[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rok vo vedení prešiel veľmi rýchlo, vraví predseda KBS Bernard Bober
P:3, 13. 10. 2023 11:00, DOM

Bratislava 13. októbra (TK KBS) Konferenciu biskupov Slovenska (KBS) už rok vedie košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober. „Rok vo vedení prešiel veľmi rýchlo,“ vraví TK KBS. V rozhovore pripomína, za čo je vďačný počas tohto roka a v čom by mohla Cirkev pridať. Rozhovor prinášame v plnom znení.

- Pred rokom ste prevzali vedenie biskupskej konferencie, ako hodnotíte uplynulý rok? 

Rok vo vedení prešiel veľmi rýchlo. Práce mi pribudlo, ale vďaka živému sekretariátu KBS a vďaka zvoleniu hovorkyne KBS sa nám podarilo všetky úlohy zvládnuť.

- Čo sa vám za tento rok podarilo, na čo nie ste veľmi hrdý? 

Som rád, že sa vydarila návšteva štátneho sekretára Svätej stolice a tiež som rád, že sa ukončilo vakantné obdobie na poste biskupa spišskej diecézy. Pridať by sme azda mohli v koordinovaní spoločných celoslovenských akcií, do ktorých sa zapájajú všetky diecézy a eparchie.

- Po menovaní ste povedali, že vaším cieľom je spájať, nie rozdeľovať. Ako sa to darí napĺňať? 

Zatiaľ sme nenašli témy v Cirkvi i spoločnosti, ktoré by nás biskupov nejako viditeľne rozdeľovali. Rozdelenie cítiť v spoločnosti, bolo to husté hlavne pred voľbami. Situácia vo svete, ako je napr. pohľad na vojnový konflikt na Ukrajine, migrácia – to sú tiež témy, ktoré rozdeľujú aj veriacich. Sú potom aj témy, ktoré rozdeľujú samotných veriacich v spôsobe praktizovania viery a v morálnych či etických otázkach. Nie je dobré ak sa vytvárajú tábory, ktoré proti sebe bojujú. Nevyhnutný je dialóg, ako to prízvukuje Svätý Otec František aj teraz počas prebiehajúceho synodálneho zhromaždenia.

- Na spoločnosť každodenne dolieha veľa neistôt. Posledné dni ľudia na východnom Slovensku prežívajú dôsledky zemetrasenia. Ako konkrétne je Cirkev nápomocná?

Osobne som navštívil miesta najviac postihnuté zemetrasením. Okrem kostolov sme navštívili aj niekoľko rodín. Ich situácia je veľmi ťažká a bolestivá, vďaka Bohu nie beznádejná. Okrem prejaveného súcitu, rozhodli sme sa pomôcť týmto ľuďom aj materiálne. Pripravujeme vyhlásenie zbierky na pomoc pri odstraňovaní škôd po zemetrasení, ako aj pri obnove poškodených kostolov.

- Rok od menovania si biskupská konferencia pripomína aj ďalšie výročie - 30 rokov od vzniku KBS. Ako vnímate toto obdobie posledných 30 rokov a kde vidíte výzvy a rezervy jej ďalšieho fungovania? 

Konferencia biskupov Slovenska za tri desaťročia svojho jestvovania riešila už rôzne výzvy a prežila už nejedno ťažké obdobie. Pre dobré fungovanie tohto spoločenstva a pre dobré rozhodnutia biskupov je nevyhnutná kolegialita a jednota. Aj my biskupi sme len ľudia, máme rôzne povahy a rôzne pohľady na veci, čo nie je na škodu, ale pri tom všetkom vieme nájsť zhodu a vieme sa dohodnúť i spoločne postupovať. Verím, že to takto bude aj v ďalších rokoch.( TK KBS, bb, ml; pz ) 20231013035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]