[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predseda KBS osobne navštívil viaceré obce, ktoré postihlo zemestrasenie
P:3, 13. 10. 2023 11:35, DOM

Košice 13. októbra (TK KBS) Predseda Konferencie biskupov Slovenska, košický arcibiskup metropolita Bernard Bober navštívil vo štvrtok 12. októbra viaceré východoslovenské obce, ktoré postihlo v pondelok zemetrasenie.

Zaujímal sa nielen o aktuálny stav jednotlivých kostolov, ale na stretnutiach s miestnymi obyvateľmi si prezrel zvnútra aj viacero domov, ktoré sú v kritickom stave. Na mieste „vyjadril solidaritu a vzbudil nádej v ich neľahkej súčasnej situácii,“ uviedol hovorca Košickej arcidiecézy Jaroslav Fabian.

„Osobne som navštívil miesta najviac postihnuté zemetrasením. Okrem kostolov sme navštívili aj niekoľko rodín. Ich situácia je veľmi ťažká a bolestivá, vďaka Bohu nie beznádejná. Okrem prejaveného súcitu, rozhodli sme sa pomôcť týmto ľuďom aj materiálne. Pripravujeme vyhlásenie zbierky na pomoc pri odstraňovaní škôd po zemetrasení, ako aj pri obnove poškodených kostolov," povedal TK KBS arcibiskup Bober. 

Zemetrasenie na Východe Slovenska malo svoje epicentrum na kopci  medzi dedinami Nižná Sitnica, Jankovce a Ďapalovce. Podľa seizmológov, ktorí v katastri obce Ďapalovce vykonávajú prieskum, bola lokálna magnitúda 4,9 stupňa Richterovej stupnice, čo je najsilnejšie zemetrasenie na Slovensku od roku 1930.

Podľa vedcov Slovenskej akadémie vied zemetrasenie vyprodukovalo energiu 560MWh, čo predstavuje spotrebu elektrickej energie pre 300 tisíc ľudí za jeden deň.

Kým v Ďapalovciach sa predpokladá po vypracovaní statických posudkov pre kostol jeho ďalšie užívanie, oveľa horšie je na tom asi dvadsať domov v obci, ktoré budú zbúrané a ďalších osemdesiat na nachádza kritickom stave.

Veľmi poškodená je farská budova a kostol v Nižnej Sitnici. Asi najviac poškodený, spomedzi desiatky zasiahnutých kostolov, sa javí súčasný kostol v Jankovciach, kde sa na odporúčanie statika nesmie ani voľne vstupovať, lebo hrozí jeho ďalšie poškodenie.

„Operačné porady krízových štábov pokračujú v týchto dňoch aby spolu so statikmi a pamiatkovým úradmi  v jednotlivých lokalitách vypracovali na základe odborných posudkov záverečné  stanoviská ako sa bude postupovať pri individuálnom odstraňovaní škôd spôsobených zemetrasením,“ dodal hovorca Košickej arcidiecézy Jaroslav Fabian.

Fotogaléria( TK KBS, ke, jf, ml; pz ) 20231013036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]