[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšlo nové číslo časopisu pre kresťanskú duchovnú orientáciu Rozmer
P:3, 13. 10. 2023 14:20, DOM

Bratislava 13. októbra (TK KBS) V týchto dňoch vyšlo nové číslo štvrťročníka Rozmer – časopisu pre kresťanskú duchovnú orientáciu, ktorý čitateľom ponúka prehľad o súčasnej náboženskej scéne.

Renomovaní domáci a zahraniční autori sa v ňom venujú aktuálnej problematike nových náboženských hnutí a siekt, ako i javom, ktoré s týmto novodobým fenoménom bezprostredne súvisia. Okrem toho sa časopis venuje aj religionistickým témam približujúcim históriu a učenie starovekých kultúr a svetových či predkresťanských náboženstiev.

Jeho vydavateľmi sú Ekumenická rada cirkví v SR a občianske združenie Ekumenická spoločnosť pre štúdium siekt.

Obsah čísla 2/2023

Rozmer, titulka

Za horizontom vojny – biblické slovo (doc. Aleš Franc)

Kathryn Kricková – apoštolka sociálnych sietí

Hitom charizmatického kresťanstva je dnes Kathryn Kricková, ktorá sa prezentuje ako apoštolka a jej charakteristickým heslom je „Prebudenie je teraz“. Stala sa neuveriteľným fenoménom na sociálnej sieti TikTok, kde šíri svoje predstavenia exorcizmu spojené s liečením vierou. Pod hlavičkou International Revival Conference navštívila v apríli tohto roka aj Prahu. Cieľom tejto štúdie je pomôcť dnešnému človeku zorientovať sa vo víre mediálnej propagandy Kathryn Krickovej. (Michal Foltín a doc. Aleš Franc)

Inkvizícia z religionistického pohľadu

Mnohým ľuďom pri vyslovení pojmu „inkvizícia“ začnú vstávať hrôzou vlasy na hlave. Škripec, koleso, drvič prstov, španielska topánka, hladomorňa, bičovanie, odsekávanie končatín a napokon upálenie na hranici – to všetko sa mimovoľne v podvedomí vybaví vždy, kedykoľvek zaznie ono tajomné slovo spájajúce sa v predstavách súčasníkov s nepredstaviteľnými krutosťami. Tak zmýšľa človek na prahu 21. storočia. Sú však tieto predstavy neskreslené a pravdivé? Aký bol reálny počet obetí a akú úlohu plnila stredoveká inkvizícia v rôznych fázach svojej existencie? (PhDr. Radomír Malý)

Mysticizmus v západnom ezoterizme (11)

V predchádzajúcej časti seriálu venovanom mysticizmu a mysticistom v dejinách západného ezoterizmu sme si priblížili pramene alchýmie a alchymistickú metódu meditatívneho čítania, ako ju opísal rakúsky filozof a zakladateľ antropozofie Rudolf Steiner. Zmienili sme sa tiež o niektorých významných alchymistoch, pričom ďalších si predstavíme v tomto pokračovaní. (doc. Róbert Sarka)

V zajatí manipulácie

Iste si spomínate na svedectvo a rozhovor s Dušanom Štrausom, bývalým lídrom slovenského Centra Šrí Činmoja, ktorý vyšiel v Rozmere 4/2022. Tentoraz vám prinášame špecifický rozhovor, v ktorom sa sám Dušan zveruje so svojimi dlhoročnými skúsenosťami a traumami známej pražskej psychologičke a psychoterapeutke Alexandre Hrouzkovej, členke Českej asociácie pre psychoterapiu. V podstate ani nejde o typický rozhovor, je to skôr psychologický komentár k ťaživým otáznikom, ktoré si podobne ako Dušan kladú viacerí bývalí a možno i podaktorí súčasní členovia siekt. Na pozadí vnútorného Dušanovho prežívania pani Hrouzková poodhalila rôzne techniky a nástrahy psychickej manipulácie, ktoré sa v deštruktívnych náboženských sektách nezriedka cielene praktizujú.

Budúci rok v Jeruzaleme

Štrnásteho mája uplynulo 75. rokov od založenia štátu Izrael. Za touto výnimočnou udalosťou v moderných dejinách vidia nielen sami Židia, ale aj kresťania zreteľné Božie pôsobenie. Po takmer dvoch tisícročiach sa Židia mohli opäť vrátiť do svojej pôvodnej vlasti. Čo to pre nich znamená, na akých pilieroch stojí ich nový štát a akým napätiam je od svojho vzniku vystavený sa dozviete z príspevku Josefa Potočka. (Ing. Josef Potoček)

Chazarská história (5)  

Osobitnú pozornosť pri štúdiu chazarskej otázky vzbudzujú vzťahy medzi Chazarským kaganátom, Byzanciou a Starou, či – ako sa dnes zvykne nazývať – Kyjevskou Rusou. Pritom nemáme na mysli iba historické príbehy, ktoré sa odohrali v 9. až 11. storočí, ale aj tie pomerne nedávne, vrátane ich najsúčasnejších konzekvencií. Nemožno totiž opomenúť ani udalosti, ktorých sme vďaka moderným oznamovacím prostriedkom prakticky každodennými očitými svedkami. Najmä tie, ktoré prebiehajú na území, kde sa pred vyše tisíc rokmi nachádzal Chazarský kaganát – na južnej Ukrajine a Kryme. (prof. Ján Šafin)

Bludné náuky a sekty v stredoveku (11)

V rubrike Míľniky dvoch tisícročí prinášame stručný prehľad kresťanských heréz. V tejto časti nadviažeme na predchádzajúce poznatky o učení a praktikách stredovekej sekty katarov a priblížime si jej rozmach v západnej Európe, predovšetkým vo Francúzsku a v Porýní. (Mgr. Branislav Dado)

Okrem uvedených tematických článkov je číslo doplnené spravodajským servisom z domova a zo zahraničia a tiež recenziou zaujímavej publikácie prof. Jána Šafina s názvom Obrodenie okultizmu a jeho módy v kultúre.

Záujemcovia si časopis Rozmer (štvrťročník) môžu objednať písomne na adrese: Redakcia časopisu Rozmer, Svoradova 3, 831 03 Bratislava; alebo telefonicky na číslach 0944/315 818 a 02/207 22 838; respektíve e-mailom na adrese rozmer@sekty.sk. Predplatné na rok 2023 je 11,60 €. Ponúkame tiež možnosť objednať si staršie ročníky, a to celú kolekciu ročníkov 2008 až 2022 (aktuálne 50 dostupných čísel), ktorú dostanete za zvýhodnenú akciovú cenu 39 €. S časopisom sa môžete oboznámiť a predplatiť si ho aj na jeho webovej stránke www.rozmer.sk.

TK KS informoval Boris Rakovský( TK KBS, bra, ml; pz ) 20231013042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]