Vatikán 13. októbta (VaticanNews) Sultán Ahmed Al Jaber poskytol rozhovor vatikánskym médiám v deň, keď ho prijal pápež František, týždeň po zverejnení exhortácie Laudate Deum.
Pred týždňom bola zverejnená exhortácia Laudate Deum, ktorá obsahuje pápežovu výzvu na riešenie klimatickej krízy. V stredu 11. októbra pápež prijal na audiencii Dr. Sultana Al Jabera, ministra priemyslu a vyspelých technológií Spojených arabských emirátov a predsedu COP28. Ide o stretnutie, ktoré sa bude konať v Dubaji od 30. novembra do 12. decembra a ktoré František označil za kľúčové pre prijatie spoločných opatrení skôr, ako bude neskoro. V rozhovore pre Vatican Media Al Jaber vysvetľuje ciele nadchádzajúcej COP a komentuje obsah exhortácie.
Pán predseda, môžete stručne načrtnúť ciele nasledujúcej konferencie zmluvných strán v Dubaji?
Riadime sa jedným pevným bodom: udržať nárast teploty v rámci 1,5 stupňa Celzia. Už prvá globálna bilancia nám ukázala, ako ďaleko sme od tohto kurzu. Teraz musíme do roku 2030 dosiahnuť zníženie emisií o 22 gigaton. Zároveň, ako vidíme každý deň v správach, zmena klímy nás už ovplyvňuje a musíme sa jej prispôsobiť. Aby sme mohli riešiť zmenu klímy, musíme v konečnom dôsledku postaviť ľudí a planétu do centra klimatického procesu. Tento proces je nevyhnutný. Predsedníctvo COP28 vypracovalo svoj akčný program so štyrmi kľúčovými piliermi: urýchlenie spravodlivej a riadnej energetickej transformácie; náprava financovania opatrení v oblasti klímy; zameranie sa na ľudí, prírodu, životy a živobytie; a podpora tohto procesu s plnou inkluzívnosťou. Je čas zjednotiť svet a spoločne konať, aby sme ponúkli životaschopné riešenia klimatickej krízy.
Pápež František nedávno zverejnil apoštolskú exhortáciu Laudate Deum: výzvu na poplach, kým nie je neskoro riešiť dôsledky klimatickej krízy. Čo si myslíte o tomto dokumente?
Vítame pápežovu naliehavú výzvu na väčšie opatrenia v oblasti klímy. Zdieľame jeho nádej, že COP28 povedie k rozhodnému urýchleniu energetickej transformácie. COP28 bude konferenciou o činnosti. Musí byť. Naše predsedníctvo je plne odhodlané urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme zjednotili strany, zabezpečili inkluzívnosť, dosiahli jasné záväzky a opatrenia a realizovali ambiciózne opatrenia v oblasti klímy pre ľudí na celom svete. Počas stretnutia s Jeho Svätosťou som zdôraznil, že Spojené arabské emiráty oceňujú jeho silnú podporu pozitívnych opatrení v oblasti klímy na podporu ľudského pokroku. Do roku 2030 musíme znížiť ročné emisie o 43 %, aby sme udržali nárast teploty v rámci 1,5 stupňa Celzia. Musíme urýchlene vybudovať energetický systém bez všetkých nespracovaných fosílnych palív vrátane uhlia a zároveň komplexne dekarbonizovať energie, ktoré používame dnes. Potrebujeme rýchlu, spravodlivú a rovnocennú energetickú transformáciu, ktorá nikoho nenechá pozadu, najmä 800 miliónov ľudí, ktorí dnes nemajú prístup k energii. A bolo by nezodpovedné odpojiť súčasný energetický systém skôr, ako vybudujeme nový. Musíme sa zamerať na emisie, bez ohľadu na ich zdroj, a musíme uznať, že v dohľadnej budúcnosti bude v energetickom mixe veľa palív. Musíme zmeniť rovnováhu tohto mixu a znížiť emisie z energie, ktorú používame dnes. Znižujeme emisie, nie pokrok. Kľúčový bude hmatateľný pokrok, ktorý sa posunie v reálnom svete, spolu s ambicióznym výsledkom rokovaní. Preto som požiadal ropné a plynárenské spoločnosti, aby do roku 2030 znížili emisie metánu a spaľovanie na nulu a do roku 2050 prešli na uhlíkovú neutralitu. Zároveň potrebujeme, aby všetky odvetvia s vysokými emisiami urýchlili prechod a eliminovali emisie. A potrebujeme, aby vlády zaviedli inteligentné politiky na rozšírenie a komercializáciu riešení vrátane technológií na zachytávanie vodíka a uhlíka.
