[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Desať vecí, ktoré by ste mali vedieť o blahoslavenom Carlovi Acutisovi
P:3, 12. 10. 2023 13:00, ZAH

Taliansko 12. októbra (CNA) Carlo Acutis, taliansky katolícky tínedžer, ktorý zomrel v roku 2006, bol blahorečený 10. októbra 2020 v talianskom Assisi. Hráč a počítačový programátor, ktorý miloval futbal a Eucharistiu, sa stal známym po celom svete. Kto je blahoslavený Carlo?

Carlo Acutis sa narodil 3. mája 1991 v Londýne, kde jeho rodičia pracovali. Len o niekoľko mesiacov neskôr sa spolu s rodičmi Andreom Acutisom a Antoniou Salzanovou presťahoval do Milána v Taliansku. Ako tínedžerovi mu diagnostikovali leukémiu. Svoje utrpenie obetoval za pápeža Benedikta XVI. a za Cirkev, keď povedal: „Obetujem všetko utrpenie, ktoré budem musieť pretrpieť, za Pána, za pápeža a za Cirkev.“ Zomrel 12. októbra 2006 a na vlastnú žiadosť bol pochovaný v Assisi, pretože miloval svätého Františka z Assisi. Jeho kauza kanonizácie sa začala v roku 2013. Za ctihodného bol vyhlásený v roku 2018 a za blahoslaveného bol vyhlásený 10. októbra 2020.

Carlo mal odmalička zvláštnu lásku k Bohu, hoci jeho rodičia neboli zvlášť zbožní. Antonia Salzanová, jeho mama, povedala, že pred Carlom chodila na omšu len na prvé sväté prijímanie, birmovanie a svadbu. Ako malé dieťa sa však Carlo rád modlil ruženec. Po prvom svätom prijímaní chodil na omšu tak často, ako len mohol, a pred omšou a po nej sa modlil sväté hodinky. Každý týždeň chodil na spoveď. Prosil rodičov, aby ho brávali na púte – na miesta svätých a na miesta eucharistických zázrakov.

Salzanová 2. októbra 2023 povedala o synovej oddanosti Najsvätejšej sviatosti. „Pred koncertom, pred futbalovým zápasom sú rady, ale pred Najsvätejšou sviatosťou tieto rady nevidím. Pre neho bola Eucharistia stredobodom jeho života,“ povedala.

Carlovo svedectvo viery viedlo k hlbokému obráteniu jeho mamy, pretože podľa kňaza propagujúceho jeho kauzu svätosti „každý deň volal na svätú omšu svojich príbuzných, svojich rodičov. Nebolo to naopak, neboli to jeho rodičia, ktorí privádzali malého chlapca na svätú omšu, ale bol to on, kto prichádzal na svätú omšu a presvedčil tiež ostatných, aby denne prijímali sväté prijímanie“.

Bol známy tým, že sa v škole zastával detí, ktoré boli šikanované, najmä detí s postihnutím. Keď sa rodičia jedného priateľa rozvádzali, Carlo sa mimoriadne snažil zapojiť svojho priateľa do rodinného života Acutisovcov. Bol tiež programátorom a vytvoril webovú stránku, ktorá katalogizovala a propagovala eucharistické zázraky. Na stránke ľuďom hovoril, že „čím častejšie budeme prijímať Eucharistiu, tým viac sa budeme podobať Ježišovi, aby sme na tejto zemi zažili predchuť neba“.

Carlo rád hrával videohry. Jeho obľúbenou konzolou bola PlayStation, prípadne PS2, ktorá bola vydaná v roku 2000, keď mal Carlo deväť rokov. Hranie hier si dovolil len hodinu týždenne, ako pokánie a duchovnú disciplínu, ale chcel hrať oveľa viac.

Pôvodne sa objavili správy, že Carlovo telo bolo nájdené ako neporušené. Hovorkyňa pre jeho blahorečenie pre agentúru CNA uviedla, že pri exhumácii bolo telo prítomné celé, ale „nebolo neporušené“. Jeho telo však odpočíva v sklenenej hrobke, kde si ho pútnici uctievali až do 17. októbra 2020. Vystavený je v džínsoch a v topánkach Nike, teda v ležérnom oblečení, ktoré za života uprednostňoval.

Jeho srdce, ktoré je dnes považované za relikviu, je vystavené v relikviári v Bazilike svätého Františka v Assisi.

V Kostole St. Dominic Parish v New Jersey dostali  relikviu od Carlovej mamy 1. októbra 2023. Po slávení svätej omše prevzala Salzanová relikviu svojho syna z rúk biskupa Davida O'Connella z Trentonskej diecézy a spoločne prešli do predsiene, kde bola požehnaná nová svätyňa Acutisa. Salzanová veriacim zhromaždeným na slávnosti povedala: „Svätosť je pre každého. Carlo sa stal svätým praktizovaním siedmich teologických a kardinálnych čností.“ Zdôraznila tiež: „Toto nás všetkých robí svätými.“

Tento článok bol pôvodne uverejnený 20. októbra 2020 a bol aktualizovaný 11. októbra 2023.

Zdroj: CNA( TK KBS, cna, ml; kj ) 20231012028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]