[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 02. 05. 2024   Meniny má Žigmund      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovenskí delegáti na synode: Niet sa čoho obávať, synoda môže byť cestou dopredu
P:3, 10. 10. 2023 18:37, ZAH

Rím 10. októbra (TK KBS) Biskupskej synody sa netreba obávať, môže byť cestou dopredu. Tlačovej kancelárii KBS to povedali slovenskí delegáti XVI. riadneho generálneho zhromaždenia Biskupskej synody v Ríme. Zástupcom KBS na synode je košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč. Mons. Milan Lach SJ, pomocný biskup Bratislavskej eparchie, reprezentuje Radu hierarchov Gréckokatolickej metropolitnej cirkvi.

Vladyka Milan, v čom spočíva Vaša účasť v skupinách, do ktorých ste zaradení na synode podľa jazykov? Akým témam sa venujete v týchto prvých dňoch synody?

Každý z 354 delegátov je zadelený podľa jazykových sekcií do skupín, ktoré sa stretávajú okolo stolov po jedenástich. Z troch okruhov tém sme si mohli vybrať podotázky, ktoré nás zaujímajú a ktoré boli vypracované v Instrumentum laboris (pozn. TK KBS – dokument, ktorý slúži ako osnova pre prácu účastníkov synody). A teraz podľa toho postupujeme. Každý podľa jazyka a podľa toho, čo si vybral. V troch moduloch, ktoré sú, sa stretávame na rokovaniach, kde podľa istej metodológie preberáme dané témy. Každý sa môže ku každej z tém vyjadriť, všetci môžu povedať svoj názor a hľadá sa koncept pre záverečnú syntézu.

Biskup Marek, pred začiatkom ste mali duchovné cvičenia, ostáva aj uprostred týchto náročných dní priestor na stíšenie a modlitbu?

Celá synoda alebo prvá časť synody je nielen diskusiou na určité témy alebo o určitých argumentoch, ale ako si to prial pápež Franišek, synoda je predovšetkým modlitba. Program je nastavený tak, že je vždy priestor na modlitbu a stíšenie. Keď pracujeme v skupinách, tak priebežne po vyjadrení sa určitých členov skupín je vložené ticho celej skupiny, ktoré má byť priestorom pre modlitbu. Takže sa skutočne napĺňa, že synoda o synodalite nie je nejakým sociologickým experimentom alebo nejakým parlamentarizmom, ale je to predovšetkým modlitba.

Vladyka Milan, ako sa zúčastňuje na týchto stretnutiach a diskusiách pápež František?

Svätý Otec sa zúčastňuje predovšetkým na generálnych zhromaždeniach, ktoré sú spoločné pre všetkých, kde sa robí súhrn za jednotlivé malé skupiny. Je tu relátor, ktorý v 3-minútovom časovom obmedzení prednesie súhrnnú správu za tú ktorú skupinu. A tam je prítomný Svätý Otec, ktorý správy počúva. Aj on má možnosť vyjadriť sa a predniesť svoj príspevok zo svojej pozície k téme, ktorú vidí ako aktuálnu.

Biskup Marek, ako je technicky zabezpečené aby sa každý mohol prihovoriť a aby sa rešpektoval čas?

Musím povedať, že je to veľmi dobre technicky pripravené. Podľa svedectiev aj iných skôr narodených biskupov, ktorí sa zúčastnili na mnohých predchádzajúcich synodách, tak s veľkým prekvapením a úžasom hovoria, technické zabezpečenie je výborné. Každý účastník, ktorý sedí za okrúhlym stolom, má pred sebou obrazovku, na ktorej vidí aktuálne vystupovanie ktoréhokoľvek člena, ktorý rozpráva. Do diskusie sa dá prihlásiť elektronicky, kde je zachovaný poradovník. Dokonca je aj to zabezpečené, že ak niekto už v diskusii bol aktívne zapojený, tak jeho druhé prihlásenie je vyhodnotené ako posledné zo všetkých. Asi tým najsilnejším momentom synody je, že sa sedí v skupinách, pracuje sa v malých kruhoch, kde každý člen sa môže niekoľkokrát osobne vyjadriť. Vyjadrenia si pripravujeme, lebo sme povzbudzovaní k tomu, aby sme sa na jednotlivé stretnutia pripravovali. Svoje vyjadrenia môžeme odovzdávať aj na generálny sekretariát synody.

Otázka pre oboch. Čo sa vás na prebiehajúcej synode osobne dotklo alebo čo bolo novou skúsenosťou a chceli by ste si ju priniesť na Slovensko?

Vladyka Milan Lach

Ja by som možno napriek všetkým možným obavám a nejakým otáznikom, ktoré médiá vytvárajú okolo synody v Ríme, chcel upokojiť a povzbudiť našich veriacich na Slovensku, aby nemali nejakú obavu, ako to je a čo sa robí na synode. Myslím si, že sa nemáme čoho báť. Svätý Otec, aj cez úlohu, ktorá mu je zverená, chce to najlepšie pre Cirkev aj do budúcna. To, čo sa deje, je niečo, čo môže každého z nás obohatiť, aj náš osobný kresťanský život. Je to pre naše dobro a pre dobro Katolíckej cirkvi či už na Slovensku alebo vo svete.

Biskup Marek Forgáč

Ja by som sa k tomu pripojil. Niet sa čoho obávať, že pápež František otvoril možnosť komunikácie. O niektorých skutočnostiach v Cirkvi nemôže byť predsa na škodu hovoriť, komunikovať o veciach môže byť len cestou dopredu. Osobne sa ma počas týchto dní najviac dotkla skutočnosť, že zažívame všeobjímajúcu, katolícku a svetovú Cirkev. Skutočne je tu možnosť stretnúť delegátov z celého sveta. Každý sem prichádza s nejakými videním sveta, s nejakou svojou osobnou skúsenosťou alebo skúsenosťou komunity, v ktorej žije, a myslí si, že je to celý svet. Ale príde sem a počúva ľudí hovoriť o tých istých témach, ale z rôznych kútov sveta – z Európy, Afriky, Ázie, Oceánie, Austrálie, Južnej či Severnej Ameriky. Máte takýchto ľudí spolu pri stole a niekoľkokrát sa s nimi stretávate a rozprávate sa o rôznych témach a zisťujete, že nie to, čo ja vidím, je celý svet, ale že sa potrebujeme navzájom počúvať, potrebujeme sa navzájom konfrontovať, a tak získame iný pohľad na veci.

Pripravil Ivan Ružička



( TK KBS, iru, kj; ml ) 20231010028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]