Jeruzalem 13. októbra (VaticanNews) „My kresťania sa bojíme vojny, ale aj odvety islamských a židovských extrémistov. V posledných dňoch došlo k pokusom o naše zastrašovanie a ponižovanie. Z toho pramenia naše obavy,“ hovorí Anton Asfar, generálny tajomník Caritas Jerusalem. Zdôrazňuje, že nikto neopúšťa svoje domovy, pretože po uliciach sa pohybujú ozbrojení fanatici.
Asfar priznáva, že v sobotu sám zažil chvíle hrôzy. Žije totiž v Jeruzaleme, ale jeho deti chodia do školy v 8 km vzdialenom Betleheme. Keď vypukla vojna, nemohol vyzdvihnúť svoje deti zo školy. Až v nedeľu večer sa jeho manželke podarilo ilegálne prejsť pešo do Betlehema a priviesť deti domov. Podobná situácia dnes panuje v celom regióne, hovorí riaditeľ jeruzalemskej Caritas.
„Jeruzalem pripomína mesto duchov. Na uliciach nie je žiadna premávka. Ani v tejto oblasti nie je situácia dobrá. Betlehem je úplne uzavretý. Do mesta sa nemôžu dostať ani ľudia z okolitých dedín. V Betleheme a na Západnom brehu nie je elektrina ani pohonné hmoty. Museli sme pozastaviť všetky aktivity na celom palestínskom území. Naši zamestnanci sa kvôli blokáde nemôžu dostať do práce. Na druhej strane, v pásme Gazy máme asi sto zamestnancov. Mnohí z nich boli vysídlení. Niektorí prišli o svoje domovy v dôsledku bombardovania. Je pre nich ťažké pohybovať sa po Gaze. Mnohí z tamojších kresťanov teraz žijú v budovách latinských farností. Niektorí našli útočisko aj v pravoslávnej farnosti. V súčasnosti tam žije asi 250 ľudí, ale ich počet sa zvyšuje. Farnosti poskytujú najnaliehavejšiu pomoc. Máme obavy o osud našich pracovníkov v Gaze. Niektorí z nich sa kvôli streľbe, ktorá prebieha v ich okolí, nemôžu vôbec pohybovať,“ uviedol.
Generálny sekretár Caritas Jeruzalem tiež apeloval na medzinárodné spoločenstvo, aby vyvinulo tlak na obe strany konfliktu a prinútilo ich dosiahnuť spravodlivé riešenie pre všetkých.