[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 26. 12. 2024   Meniny má 2. sviatok vianočný; Štefan      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Synodálni otcovia a matky v rímskych katakombách na púti ku koreňom kresťanstva
P:3, 13. 10. 2023 13:45, ZAH

Rím 13. októbra (VaticanNews) Vo štvrtok 12. októbra popoludní sa účastníci biskupskej synody vybrali do katakomb svätých Sebastiána, Kalixta a Domitilly v Ríme. V Bazilike svätého Sebastiána sa modlili a počúvali úvahy kardinála Jean-Claude Hollericha. Text zmluvy z katakomb bol vytlačený aj v brožúre, ktorú každý dostal.

Zdroj: VaticanNews

„Videl som ich po prvýkrát, je to hlboký zážitok dotknúť sa miesta, kde sa začala Cirkev a moja viera.“

Čínsky biskup Joseph Yang Yongqiang neskrýval dojatie, keď sa s novinármi podelil o svoje dojatie z púte, ktorú vo štvrtok 12. októbra popoludní v katakombách svätých Sebastiána, Kalixta a Domitilly zažilo približne 250 účastníkov synody o synodalite. Bolo to akési prerušenie práce zhromaždenia, ktoré sa od 4. októbra schádzalo v Aule Pavla VI. a bolo zorganizované s cieľom priviesť kardinálov, biskupov, rehoľníkov a rehoľníčky, laikov a špeciálnych hostí ku koreňom viery prvých kresťanských komunít v Ríme. Kde sa prelína Petrova a Pavlova cesta, symbolizujúca tú „jednotu v rozmanitosti,“ ktorá, ako dúfa pápež, bude charakteristickým znakom samotnej synody.

Spomienka na zmluvu z katakomb

Táto chvíľa modlitby, ale aj histórie a spomienky, ktorá sa konala deň po výročí Druhého vatikánskeho koncilu.Vatikánu a ktorý mnohým okamžite pripomenul 16. november 1965, keď 42 koncilových otcov, prevažne z Latinskej Ameriky, podpísalo slávny Pakt katakomb. Teda pakt, ktorým sa biskupi a kňazi zaviazali k „chudobnej Cirkvi“, zbavenej všetkých symbolov a výsad moci, aby sa do centra pastoračnej služby dostali chudobní. Záväzok, ktorý rezonuje aj dnes, v čase synodálnych prác, ktoré sa zameriavajú – okrem iného – na to, ako môže Cirkev sprevádzať všetky formy dnešnej núdze: vylúčených, marginalizovaných, migrantov, obete vojny a zneužívania.

Piesne a modlitby

Text Paktu z katakomb bol skutočne celý reprodukovaný v pútnickej brožúre ako bibliografický odkaz, ale aj, ako vysvetlili organizátori, ako „podnet na osobnú reflexiu.“ Spolu s ňou bol prečítaný aj úryvok z Markovho evanjelia (od Petrovho vyznania po Ježišovo učenie o učeníctve), Vyznanie viery a text Adsumus Sancte Spiritus, ktorý účastníci recitovali v Bazilike svätého Sebastiána. Prvá etapa itinerára sa konala v tejto stavbe zo 4. storočia, postavenej z pohanskej nekropoly. Všetkých privítal Mons. Pasquale Iacobone, predseda Pápežskej komisie pre sakrálnu archeológiu, ktorá spolupracovala na tejto iniciatíve. „Je dôležité predstaviť tieto veľmi dôležité miesta Cirkvi na synodálnej ceste. Je to návšteva, ktorú chceme oživiť aj pri príležitosti ďalšieho jubilea,“ povedal.

Hollerich: na púti od svätého Petra po naše kostoly

V Bazilike svätého Šebastiána sa potom prihovoril generálny rektor synody kardinál Jean-Claude Hollerich. Pripomenul život prvých kresťanov v Ríme a svedectvo mučeníkov pochovaných v katakombách.

„Táto púť od svätého Petra je púťou do našej reality, do reality našich kostolov,“ povedal a vyzval k nájdeniu zmyslu tejto Božej cesty v našej vlastnej realite, kde sa vždy odráža kríž. „My biskupi sa musíme pozrieť na svoj kríž a povedať si: Milujem ťa, Pane, beriem svoj kríž a nasledujem ťa.“

Rozdelení do jazykových skupín a na trasy určené pre vyšších kardinálov a kňazov sa potom jednotliví účastníci vydali na prechádzku tromi katakombami. Pre taliansku skupinu bola navyše pripravená zastávka v Múzeu svätého Sebastiána, kde sú vystavené sarkofágy z konca 5. storočia.

Nasledovalo zostupovanie po strmých schodoch, držanie sa stien vykopaných z tufu a spevnených terakotovými tehlami a prechádzanie chodbami vysokými menej ako dva metre. Odzneli mnohé pripomienky, najmä od tých účastníkov synody, ktorí po príchode zo vzdialených kontinentov a krajín ešte nemali možnosť navštíviť miesta, ktoré strážia znaky pôvodnej viery a nádeje na vzkriesenie.

Salvatore Cernuzio - Vatican News



( TK KBS, VaticanNews, cz, sc, ml; pz ) 20231013040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]