[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Organizačné pokyny k biskupskej vysviacke Františka Trstenského
P:3, 13. 10. 2023 10:45, DOM

Spišská Kapitula 13. októbra (TK KBS) Doterajší farár a dekan v Kežmarku František Trstenský, ktorého 8. septembra pápež František vymenoval za nového spišského biskupa, prijme biskupskú vysviacku v sobotu 21. októbra 2023 o 10:00 v Katedrále svätého Martina v Spišskej Kapitule. Hlavným svätiteľom bude Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup metropolita a predseda KBS, spolusvätiteľmi budú Mons. Nicola Girasoli, apoštolský nuncius na Slovensku a Mons. Andrej Imrich, emeritný spišský pomocný biskup.

V súvislosti so slávnosťou prinášame niekoľko organizačných pokynov.

- Vysviacka bude v sobotu 21. októbra 2023 o 10:00 v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule.

Liturgické pokyny 

- Slávnostný sprievod sa pohne spred budovy Biskupského úradu smerom do katedrály. V sprievode pôjdu biskupi, oslovení kňazi a asistencia. O 10:00 sa začne slávnostná svätá omša. Po ukončení svätej omše sa sprievod odoberie späť do priestorov Biskupského úradu.

- Biskupi majú rezervované miesta na sedenie v prednej časti katedrály, kňazi majú rezervované miesta na sedenie, resp. státie v lodi katedrály a kaplnke Zápoľských.

- Hostia s rezervovanými miestami na sedenie v katedrále nech sa dostavia k dverám katedrály najneskôr do 9.30 hod., odkiaľ budú službou odprevadení na svoje miesto.

- Pre veriacich sú k dispozícii miesta v zadnej časti katedrály (do naplnenia kapacity) a vonku pred katedrálou, kde budú dve veľkoplošné obrazovky (jedna bude pri hlavnom vchode a druhá pri biskupskom úrade, smerom do Kapitulskej ulice). Pred katedrálou budú k dispozícii  stoličky, ktoré si veriaci môžu zapožičať. Rovnako budú pre každého pripravené brožúry s liturgickými textami.

Svätá omša bude s formulárom Pri vysviacke biskupa. 

Biskupi a kňazi, ktorí pôjdu v liturgickom sprievode, sa budú obliekať na hornom poschodí Biskupského úradu, kde budú pre nich pripravené ornáty. Prosíme, aby sa na Biskupský úrad dostavili najneskôr do 9.30 hod.

Kňazi sa budú obliekať v priestoroch kňazského seminára a potom individuálne zaujmú miesto vo vyhradenom priestore katedrály. Prosíme kňazov, aby si so sebou priniesli vlastnú albu a bielu štólu. Pre každého bude pripravená brožúra s liturgickými textami.

Parkovanie 

- pre biskupov a vybraných hostí – vo dvore biskupskej kúrie
- pre kňazov – parkovisko pri garážach kňazského seminára; možno parkovať aj na Pažici
- pre ľudí zabezpečujúcich organizáciu slávnosti - parkovisko pri hradbách Spišskej Kapituly
- pre veriacich, ktorí prídu autami - Pažica (lúka oproti katedrále)
- pre veriacich,  ktorí prídu autobusmi - veriaci vystúpia na zastávke pri hradbách Spišskej Kapituly a autobusy sa presunú na parkovisko pod Hradom v Spišskom Podhradí (smer na Krompachy - poloha parkoviska https://maps.app.goo.gl/9ZquemWRzBpSms3D8)

Pohostenie pre pozvaných hostí

- pre biskupov, ich sprievod a vybraných hostí - biskupská kúria
- pre kňazov, rehoľníkov a rehoľnice a ďalších oslovených hostí  - kňazský seminár
- pre rodinu novovysväteného biskupa – Penzión St. Martin – reštaurácia
- pre akademickú obec – budova v záhrade Penziónu St. Martin
- pre pozvaných hostí z farnosti Kežmarok, Tvrdošín a ostatných hostí – záhrada za Penziónom St. Martin a dvor Kanónie č. 5

Biskupskú vysviacku prinesie v priamom prenose RTVS, TV LUX a Rádio LUMEN.

Zdroj: Spišská diecéza( TK KBS sd, ml; pz ) 20231013033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]