Brusel 13. októbra (TK KBS) Solidarita ako účinný prostriedok na zmiernenie chudoby v Európe. Tak znel hlavný bod programu pravidelného zasadnutia Sociálnej komisie Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE), ktoré sa konalo vo štvrtok 12. októbra 2023 v Bruseli. Ďalšou kľúčovou témou bolo Demokracia na pracovisku, ako môže aktívne zapojenie sa pracovníkov rozvíjať ľudskejšiu a udržateľnejšiu ekonomiku? Slovensko na zasadnutí zastupoval Erich Hulman.
Zástupcovia 12 krajín Európskej únie podľa Hulmana hľadali vo svetle aktuálnych pápežských encyklík odpovede na nepopierateľný nárast rozličných foriem chudoby. Pomoc blížnym bola aj témou príhovoru počas svätej omše pre účastníkov, ktorú slúžil Mons. Joseph Galea-Curmi, pomocný biskup Malty a predseda Sociálnej komisie.
K zvyšujúcim sa rozdielom medzi bohatými a chudobnými môže paradoxne prispieť aj transformácia EU hospodárstva na digitálnu a zelenú ekonomiku. Preto solidarita s ľuďmi v núdzi nemôže byť záležitosťou iba jednotlivcov, ale musí sa stať prirodzenou súčasťou EU programov a inštitúcií. S týmto záverom a s konkrétnymi skúsenosťami Katolíckej cirkvi pri pomoci núdznym v jednotlivých členských krajinách bude COMECE vstupovať do aktualizácie EU sociálnych politík a programov.
COMECE je združením biskupských konferencií krajín Európskej únie s cieľom presadzovať katolícke princípy v rozmanitých európskych politikách. KBS v COMECE zastupuje Mons. Jozef Haľko, bratislavský pomocný biskup, ktorý je tiež predsedom Komisie pre migrantov a azylovú politiku. Od svojho založenia v roku 1980 COMECE vedie dialóg s európskymi inštitúciami a poskytuje príspevky, ktoré podporujú spoločné dobro a prístup zameraný na človeka.
Poslanie COMECE sa plní prostredníctvom pravidelných kontaktov s úradníkmi EÚ a poslancami Európskeho parlamentu. Tento dialóg sa formuje vo formálnych a neformálnych stretnutiach a podujatiach: každoročné stretnutia na vysokej úrovni medzi EÚ a náboženskými vodcami, semináre pre dialóg s inštitúciami EÚ, polročné stretnutia s každým predsedníctvom Rady EÚ, konferencie v Európskom parlamente, účasť zástupcov EÚ na plenárnych zhromaždeniach COMECE, v jej komisiách a pracovných skupinách. Od roku 2009 má dialóg medzi cirkvami a inštitúciami EÚ právny základ v článku 17 Zmluvy o fungovaní Európskej únie.
Komisia COMECE pre sociálne veci monitoruje a pripravuje vyhlásenia, príspevky a činnosti k prebiehajúcej politike EÚ a verejnej diskusii o širšej sociálnej politike EÚ: práca a zamestnanosť, pracovné podmienky, ľudská dôstojnosť, boj proti chudobe, integrálna ekológia, sociálna, hospodárska a príspevková spravodlivosť. Jej predsedom je Joseph Galea-Curmi, biskupský delegát maltského episkopátu na COMECE. Členmi komisie sú odborníci na sociálnu politiku nominovaní biskupskými konferenciami EÚ na funkčné obdobie 5 rokov.