[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Združenie Fórum života protestuje proti výstave mŕtvych ľudských tiel
P:3, 12. 10. 2023 11:20, DOM

Bratislava 12. októbra (TK KBS) Občianske združenie Fórum života nesúhlasí s výstavou mŕtvych ľudských tiel Body Worlds, ktorá sa začne 13. októbra 2023 v Bratislave. Dôvodom je, že výstava podľa Fóra „nedôstojne nakladá s ľudskými pozostatkami“. „Telá zosnulých osôb sú zbavené kože, vypreparované, rozrezané, vypitvané a vystavované komerčne za účelom dosiahnutia zisku, čo je v rozpore s ratifikovaným dohovorom o ľudských právach,“ píše v tlačovej správe, ktorú prinášame v plnom znení.

Na Slovensku dovolili výstavu Body Worlds aj napriek tomu, že naša republika bez výhrad ratifikovala Dohovor o ľudských právach a biomedicíne, ktorý vo svojom článku 21 jednoznačne a výslovne zakazuje finančný zisk z ľudského tela: „Ľudské telo a jeho časti ako také nesmú byť predmetom finančného prospechu.“

„Niektoré krajiny, ktoré implementovali daný dohovor do svojho právneho poriadku, vyžadujú informovaný písomný súhlas pacienta, darcu nielen pri odbere, ale aj pri vystavovaní častí jeho tela a orgánov. Žiaľ, do nášho zákona o pohrebníctve sa táto presná formulácia nedostala, hoci návrh bol v roku 2017 predložený do národnej rady opozičnou poslankyňou a členkou Fóra života Annou Verešovou,“ uvádza bioetička Fóra života Pavla Bicianová.

Otázny je a vždy bol pôvod vystavovaných ľudských tiel, súhlas osoby a dodržanie podmienok pri vystavovaní. Tento problém sčasti vyriešila vládou predložená novela v roku 2019, ktorou bol doplnený zákon o pohrebníctve, a to, že „pri zaobchádzaní s ľudskými pozostatkami a s ľudskými ostatkami je zakázané vystaviť konzervované alebo balzamované ľudské pozostatky pred ich pochovaním v rozpore s podmienkami určenými osobou, ktorá konzerváciu alebo balzamovanie vykonala,“ ako sa uvádza v paragrafe štyri zákona o pohrebníctve.

K minulým kontroverzným výstavám boli vydané negatívne stanoviská aj od Slovenskej lekárskej komory, Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, Etickej komisie Ministerstva zdravotníctva SR, Ústavu medicínskej etiky a bioetiky a mnohých ľudskoprávnych organizácií, predstaviteľov cirkví, ako aj politikov naprieč politickým spektrom.

Fórum života bude žiadať orgány dozoru na úseku pohrebníctva, aby uvedené skutočnosti prešetrili. Ďalej vyzýva vládu, aby implementovala do slovenskej legislatívy znenie Dohovoru o ľudských právach a biomedicíne, ktorý výslovne zakazuje finančný zisk z ľudského tela.

Čo je Fórum života?

Fórum života je pro-life, konzervatívne, sekulárne, nestranícke, neziskové, občianske združenie apelujúce na dôležitosť ochrany života od počatia po prirodzenú smrť a ochrany rodiny ako základnej bunky spoločnosti. Svojimi aktivitami scitlivuje verejnú mienku v prospech života, pozitívne komunikuje hodnotu života a ľudskú dôstojnosť a navrhuje systémové riešenia v oblasti ochrany ľudského života a jeho dôstojnosti. Pôsobí v regiónoch, kde konkrétne pomáha, a je platformovou viac ako päťdesiat organizácií a stoviek jednotlivcov od roku 2001.

Zdroj: Fórum života( TK KBS, fz, ml; kj ) 20231012022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]