[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vydavateľstvo Dobrá kniha vydala nové októbrové číslo časopisu Posol
P:3, 18. 10. 2023 09:35, DOM

Bratislava 18. októbra (TK KBS) Vydavateľstvo Dobrá kniha vydala nové októbrové číslo časopisu Posol. Prinášame jeho anotáciu, ktorú spracovala Irena Kostolanská.

-

Viete, čo nám radí Panna Mária? Odpoveď dobre poznáme z evanjelia: „Urobte všetko, čo vám povie,“ nasledujte Ježiša – o tom uvažuje Svätý Otec František v rubrike Stále aktuálne slová.

Kráľovnej posvätného ruženca venuje pozornosť v októbrovom úvodníku Posla páter Bruno Donoval, dominikán. Približuje symboliku známeho obrazu od talianskeho majstra, ktorý znázornil Pannu Máriu s Dieťaťom v spoločnosti svätého Dominika a svätej Kataríny Sienskej.

Prosba. Takto jednoducho nazval svoju novú báseň Bystrík Mistrík. O čo prosí Ježiša? „Zhliadni na nás, keď sme v núdzi, / buď nám vždycky naporúdzi. / Ideme tebe v ústrety / v jednote s Duchom Presvätým...“

V úvahe na tému Ježišovo prebodnuté Srdce autor, taliansky jezuita Massimo Taggi, povzbudzuje: „Kristovo Srdce posilňuje každé ľudské srdce a dáva mu silu osobnosti, robí to skrze sviatosť Eucharistie.“

Rubrika Apoštolát modlitby pozýva čitateľov k spoločnej modlitbe za misijnú Cirkev v štýle počúvania a dialógu. Autor páter Jozef Bartkovjak SJ ponúka myšlienky z príhovorov pápeža Františka, ktorý tak často zdôrazňuje ochotu vzájomne sa počúvať a hlásať pravdu s láskou.

Recept na úspešný rodinný život? Pod týmto názvom nájdu čitatelia Posla záverečnú časť rozhovoru s pani Máriou Draveckou, manželkou nedávno zosnulého matematika a diplomata Jozefa Draveckého. Tentokrát sa dozviete, ako sa dá aj v jeseni života účinne pomáhať miestnej cirkvi, aby duchovne rástla.

V cykle Biblia a morálka páter Ján Ďurica SJ vysvetľuje, že v morálnom rozlišovaní je dôležité uvedomiť si postupné zjemňovanie svedomia a takisto úlohu spoločenstva veriacich, pričom uvádza príklady zo starozákonných kníh.

Pán Boh je úžasný režisér nášho života – hovorí Mária Haščíková a potvrdzuje to zážitkom zo svojho detstva, keď sa deviati súrodenci s rodičmi doma modlievali ruženec pri soche Lurdskej Panny Márie. Ako sa po vyše päťdesiatich rokoch ocitla v miestnom kostole socha z ich rodného domu? Viac sa dočítate v článku...

Posol spája ľudí, tvrdí vo svojom príhovore Róbert Mésároš, nový riaditeľ vydavateľstva Dobrá kniha, ktoré slúži na tlačový apoštolát jezuitov. Ďakuje šíriteľom časopisu za to, že pomáhajú šíriť Božie kráľovstvo a dobré slovo. Píše: „Som rád, že vďaka Poslu mnohí konajú dobro, posväcujú seba aj svet a napredujú spolu s druhými.“

Sila lásky. Uzdravenie, ktoré zaskočilo lekárov. Tažký bakteriálny zápal mozgu je diagnóza, na ktorú zomiera 99 % pacientov. Bea z Bratislavy sa po niekoľkých mesiacoch prebrala z kómy, Boh jej vrátil zdravie. S manželom Vladom sa pre časopis Posol podelili o to, ako prežívali náročné obdobie. S uverejnením svedectva súhlasili pod podmienkou, že to bude poďakovanie Bohu a všetkým, ktorí vyprosili uzdravenie... Rozhovor pripravil páter Jozef Bartkovjak SJ.

Posol prináša aj myšlienky z kázne otca biskupa Mons. Jozefa Haľka, ktorý vlani v októbri slávil ďakovnú svätú omšu za uzdravenie Bey.

Cenné zamyslenie pre duchovný rast i praktické rady, ako s úžitkom čítať Bibliu, ponúka páter Milan Hromník: „Mám list osobne písaný pre mňa. Tým listom je Sväté písmo... Z neho mám poznávať Krista, veriť v jeho pravdy, nasledovať jeho život...“

Páter Ladislav Csontos SJ sa v rubrike Z našich dejín venuje osobnosti pátra Jána Hutyru (1912 – 1978) z rehole lazaristov (vincentínov), ktorý za komunizmu bol dlhé roky oporou spolubratov, sestier vincentiek aj vysokoškolskej mládeže.

Rubrika Čítanie z Dobrej knihy dáva do pozornosti knihu Blahoslavený Ján Pavol I. Životopis svätého pápeža obsahuje aj úryvky z jeho cenných príhovorov. Autorom knihy je francúzsky novinár Christophe Henning.

Nezvyčajné stretnutie opisuje Anna Abasová – žena, ktorá má dar počúvať ľudí a vie im aj poradiť. Kto ju prišiel navštíviť a prečo? Viac sa dozviete v rovnomennom príspevku.

Rubrika Naši nebeskí priatelia približuje osobnosť svätého Františka Assiského, zakladateľa rehole menších bratov. Vyznačoval sa láskou k Ukrižovanému, Eucharistii a Panne Márii. Založil tradíciu betlehemov, ktorej 800. výročie si čoskoro pripomenieme. Liturgickú spomienku v Cirkvi má 4. októbra.

Ježiš odpúšťa žene a uzdravuje slepého. Takto nazvala svoj príspevok v rubrike Posol deťom malým i veľkým skúsená autorka Gabriela Spustová. Evanjeliové príbehy rozpráva zrozumiteľným, živým štýlom, pripája aj motivačné otázky pre deti.

O viacerých zaujímavostiach z Cirkvi u nás i vo svete sa čitatelia Posla dozvedia v tradičnej rubrike Letom svetom.

Iskry svätého Ignáca trochu inak – myšlienky zakladateľa jezuitov s úvahami Gabriela Hevenešiho SJ nanovo spracovali páter Vlastimil Dufka SJ a sestra Lívia Marková CJ. Ďalšia z uverejnených „iskier“ má názov Veľkodušnosť voči Bohu i ľuďom.

Časopis Posol je mesačník slovenských katolíkov, vydáva ho Spoločnosť Ježišova vo vydavateľstve Dobrá kniha v rámci tlačového apoštolátu. Zakúpiť si ho môžete v predajniach Dobrá kniha, Lúč, Spolok sv. Vojtecha i v katolíckych kostoloch, predplatiť vo vydavateľstve Dobrá kniha. Ďalšie informácie nájdete na internetovej stránke www.jezuiti.sk.

TK KBS informovala Irena Kostolanská( TK KBS, iko, ml; kj ) 20231018016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]