21. júna 1997 v Tvrdošíne. Bol kaplánom v Spišských Vlachoch a v Dolnom Kubíne.

V rokoch 2000 - 2004 študoval v Jeruzaleme, kde získal licenciát z biblických vied a archeológie (SSLic.). V roku 2006 získal doktorát z biblickej teológie (ThDr.) na Pápežskej akadémii v Krakove, v roku 2008 sa habilitoval na docenta na Teologickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku a v roku 2015 bol vymenovaný prezidentom SR za profesora.

Od roku 2004 prednáša biblické predmety na Teologickom inštitúte Teologickej fakulty Katolíckej univerzity a v Kňazskom seminári biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule. Od roku 2014 do roku 2018 vykonával funkciu prorektora pre zahraničné vzťahy Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Od roku 2020 je farárom a dekanom v Kežmarku a zároveň prednáša Nový zákon a biblickú gréčtinu v Kňazskom seminári na Spiši. Je cirkevným cenzorom a členom viacerých diecéznych komisií.

Aktívne publikuje a spolupracuje s Rádiom LUMEN a TV LUX v oblasti biblickej problematiky.  Okrem biblických jazykov – hebrejčiny a gréčtiny – ovláda anglický, taliansky a francúzsky jazyk a dohovorí sa aj po nemecky a po poľsky. Dňa 8. septembra 2023, na sviatok Narodenia Panny Márie, ho Svätý Otec František vymenoval za nového spišského biskupa. Heslom budúceho spišského biskupa Františka Trstenského bude veta Abba, Pater (v preklade Abba, Otče). Verejnosti už predstavil aj svoj erb, ktorý bude používať

Bližšie informácie o príprave a biskupskej vysviacke

Biskupskej vysviacke v diecéze predchádzali viaceré udalosti.

Na liturgickú spomienku sv. Františka z Assisi (4. októbra) sa v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule zišli biskupi, kňazi a Boží ľud Spišskej diecézy, aby boli svedkami vyznania viery a prísahy vernosti novovymenovaného spišského biskupa Mons. Františka Trstenského. Zároveň sa začala organizačná časť prípravy, ktorej sa venuje Biskupský úrad v Spišskej Kapitule.

S organizačnou prípravou začala aj duchovná príprava. Spojená s vytvorením ,duchovnej kytice‘ pre nového biskupa. Zapojilo sa do nej stovky jednotlivcov, farností a spoločenstiev. 

Deväť dní pred biskupskou vysviackou pozvala diecéza veriacich k novéne, v ktorej sa zamýšľala nad deviatimi liturgickými znakmi, ktoré obsahujú obrady vysviacky a ktoré viditeľne znázorňujú to, čo Cirkev verí, keď skrze nástupcov apoštolov odovzdáva apoštolské poslanie ďalším vyvoleným kandidátom, novým biskupom.

Samotná slávnosť, ktorá bude v sobotu 21. októbra 2023 v Spišskej Kapitule, bude rozdelená na verejnú a neverejnú časť. Verejná je spojená s vysviackou a prevzatím úradu, neverejná s podpisom úradných dokumentov spojených s vysviackou. Svätá omša spojená s biskupskou vysviackou bude v slovenskom jazyku.

K oltáru budú sprevádzať budúceho biskupa jeho starší brat Jozef, ktorý je kňazom Spišskej diecézy a v súčasnosti farár v Liptovskej Lužnej a kňaz Lukáš Fejerčák. 

Vysviacka biskupa sa začne po prečítaní Evanjelia spevom Veni Creator Spiritus (Príď Duchu Svätý). Potom bude nasledovať predstavenie kandidáta na biskupa a prečíta sa latinský a slovenský text buly o vymenovaní nového biskupa. Po homílii, v ktorej sa prihovorí hlavný svätiteľ, košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Bernard Bober, budú nasledovať sľuby kandidáta na biskupa a litánie ku Všetkým svätým. Hlavný svätiteľ a biskupi spolusvätitelia si pri tomto momente kľaknú a kandidát na biskupa si ľahne na zem.

