Vatikán 13. októbra (VaticanNews) V posolstve biskupovi Ceseny-Sarsiny Douglasovi Regattierimu pápež František vykresľuje portrét pápeža Chiaramontiho dvesto rokov po jeho smrti.
Únos do Francúzska – takýto osud postihol Pia VII. v noci z 5. na 6. júla 1809, v čase, keď vzťahy s Napoleonom dosiahli najnižší bod a Rím bol obsadený jeho vojskami. Odtiaľ sa začali peripetie pápeža Chiaramontiho, rodáka z Ceseny, rovnako ako jeho predchodcu Pia VI, ktorý nastúpil na Petrov stolec 21. marca 1800. Napriek ponižujúcemu vyhnanstvu vo Fontainbleau, ktoré trvalo až do januára 1814, ho Pius VII. dokázal prežiť s príkladnou poslušnosťou, rovnakou, akú v spojení s kompetentnosťou a rozvahou prejavil tvárou v tvár tým, ktorí bránili Libertas Ecclesiae.
Po boku ľudu
František si tak pripomína svojho predchodcu, od ktorého smrti uplynulo 20. augusta 1823, niekoľko dní po jeho 81. narodeninách, 200 rokov. V liste biskupovi Ceseny-Sarsiny Douglasovi Regattierimu pápež pripomína dlhý, 23-ročný pontifikát Pia VII. predchádzala vysoká úroveň jeho pastoračnej služby v mladom veku ako biskupa viacerých diecéz. Vynikal, konštatuje František, charizmou a dobrotou ducha; počas rokov svojej biskupskej služby sa totiž neváhal venovať z prvej ruky starostlivosti o ľudí a zmierňovaniu mnohých utrpení ľudí postihnutých neistými podmienkami.
Sprevádzal v ťažkých časoch
Pápež Chiaramonti, pôvodne benediktín, sa počas najťažších rokov svojho pontifikátu správal veľmi múdro a stal sa vyslancom pokoja pre tých, ktorí vykonávali svetskú moc.Tvárou v tvár kontroverznému politickému scenáru, ktorý ohrozoval salus animarum, s pokojom človeka, ktorý vždy dôveruje Božiemu prozreteľnému zásahu, urobil všetko pre to, aby nezlyhal vo svojom poslaní „strážcu a vodcu stáda,“ a napriek uvaleným obmedzeniam naďalej bez obáv hlásal utešujúcu silu evanjelia.
Pápež František na záver vyjadruje nádej, že jubilejný rok venovaný tomuto pápežovi umožní lepšie spoznať postavu Pia VII. a prebudiť v ňom rovnaké nadšenie pre službu blížnemu a poukázať na pokoj ako cestu nádeje.
Alessandro De Carolis - Vatican News