[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Tajomník Caritas Jeruzalem: Bojíme sa vojny a odvety extrémistov
P:3, 13. 10. 2023 10:09, ZAH

Jeruzalem 13. októbra (VaticanNews) „My kresťania sa bojíme vojny, ale aj odvety islamských a židovských extrémistov. V posledných dňoch došlo k pokusom o naše zastrašovanie a ponižovanie. Z toho pramenia naše obavy,“ hovorí Anton Asfar, generálny tajomník Caritas Jerusalem. Zdôrazňuje, že nikto neopúšťa svoje domovy, pretože po uliciach sa pohybujú ozbrojení fanatici.

Asfar priznáva, že v sobotu sám zažil chvíle hrôzy. Žije totiž v Jeruzaleme, ale jeho deti chodia do školy v 8 km vzdialenom Betleheme. Keď vypukla vojna, nemohol vyzdvihnúť svoje deti zo školy. Až v nedeľu večer sa jeho manželke podarilo ilegálne prejsť pešo do Betlehema a priviesť deti domov. Podobná situácia dnes panuje v celom regióne, hovorí riaditeľ jeruzalemskej Caritas.

„Jeruzalem pripomína mesto duchov. Na uliciach nie je žiadna premávka. Ani v tejto oblasti nie je situácia dobrá. Betlehem je úplne uzavretý. Do mesta sa nemôžu dostať ani ľudia z okolitých dedín. V Betleheme a na Západnom brehu nie je elektrina ani pohonné hmoty. Museli sme pozastaviť všetky aktivity na celom palestínskom území. Naši zamestnanci sa kvôli blokáde nemôžu dostať do práce. Na druhej strane, v pásme Gazy máme asi sto zamestnancov. Mnohí z nich boli vysídlení. Niektorí prišli o svoje domovy v dôsledku bombardovania. Je pre nich ťažké pohybovať sa po Gaze. Mnohí z tamojších kresťanov teraz žijú v budovách latinských farností. Niektorí našli útočisko aj v pravoslávnej farnosti. V súčasnosti tam žije asi 250 ľudí, ale ich počet sa zvyšuje. Farnosti poskytujú najnaliehavejšiu pomoc. Máme obavy o osud našich pracovníkov v Gaze. Niektorí z nich sa kvôli streľbe, ktorá prebieha v ich okolí, nemôžu vôbec pohybovať,“ uviedol.

Generálny sekretár Caritas Jeruzalem tiež apeloval na medzinárodné spoločenstvo, aby vyvinulo tlak na obe strany konfliktu a prinútilo ich dosiahnuť spravodlivé riešenie pre všetkých.( TK KBS, VaticanNews, pl, ml; pz ) 20231013029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]