Potom nasleduje obrad samotnej vysviacky. Spojený je s vkladaním rúk – hlavný svätiteľ mlčky príde ku kandidátovi, ktorí kľačí pred ním, aby vloží mu ruky na hlavu. Po ňom urobia to isté aj ostatní biskupi. Potom hlavný svätiteľ položí na hlavu vyvoleného biskupa evanjeliár otvorený na stati z Evanjelia podľa Lukáša Duch Pána je nado mnou a prednesie konsekračnú modlitbu. Potom bude nasledovať pomazanie svätou krizmou, odovzdanie evanjeliára a biskupských insignií - prsteňa (na prst pravej ruky), solidea, mitry a pastorálu (biskupskej berly).

Potom hlavný svätiteľ vyzve vysväteného biskupa, aby si sadol na katedru, ku ktorej ho privedie. Týmto úkonom vysvätený biskup preberie úrad diecézneho biskupa Spišskej diecézy. Na oltári sa zapáli siedma svieca na znak toho, že biskupský stolec už nie je viac uprázdnený. Novovysvätený biskup potom odloží pastorál, vstane a prijme od hlavného svätiteľa a všetkých biskupov bozk pokoja a blahoželanie.

V závere slávnosti po modlitbe po prijímaní a za spevu hymnu Te Deum Laudamus (Teba, Bože chválime) nový biskup Spišskej diecézy prejde sprevádzaný dvoma spolusvätiteľmi katedrálou a priestorom pred katedrálou žehnajúc prítomných veriacich.

Po skončení hymnu bude nasledovať pozdravy. Prvý sa prihovorí Mons. Nicola Girasoli, apoštolský nuncius na Slovensku, ako predstaviteľ Svätého Otca. Po ňom sa prihovorí Mons. Viliam Judák, nitriansky diecézny biskup a podpredseda Konferencie biskupov Slovenska, ktorý privíta novovysväteného biskupa v zbore slovenských biskupov.  Potom bude nasledovať príhovor predstaviteľa diecézneho kléru, ktorý pozdraví novovysväteného biskupa v mene všetkých kňazov. Následne sa prihovorí novovysvätenému biskupovi predstaviteľ Božieho ľudu Spišskej diecézy. Napokon sa prihovorí novovysvätený biskup.

Bližšie informácie o prstení a biskupskej berle 

Zlatý biskupský prsteň nesie vyobrazenie baránka sediaceho na zapečatenej knihe. Z vnútornej strany bude vygravírovaný biskupský erb Mons. Františka Trstenského. Biskupská berla bude vzácny starobilý gotický „martinský“ pastorál, jeden z mála gotických pastorálov zachovaných v celej Európe, ktorý spišskí biskupi používali pri mimoriadne slávnostných príležitostiach.

Bližšie informácie o Spišskej diecéze

Spišská diecéza sa nachádza v severnej časti stredného Slovenska. Zahŕňa regióny Orava, Liptov a Spiš v celkovej rozlohe 7 802 km2. Vznikla v roku 1776 vyčlenením z Ostrihomského arcibiskupstva (13. marca 1776).

Diecéza má celkovo 179 farností, ktoré sú zadelené do 14 dekanátov. Na území diecézy žije viac ako 600 000 obyvateľov, z ktorých je približne 450 000 rímskokatolíkov.

Pastoráciu vo farnostiach má na starosti 358 diecéznych a rehoľných kňazov v aktívnej službe. V súčasnosti má diecéza 27 seminaristov, 49 cirkevných škôl, 42 rehoľných kňazov, 295 rehoľníkov a 47 rehoľných komunít.

Spišská diecéza je súčasťou východnej cirkevnej provincie a spolu s Rožňavskou diecézou je sufragánom Košickej arcidiecézy.

Prehľad dotedrajších biskupov Spišských biskupov je TU

Bližšie informácie o Katedrále sv. Martina, pútnických miestach a bazilikách je TU (časť Diecéza) 

Zdroj: Spišská diecéza( TK KBS, sd, ml; pz ) 20231018018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]