[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Hovorkyňa Českej biskupskej konferencie: Na synode od rána do večera
P:3, 16. 10. 2023 14:30, ZAH

Rím 16. októbra (TS ČBK) Na synodálnom zhromaždení vo Vatikáne sa zúčastňujú aj naši kolegovia z Českej republiky. Monika Klimentová, hovorkyňa Českej biskupskej konferencie, ktorá počas XVI. generálneho zhromaždenia pôsobí v Ríme v komunikačnom tíme synody, poskytla Katolíckemu týždenníku rozhovor.

Ako vyzerá váš deň na synode, čo robíte?

V komunikačnom tíme synody je nás asi 15 zo všetkých kontinentov a vedúcim je Paolo Ruffini, prefekt vatikánskeho dikastéria pre komunikáciu. Našou úlohou je počúvať výstupy z plenárneho zasadnutia alebo pracovných skupín a v prípade potreby odporúčať témy, ktoré počas dňa rezonujú, na tlačový brífing. Ten sa koná každý deň a my sa snažíme určiť a zabezpečiť, aby na ňom vystúpil niektorý z účastníkov. Sme tiež v kontakte s biskupskými konferenciami a novinármi vo veci materiálov alebo iných požiadaviek. Náš tím zároveň spravuje oficiálne sociálne siete zhromaždenia. Je toho teda pomerne veľa a práca je rôznorodá. Náš deň sa začína pred deviatou hodinou ráno a s účastníkmi zostávame vo vatikánskej Aule Pavla VI. mimo obedňajšej prestávky až do večera. Náš tím má potom zvyčajne krátke stretnutie. Končíme teda niekedy okolo deviatej večer.

Prebiehajú v zákulisí nejaké zaujímavé debaty a majú účastníci možnosť lepšie sa spoznať?

Debaty určite prebiehajú najmä počas prestávok na kávu. Je to veľmi podobné ako na kontinentálnom stretnutí v Prahe vo februári tohto roku. Tu je to iné v tom, že pracovné skupiny, tzv. circoli minori, sú okrúhle stoly umiestnené v sále, takže sa nikto nemusí nikam presúvať. Atmosféra je zatiaľ veľmi pokojná a priateľská, nesie sa v duchu spoločného počúvania a rešpektu voči všetkým. Zatiaľ veľmi rezonuje pápežov príhovor o formácii seminaristov. Veľa sa hovorí o rodine, o zapojení mladých ľudí, ale aj o tom, čo je to vlastne synodalita.

Má synoda nejaký vplyv na atmosféru v Ríme?

Nemala som veľa času ísť niekam mimo Vatikánu. Je tu veľa turistov, ale to nie je v Ríme nič nezvyčajné. Určite budú zaujímavé spoločné bohoslužby, ktoré sú súčasťou synody pre účastníkov každý pondelok v Bazilike svätého Petra, alebo spoločná púť teraz vo štvrtok do katakomb, či modlitba ruženca vo Vatikánskych záhradách. Záujem médií je pomerne veľký, ale účastníci boli priamo pápežom požiadaní o akýsi ,komunikačný pôst', aby sa vyhli rôznym záverom, na čo je ešte dosť času. Namiesto toho by mali radšej počúvať a uvažovať o tom, čo sa deje.

Zdroje: Katolícky týdeník/Cirkev.cz( TK KBS, cirk, ml; kj ) 20231016023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]