[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Kalvárii v Nitre vysväti biskup Beňo za diakona Dávida Kanciana SVD
P:3, 11. 10. 2023 11:15, DOM

Nitra 11. októbra (TK KBS) Člen Spoločnosti Božieho Slova (SVD) Dávid Kancian SVD príjme v Kostole Nanebovzatia Panny Márie v Nitre na Kalvárii z rúk Mons. Petra Beňa, nitrianského pomocného biskupa, diakonské svätenie. Slávnosť bude v piatok 20. októbra 2023 o 15:00. Jeho misijným určením je domáca Slovenská Provincia SVD.

Životopis Dávida Kanciana SVD

Dávid Kancian sa narodil 2. septembra 1994 v Košiciach ako druhý z troch detí, rodičom Stanislavovi a Márii. Bol pokrstený o 16 dní neskôr na základnej škole na sídlisku KVP v Košiciach, nakoľko v novovzniknutej farnosti nebol kostol. Navštevoval Základnú školu sv. Cyrila a Metoda v Košiciach a prvé sväté prijímanie prijal v Kostole sv. Gorazda. Následne sa presťahovali s celou rodinou do Družstevnej pri Hornáde. Dávid zostal študovať v Košiciach na osemročnom gymnáziu Alejová.

V novej farnosti, kam sa presťahovali, začal miništrovať najmä vo filiálnom Kostole Narodenia Panny Márie. Rodičovský dom zanechal až počas univerzitných štúdií, ktoré absolvoval v Bratislave na MatFyz-e. Štúdium ukončil získaním bakalárskeho titulu v programe ekonomická a finančná matematika.

Už počas štúdia na vysokej škole rozlišoval svoje povolanie. A keď sa rozhodol, že bude intenzívnejšie skúmať, kam ho volá Pán, vyhlásili v Cirkvi Rok zasväteného života. Keďže býval na internáte v Mlynskej doline, trávil pomerne veľa času v Univerzitnom pastoračnom centre sv. Jozefa Freinademetza, kde spoznal rehoľu verbistov. Zúčastnil sa dvoch duchovných obnov, ktoré organizovali verbisti. Napokon Dávid pocítil milosť rozhodnúť sa pre zasvätený život a vykročiť v ústrety rehoľnému životu.

Od septembra 2016 začal oficiálne rok postulátu a štúdia na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity. Dňa 7. septembra 2017 vstúpil do noviciátu a rok na to zložil svoje prvé rehoľné sľuby. Po noviciáte pokračoval vo filozoficko-teologickom štúdiu. Po bakalárskom stupni bol na pastoračnej praxi vo Farnosti Povýšenia sv. Kríža na Daliborovom námestí v Bratislave. Momentálne študuje na magisterskom stupni v odbore Katolícka teológia, ktorý by mal ukončiť budúci rok. Dávidovým misijným určením je Slovensko.

Zdroj: verbisti.sk( TK KBS, ver, ml; kj ) 20231011030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]