[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zomrel emeritný vladyka pre gréckokatolíkov v Grécku Dimitrios Salachas
P:3, 16. 10. 2023 15:00, ZAH

Grécko 16. októbra (TK KBS) V pondelok 16. októbra zomrel emeritný vladyka pre gréckokatolíkov v Grécku, kyr Dimitrios Salachas. Zomrel vo veku 84 rokov, v 60. roku kňazskej a v 16. roku biskupskej služby. Pohrebné obrady sa uskutočnia v piatok 20. októbra o 10:00 v Chráme Najsvätejšej Trojice v Aténach. (Acharnon 246)

Vladyka Dimitrios sa narodil 7. júna 1939 v Aténach. Ako mladík vstúpil v rodnom Grécku do malého seminára pátrov assuncionistov, odkiaľ prešiel do malého seminára gréckeho exarchátu. Filozofiu študoval na Pápežskej univerzite Urbaniana a teológiu na Pápežskej Gregorovej univerzite, obe v Ríme. Následne pokračoval v štúdiách v seminári sv. Anny v Jeruzaleme. Diplom zo svetského práva získal v Aténach. 

Po svojich štúdiách bol 9. februára 1964 vysvätený gréckokatolíckym exarchom Grécka Hyacintom Gadom v Jeruzaleme na kňaza. Kánonické právo (ako latinské, tak aj východné) vyučoval na viacerých školách, medzi inými na Pápežskom východnom inštitúte, Pápežskej Gregorovej univerzite, Pápežskej univerzite Urbaniana, ako aj na Pápežskej univerzite sv. Tomáša Akvinského – Angelicu. 

Bol konzultorom Kongregácie pre východné cirkvi, Pápežskej rady pre legislatívne texty, ako aj Pápežskej rady pre jednotu kresťanov. Rovnako tak bol členom spoločnej katolícko–pravoslávnej komisie pre teologický dialóg. Pôsobil aj na Apoštolskej signatúre. Biskup Salachas bol konzultorom talianskeho vydania CCEO, ktoré vyšlo v roku 2001. Za kaplána Jeho svätosti bol menovaný roku 2006. 

Dvadsiatehotretieho apríla 2008, na sviatok svätého Juraja, bol menovaný pápežom Benediktom XVI. za titulárneho biskupa sídla Karkábia (Carcabia) v dnešnom Tunisku. Súčasne bol menovaný za apoštolského exarchu pre veriacich byzantského obradu v Grécku. Jeho biskupská vysviacka sa uskutočnila 24. mája 2008 v Aténach za hojnej účasti bývalých kolegov a študentov Pápežského východného inštitútu z Ríma. 

Hlavným svätiteľom bol vladyka Mihai Cătălin Frăţilă z Rumunska, spolusvätiteľmi grécky rímskokatolícky biskup Franghískos Papamanólis, O.F.M. Cap a ukrajinský vladyka Hlib Lončyna, studita.  Za jeho pôsobenia sa aténska katedrála stala miestom modlitby nielen pre gréckych gréckokatolíkov, ale zintenzívnila sa i pastoračná starostlivosť o gréckokatolíckych Ukrajincov a o východných katolíckych emigrantov z Blízkeho východu. 

Dvadsiatehosiedmeho augusta 2014 ho pápež František menoval do pracovnej komisie pre reformu kánonického manželského procesu. Druhého februára 2016, na sviatok Stretnutia Pána, prijal pápež František jeho zrieknutie sa z úradu exarchu a vladyka Dimitiros odišiel na emeritúru. Po svojom odchode na dôchodok bol hlavným svätiteľom svojho nástupcu na aténskej katedre – a to vladyku Manuela Nina OSB, ktorého vysvätil v pápežskej Bazilike sv. Pavla za hradbami v apríli 2016. Biskupská služba vladyku Dimitria bola požehnaná veľmi dobrými vzťahmi s pravoslávnou hierarchiou. 

Vladyka Dimitrios a Slovensko 

Vladyka Dimitrios je dobre známy aj gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Už v roku 2008, ešte ako kňaz bol prítomný pri vysviacke vladyku Petra Rusnáka a pri slávnostnom uvedení vladyku Jána Babjaka SJ do úradu prvého metropolitu našej cirkvi sui iuris.  

Na emeritúre sa významnou mierou pričinil o vznik partikulárneho práva pre Gréckokatolícku cirkev na Slovensku. S rovnakou pomocou pôsobil aj pri zostavovaní partikulárneho práva v starobylej Mukačevskej eparchii. Aj vďaka jeho zásluhe odišiel v roku 2017 na misiu ku gréckokatolíkom do Grécka kňaz našej archieparchie Peter Fučo, ktorý bol minulý rok vladykom Manuelom Ninom menovaný za protosynkela Apoštolského exarchátu v Grécku.  

Naposledy, v januári tohto roka, bol prítomný na oslavách 15. výročia vzniku Prešovskej metropolie. V nedeľu 29. januára spoločne s ostatnými biskupmi koncelebroval slávnostnú archijerejskú svätú liturgiu a na druhý deň, na sviatok Troch svätiteľov slávil spoločne s vladykom Manuelom Ninom v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove liturgiu sv. Jána Zlatoústeho v gréckom jazyku.  

Zdroj: Prešovská archieparchia( TK KBS, pr, ml; kj ) 20231016025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]