[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na miestach spojených so životom Ježiša sú desiatky slovenských pútnikov
P:3, 11. 10. 2023 08:58, DOM

Bratislava 11. októbra (TK KBS/Rádio LUMEN) Izrael a predovšetkým miesta spojené so životom Ježiša Krista sa v priebehu rokov stali medzi Slovákmi veľmi populárnymi. Od návštevy tohto regiónu ich neodrádzajú ani občasné výbuchy násilia medzi židmi a moslimami. Aj v týchto dňoch sa v Izraeli nachádza niekoľko desiatok pútnikov. Téme sa venoval Ľudovít Malík z Rádia LUMEN.

Konflikt v Izraeli sa týka aj Slovákov. V tejto krajine podľa údajov nášho ministerstva zahraničných vecí ich žije až 30 000. Svätú zem rovnako navštevuje každoročne aj niekoľko tisíc slovenských veriacich, ktorí prichádzajú na miesta spojené so životom Ježiša Krista. A aj v týchto dňoch vypuknutia vojny je ich tam niekoľko desiatok, potvrdil Rádiu LUMEN Vladimír Maštrla z cestovnej kancelárie, ktorá organizuje púte do Svätej zeme.

„Máme tam momentálne okolo 150 pútnikov, 3 skupiny. Nachádzajú sa, bývajú v Betleheme na palestínskom území, ako program normálne plnia tak, ako bolo plánované, lebo tie naše pútnické miesta, tie naše sväté miesta kresťanské sú navštíviteľné a nehrozí tak žiadne nebezpečie,“ uviedol. Kancelária na sociálnej sieti upokojovala ľudí, že všetci pútnici sú v poriadku a situáciu neustále pozorne sleduje. Program púte upravili, aby sa vyhli akýmkoľvek miestam, kde by hrozilo nejaké nebezpečenstvo. Návrat časti pútnikov je naplánovaný na dnes večer do Viedne a ďalší sa vrátia v nasledujúcich dňoch.

V „stredu sa nám vracajú dve skupiny do Piešťan“, uviedol Maštrla. Tento týždeň malo do Izraela odletieť takmer 300 pútnikov, ale „tieto lety sme pozastavili“, uviedol Vladimír Maštrla. „Uvidíme, ako tá situácia bude ďalej pokračovať v Izraeli. To nie je vojna v celom Izraeli, my do Gazy necestujeme, ani do okolia Gazy a ostatné miesta sú navštíviteľné. No ale musíme počkať ešte, ako sa tá bezpečnostná situácia vyvinie,“ dodal pre Rádio LUMEN.

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky oznámilo, že pre slovenských občanov žijúcich v Izraeli poletí v stredu 11. októbra vládny špeciál.

V Izraeli sa aktuálne nachádzajú aj saleziáni Matej Fabián a Ján Bendík. Potvrdili, že, našťastie, nie sú v priamom ohrození, ale veci, ktoré sa v tejto krajine dejú, znepokojili aj ich a prosia všetkých o modlitbu. „Sme v tejto Svätej zemi, ktorá momentálne je poznačená preliatím krvi, čo nám je veľmi ľúto, ale chceme vám povedať, že my sme v bezpečí. Náš dom sa nachádza v bezpečnej zóne, aj keď sme mali možnosť pozorovať zostrelenie rakiet nad nami, čo bolo celkom také nepríjemné, ale my sme v poriadku, nemusíte sa o nás báť. Situácia je však vážna, tak vás chcem vyzvať k modlitbe. Symbolicky sa tento konflikt začal na sviatok Ružencovej Panny Márie, my ako komunita sa modlíme ruženec každý večer počas týždňa a prosíme vás o modlitbu,“ hovorí Matej Fabian.

Pápež František je v telefonickom kontakte s malou kresťanskou komunitou v Pásme Gazy. Prezradil to miestny farár Gabriel Romanelli, ktorému pápež už dva razy volal. Do farnosti v Gaze sa uchýlilo približne 150 ľudí, ktorí prišli o svoje domovy, alebo hľadajú bezpečie pred bombardovaním.

Zdroj: Rádio LUMEN (téme sa venuje aj Svet kresťanstva)( TK KBS, rlu, lm, ml; kj ) 20231011013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]