Taliansko 11. októbra (TK KBS) Vo veku 95 zomrel v pondelok 9. októbra v talianskej obci Solden neďaleko Švajčiarska slovenský kňaz filmár a záchranár horskej služby Jozef Hurton. Informoval o tom režisér Marek Poláček, ktorý o ňom natočil film Cena človeka. Ďalší film – Farár pod ľadovcom – o ňom natočil režisér Ľubo Polák.
Otec Jozef bol zároveň filmovým dokumentaristom, publicistom a priekopníkom talianskeho alpského dobrovoľníctva. Založil prvú taliansku školu pre lavínových psov. Pohrebnej svätej omši bude v sobotu 14. októbra v Soldene predsedať biskup Bolzana-Bressanone, Ivo Muser, informuje Slovenská redakcia VaticanNews.
Cennú kňazskú i záchranársku službu otca Jozefa Hurtona si v týchto dňoch pripomenuli početné talianske médiá i štátna televízia RAI či tlačová agentúra ANSA.
„Jozef Hurton, rodák z Macova, vďačí komunistom za svoje šťastie. Keby nebol v lágri, nikdy by sa vraj nestal kňazom, ale lekárom. Po úteku z ČSSR vyštudoval teológiu v Ríme a stal sa farárom v alpskej dedinke Sulden. Bol svedkom viacerých nešťastí na horách a tak sa rozhodol vstúpiť do horskej služby, založiť školu pre lavínových psov a nakrúcať inštruktážne filmy o horách,“ uviedol pre TK KBS Marek Poláček. „Jozef Hurton patrí do generácie kňazov ako náš zosnulý kardinál Jozef Tomko. Jeho synovcom je politik Béla Bugár,“ dodal Poláček.
Jozef Hurton v roku 1950 emigroval z Československa, kde bol prenasledovaný komunistickým režimom. V Taliansku sa stal kňazom. V roku 1960 v Soldene nahradil farára, ktorého zavalila lavína a ktorého telo sa našlo až po tri a pol mesiaci vďaka čuchu psa. „Práve táto tragédia inšpirovala aj rozhodnutie, takmer druhé povolanie, otca Hurtona“, píše denník Avvenire, ktorý je pod záštitou Konferencie biskupov Talianska. Otec Hurton v Soldene začal čoskoro organizovať horskú záchrannú stanicu, ktorej bol v rokoch 1970 až 2000 zodpovedným vedúcim. Spolu s priateľom Fritzom Reinstadlerom založil prvú taliansku školu pre lavínových psov a neskôr rozšíril vrtuľníkovú záchrannú službu. „Počas štyridsiatich rokov pôsobenia vyhľadal telá viac ako dvesto obetí hôr, aby ich prinavrátil rodinám. Jeho život bol poctou horám a ľudskosti“, napísal o ňom denník Corriere del Trentino.
Otec Jozef v pastorácii formoval k tzv. horskej spiritualite a integrálnej ekológii. Na výletoch v horách sprevádzal stovky turistov, jedného sa zúčastnila aj Angela Merkelová, napísal portál Il giornale.it.
V Južnom Tirolsku predniesol otec Hurton stovky prednášok, pre taliansku televíziu natočil najmenej 11 dokumentárnych filmov, napísal desiatky článkov a je autorom viacerých úspešných turistických sprievodcov. Za činnosť v horskej záchrannej službe dostal v roku 1968 horolezecký rád (Ordine del Cardo) od Medzinárodného združenia alpskej spirituality a v roku 1977 mu tirolská vláda udelila Záslužnú medailu Tirolska. V roku 2017 pri príležitosti návštevy v Ríme poskytol otec Jozef pre Slovenskú redakciu Vatikánskeho rozhlasu rozhovor, ktorý si môžte vypočuť TU. Režisér Marek Poláček o ňom natočil film Cena človeka a ďalší film s názvom Farár pod ľadovcom o ňom natočil režisér Ľubo Polák.
Životopis Jozefa Hurtona
Jozef Hurton sa narodil 25. marca 1928 v Macove, v okrese Dunajská Streda. Keď po maturite v roku 1945 zistil, že na teológiu sa nedostane, prihlásil sa na lekársku fakultu, no na prijímacej skúške ho z politických dôvodov vylúčili. Krátko nato sa ocitol vo vojenskom pracovnom tábore v Libave na Morave. Keďže sa chcel stať kňazom, v roku 1950 ušiel do Rakúska a odtiaľ do Talianska. Kňazskú formáciu dostal v Pápežskom kolégiu sv. Jána Nepomuckého v Ríme, študoval na Pápežskej lateránskej univerzite. Sviatosť kňazstva prijal 16. 12. 1956 v Ríme.
Keďže na Slovensko sa vrátiť nemohol, zostal v severotalianskej diecéze Bressanone-Brixene. V roku 1958 sa vrátil do Ríma kvôli štúdiám na Pápežskom východnom inštitúte a na Pápežskej lateránskej univerzite dosiahol doktorát z teológie. Na Literárno-filozofickej fakulte Štátnej univerzity v Bologni dosiahol postgraduálny diplom v štúdiu ravenského a byzantského umenia. V roku 1960 sa stal farárom vo vysokohorskej alpskej oblasti Solda-Sulden, kde pôsobil až do dôchodku v roku 1999. V roku 1970 sa stal členom talianskej štátnej horskej služby v Solda-Suldene.
Zdroje: Marek Poláček/Zuzana Klimanová - Vatikán
Aktualizované