[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál z Kinshasy: Synoda je časom pre nový začiatok v Cirkvi
P:3, 13. 10. 2023 15:05, ZAH

Vatikán 13. októbra (TK KBS) Fridolin Ambongo Besengu, arcibiskup metropolita konžského hlavného mesta, predniesol homíliu na svätej omši, ktorú dnes ráno slávil vo vatikánskej bazilike pre účastníkov synodálneho zhromaždenia: proti zlu môžeme bojovať „zbraňami synodality, ktoré si vyžadujú jednotu, spoločné kráčanie, rozlišovanie v modlitbe“.

Zdroj: VaticanNews 

Synoda je „časom milosti a rozlišovania“, aby sme sa pozreli na to, čo sa udialo, „na úspechy i zlyhania“. Je to čas „vyvodiť poučenie pre nový začiatok“. Synoda je to, čo Cirkev potrebovala. Kardinál Fridolin Ambongo Besengu, arcibiskup metropolita Kinshasy v Konžskej demokratickej republike, predniesol homíliu na svätej omši pre účastníkov synodálneho zhromaždenia, ktorú slávil dnes ráno 13. októbra na oltári Katedry v Bazilike svätého Petra pred ôsmou generálnou kongregáciou. Synodu o synodalite označil za „nové Turíce, za ktoré patrí vďaka Bohu“. Tie sú obnovou Cirkvi, ktorej členovia sa zišli v Ríme zo všetkých kontinentov a napriek kultúrnej rôznorodosti sa zhromaždili „ako jedna rodina“. Táto Cirkev je povolaná plakať nad vlastnými slabosťami a prosiť Boha o odpustenie za svoje chyby.

Zbrane synodality

Kardinál pri pohľade na dnešné evanjelium hovorí o Ježišovom boji proti diablovi, ktorý je „vždy prítomný a aktívny vo svete“, silný vo svojej neviditeľnosti a schopnosti ukázať sa v rôznych podobách, dokonca aj v tých „najzvodnejších a najpresvedčivejších“, a je pripravený zasievať nezhody. Vyzýva k odvahe bojovať proti nemu prostredníctvom „zbraní synodality, ktoré si vyžadujú jednotu, spoločné kráčanie, rozlišovanie v modlitbe, vzájomné počúvanie a načúvanie tomu, čo Duch hovorí Cirkvi“.

Sila Ducha Svätého

Duch Svätý, uzatvára kardinál Ambongo, je mocnou zbraňou, ktorú má Cirkev k dispozícii. Je tiež protagonistom synodálnej Cirkvi, aby mohla prejsť „od sna k realite, od slov ku konkrétnemu životu“, kde sa dá „kráčať v spoločenstve, účasti a poslaní“.

Lisa Zengarini - Città del Vaticano

Preložila Katarína Jančišinová( TK KBS, kj, ml; kj ) 20231013047   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]