Vatikán 17. októbra (VaticanNews) Svätej omši v Bazilike svätého Petra pri príležitosti 45. výročia zvolenia Jána Pavla II. za pápeža predsedal v pondelok 16. októbra arcibiskup Stanisław Gądecki, predseda Konferencie biskupov Poľska. Homíliu predniesol kardinál Grzegorz Ryś, metropolita Lodže. Na svätej omši sa zúčastnil aj poľský prezident Andrzej Duda s manželkou, diplomatický zbor a účastníci synody.
Na začiatku svätej omše arcibiskup Gądecki pripomenul, že hoci Poľsko malo vo svojej tisícročnej histórii mnoho charizmatických pastierov Cirkvi, významných mysliteľov, vynikajúcich vedcov, inšpiratívnych básnikov, zaslúžilých tvorcov kultúry a umenia, národných hrdinov a veľkých vodcov, „musíme tiež priznať, že v celej našej histórii sme nemali nikoho, kto by tak ako sv. pápež Ján Pavol II. spájal toľko rôznych vlastnosti srdca, mysle a vôle,“ zdôraznil predseda Konferencie biskupov Poľska.
Arcibiskup Gądecki poukázal na univerzálnosť služby poľského pápeža. „Dnes opäť ďakujeme Trojjedinému Bohu za tohto veľkého pastiera Božieho ľudu, ktorý sa s láskou a srdečnou solidaritou skláňal nad každým jedným človekom, ktorý sa stal svedomím vtedajšieho sveta, ktorý sa stal veľkým Božím darom pre Poľsko, Európu, svet a Cirkev.“
Kardinál Ryś vo svojej homílii upozornil najmä na dva dokumenty svätého Jána Pavla II „Dives in misericordia“ a exhortáciu Reconciliatio et poenitentia. Oba dokumenty hovoria o milosrdenstve a zmierení, ako aj o živote poľského pápeža, ktorý odpustil človeku, ktorý sa ho pokúsil zabiť, a požiadal o odpustenie všetkých hriechov spáchaných kresťanmi za dvetisíc rokov. „Otvorí v nás naše dnešné stretnutie s Bohom, tu v spoločnosti svätého Jána Pavla II. túžbu a pripravenosť na zmierenie? Alebo tu budeme vyznávať svoju zbožnosť, a zároveň zostaneme vo všetkých našich rozdeleniach, vojnách, neodpustení, agresii, nenávisti, polarizácii?“
„Zmierenie nemôže byť menej hlboké ako samotné rozdelenie,“ zdôraznil kardinál. Dodal, že tento princíp si vyžaduje radikálne milosrdenstvo a zmierenie. „Musím ísť so svojím protivníkom až na samé dno a k samotnému zdroju nášho rozdelenia.“ Kardinál priznal, že to môže byť ťažké, ale zdôraznil, že všetci sme adresátmi slov Ježiša a Jána Pavla II.
Na svätej omši sa zúčastnilo približne tisíc veriacich a asi 150 kňazov a biskupov, medzi nimi aj kardinál Mario Grech, generálny sekretár synody o synodalite, kardinál Konrad Krajewski, pápežský almužník, arcibiskup Gintaras Grušas, predseda CCEE (Rada európskych biskupských konferencií) a kardinál Gerhard Ludwig Müller, bývalý prefekt Dikastéria náuky viery.
Zdroj: Vatican News, poľská sekcia