Pápež František vo svojom príhovore stručne sumarizuje históriu konferencií COP a neskrýva sklamanie z toho, že prijaté záväzky neboli splnené a škodlivé emisie naďalej rastú. Ako môže COP28 tento trend zmeniť?
COP28 sa snaží tento smer napraviť tým, že zmení sľuby na projekty, trendy na transformáciu a dohody na činy. Spustili sme akčný program s ambicióznymi, ale dosiahnuteľnými výzvami na konanie pre všetkých. Pápež má absolútnu pravdu, že minulé sľuby neboli splnené a že je to sklamanie. Potrebujeme, aby všetky strany splnili svoje sľuby vrátane druhého a ambicióznejšieho refinancovania Zeleného klimatického fondu a 100 miliárd dolárov ročne na financovanie opatrení v oblasti klímy, ktoré boli sľúbené pred viac ako 10 rokmi. Financovanie je kľúčom, ktorý môže prelomiť súčasnú patovú situáciu.
Pápež František vyjadril poľutovanie nad tým, že chýbajú medzinárodné organizácie, ktoré by slúžili všetkým krajinám – nielen tým najväčším a hospodársky najrozvinutejším - a ktoré by zabezpečili, aby sa záväzky prijaté na konferencii COP plnili v rôznych krajinách. Vyzýva na nový „multilateralizmus zdola“. Čo treba urobiť, aby sa táto cesta stala skutočnosťou?
Transparentnosť a zodpovednosť sú nevyhnutné pre úspešné opatrenia v oblasti klímy. Predsedníctvo COP28 vyzvalo všetky strany, aby pred konferenciou COP28 aktualizovali svoje národne stanovené príspevky a usilovali sa o dosiahnutie čo najambicióznejších cieľov. Zároveň sa snažíme zapojiť všetkých a urobiť z COP28 konferenciu s najväčšou účasťou v histórii. Dosiahnutie našich spoločných ambícií v oblasti klímy si bude vyžadovať opatrenia na všetkých úrovniach spoločnosti a my podnikáme kroky, aby sme umožnili účasť všetkých skupín. Medzi ne patrí okrem iného podpora najväčšieho programu mládežníckych delegátov, 1 000 starostov, 200 začínajúcich podnikov v oblasti klimatických technológií, ako aj poskytnutie priestorov a pavilónov pre všetky skupiny vrátane veriacich, pôvodných obyvateľov a žien.
Pápež František vo svojej exhortácii Laudate Deum uvádza, že dobre riadený ekologický prechod na obnoviteľné zdroje energie vytvára pracovné miesta. Ako chcú tento prechod riešiť Spojené arabské emiráty, ktorých hospodárstvo je do veľkej miery závislé od fosílnych palív?
V prvom rade by som chcel napraviť tento mylný dojem. Spojené arabské emiráty sú krajinou, ktorá zažíva energetický prechod už takmer 20 rokov. Naše vedenie vníma energetickú transformáciu ako príležitosť na budovanie hospodárskej odolnosti a prispieva k riešeniu globálnej výzvy, ktorá sa týka nás všetkých. V súčasnosti viac ako 70 % HDP SAE pochádza z iných ako ropných odvetví a toto percento sa každoročne zvyšuje, keďže Emiráty pokračujú v diverzifikácii prostredníctvom iných odvetví. Dobre vieme, že transformácia vytvára pracovné miesta, pretože sme to zažili priamo. Napríklad spoločnosť Masdar je jednou z najväčších spoločností v oblasti obnoviteľných zdrojov energie na svete a jej cieľom je do roku 2030 päťnásobne zvýšiť svoj globálny podiel čistej energie na 100 GW. SAE sú tiež na šiestom mieste na svete vo využívaní solárnej energie na obyvateľa. SAE investovali 50 miliárd USD do obnoviteľných zdrojov energie v 70 krajinách a zaviazali sa, že v nasledujúcom desaťročí investujú viac ako 50 miliárd USD doma a v zahraničí. Práve takýto cieľ vyzývame svet, aby urýchlil spravodlivú a usporiadanú energetickú transformáciu a nestratil zo zreteľa hranicu 1,5 stupňa Celzia. SAE dosiahli pokrok vďaka úprimným partnerstvám s podobne zmýšľajúcimi partnermi na celom svete. Úlohu hostiteľa konferencie zmluvných strán prijímame s veľkou zodpovednosťou, hlbokou pokorou a jasným zmyslom pre naliehavosť. Sme odhodlaní zabezpečiť, aby konferencia COP 28 bola platformou, ktorá podporuje pokrok prostredníctvom spolupráce.
Andrea Tornielli – Vatican News