[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Dobešová: Dnes už nikto nespochybňuje, že človek vzniká počatím
P:3, 17. 10. 2023 11:39, DOM

Bratislava 17. októbra (TK KBS) Téma ochrany života sa za uplynulých 20 rokov vyvíjala tak, že dnes už nikto nespochybňuje, že človek vzniká počatím. Uviedla v relácii Rádia LUMEN Zaostrené predsedníčka Fóra života Marcela Dobešová. Podľa nej sa mylne redukuje iba na zákaz potratov. O relácii informuje redaktor Ľudovít Malík.

Ochrana života je téma, ktorá hýbe kresťanmi na Slovensku. Za uplynulých 20 rokov sa jej vnímanie v mnohých ohľadoch posunulo, uviedla v relácii Dobešová. „Myslím si, že za tých 20 rokov sa veľa zmenilo. Pamätám sa rok 2003, keď som bola na jednej diskusii, kedy sa začína ľudský život, tak vtedy sme debatovali, či je to od dvanásteho týždňa alebo nie. Myslím, že teraz je už táto debata akademická, všetci vedia, že stále z embrya, už aj keď aj z plodu bude len ľudský život. O tom už nikto nepochybuje,“ povedala staronová predsedníčka Fóra života.

V súčasnosti celý problém ochrany života spočíva v práve dieťaťa narodiť sa a v práve matky rozhodnúť o ňom vysvetlila Dobešová a dodala, že sa o tom hovorí veľa posledných 10 rokov, kedy prišla na Slovensko stratégia ľudských práv. „Za tých posledných 10 rokov sa oveľa viacej hovorí o ochrane života, ale mnohokrát sa to zredukovalo iba na zákaz potratov,“ povedala. „Ochrana života ale znamená myslieť na celého človeka počas jeho života. Verejný diskurz by mal byť preto zameraný aj na iné oblasti,“ spomenula Dobešová a dodala:

„Potraty sa veľmi znížili, ale sú iné formy zabíjania. Tabletky, ktoré sú neregulované, antikoncepcia. Veľmi nám hrozí napríklad surogatné materstvo, čiže celý problém dôstojnosti človeka, že sa obchoduje s ľuďmi. Toto je ochrana života. Nehovorím o starnutí, toto je celá škála problémov, o ktorej treba hovoriť, ale predvídať a hľadať pozitívne riešenia,“ dodala predsedníčka Fóra života Marcela Dobešová.

Celú reláciu si môžu záujemcovia vypočuť v archíve Rádia LUMEN.

Zdroj: Rádio LUMEN Ľudovít Malík( TK KBS, rlu, lma, ml; kj ) 20231017020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]