Taliansko 13. októbra (E-kai) Pápež Pius XII. bol pravdepodobne informovaný o masovom vyhladzovaní Židov Treťou ríšou skôr a podrobnejšie, ako sa doteraz predpokladalo. Niekoľko dokumentov, ktoré to naznačujú, predstavil taliansky historik Michele Sarfatti na medzinárodnom kongrese o úlohe tohto pápeža v rokoch druhej svetovej vojny, ktorý sa konal na Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme od 9. do 11. októbra na tému Nové dokumenty z pontifikátu Pia XII. a ich význam pre kresťansko-židovské vzťahy: dialóg medzi historikmi a teológmi.
Podľa vedca bol Štátny sekretariát Svätej stolice štátnou inštitúciou v Európe, ktorá v tom čase dostávala viac informácií o holokauste ako ktorákoľvek iná. Okrem samotných prenasledovaných a židovských združení posielali do Vatikánu množstvo správ aj duchovní z oblastí okupovaných Nemeckom, ako aj pápežskí diplomati. Dôležitým zdrojom informácií boli aj vojenskí kapláni, ktorí sa starali o talianskych vojakov na východnom fronte. Ich úlohe sa doteraz venovalo príliš málo pozornosti a oni sprostredkovali Rímu mnohé z toho, čo videli alebo počuli, uviedol výskumník.
Viac ako polovica všetkých Židov zabitých v Nemcami okupovaných oblastiach zomrela v roku 1942. Podľa Sarfattiho už na jar toho roku dostal Štátny sekretariát niekoľko listov, ktoré informovali o „masovom strieľaní“ a „vraždení až po vyhladenie židovského obyvateľstva“ vo východnej Európe.
Dňa 12. júla 1942 bývalý apoštolský nuncius v Poľsku po prvýkrát napísal do vatikánskeho ústredia, že správa poľskej vlády informovala o vraždení Židov v plynových komorách. Podľa talianskeho historika ide o najstarší vatikánsky dokument, v ktorom sa hodnoverne spomínajú plynové komory.
Sarfatti tiež uviedol, že už 12. septembra 1942 niekoľko pápežských veľvyslancov z európskych hlavných miest poslalo spoločný list Štátnemu sekretariátu, v ktorom vyzvali Vatikán, aby sa vyslovil proti krutej okupačnej politike, ktorá by mohla viesť k vyhladzovaniu celých skupín obyvateľstva. V liste sa spomínali aj plynové komory.
Dňa 7. novembra toho istého roku apoštolský nuncius v Berlíne, arcibiskup Cesare Orsenigo, informoval kardinála štátneho sekretára Svätej stolice o hroziacej deportácii Židov v Tretej ríši a nepriamo vyzval Vatikán, aby zasiahol, pretože „vnútorné sily“ biskupov v Nemecku nestačia na jej zastavenie. Napokon 14. decembra nemecký jezuita Lothar König v liste pápežovmu osobnému tajomníkovi Robertovi Leiberovi po prvýkrát napísal o „vysokých peciach SS“, v ktorých boli denne vraždené tisíce ľudí.
Jedinou verejnou reakciou pápeža bolo jeho vianočné posolstvo z 24. decembra 1942, v ktorom vyjadril ľútosť nad tým, že „státisíce nevinných ľudí sú niekedy odsúdené na smrť len pre svoju národnosť alebo pôvod.“