[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Béchara Boutros Raï: Uzdravujme rany a snažme sa o lepší svet
P:3, 09. 10. 2023 15:50, ZAH

Rím 9. októbra (VaticanNews) V pondelok 9. októbra sa konala pri oltári Katedry v Bazilike sv. Petra východná liturgia pre účastníkov synodálneho zhromaždenia. Predsedal jej grécko-melchitský patriarcha Antiochie Youssef Absi a homíliu predniesol maronitský patriarcha Antiochie kardinál Béchara Boutros Raï: v centre pozornosti bola Ježišova výzva adresovaná jeho Cirkvi, aby sa starala o mužov a ženy všetkých čias, počnúc chudobnými a obeťami zla vo všetkých jeho podobách, vrátane vojen a zneužívania.

Prinášame myšlienky z homílie kardínála Raïa:

Drahí bratia a sestry, žatva je veľká, ale robotníkov je málo. Po sérii uzdravení – ochrnutého, ženy trpiacej krvácaním, vzkriesení šľachticovej dcéry, uzdravení dvoch slepcov a nemého – Ježiš, keď videl zástupy, ktoré ho nasledovali, pocítil s nimi súcit a povedal svojim učeníkom: „Žatva je veľká, ale robotníkov málo. Modlite sa teda k pánovi žatvy, aby poslal robotníkov na svoju žatvu.“ Touto meditáciou z Instrumentum laboris sa dávam inšpirovať pri opísaní žatvy a robotníkov.

Žatva, ktorá je pre nás ako synodálne zhromaždenie výzvou, je identifikovaná nasledovne. Ako príklad uvediem budovanie spravodlivého mieru tam, kde vojny poškvrnili krvou našu planétu. Je nevyhnutná starostlivosť o náš spoločný domov, keď čelíme klimatickým zmenám. Postaviť sa voči ekonomickému systému, ktorý produkuje vykorisťovanie, nerovnosť a plytvanie. Pomáhať tým, ktorí trpia prenasledovaním až po mučeníctvo. Uzdravovať rany spôsobené zneužívaním, či už sexuálnym, ekonomickým, inštitucionálnym, zneužívaním moci alebo svedomia. Podpora spoločnej ľudskej dôstojnosti, vyplývajúcej z krstu, ktorý nás robí Božími synmi a dcérami. Prehlbovanie bratských vzťahov s cirkvami a inými cirkevnými spoločenstvami, praktizovanie kultúry stretnutia a dialógu s veriacimi iných náboženstiev. Prednostná charitatívna pomoc chudobným, ľuďom na okraji spoločnosti, ľuďom s postihnutím, podpora primeranej pastoračnej starostlivosti o rozvedených znovu zosobášených, ľudí v polygamných manželstvách. Postavenie mladých ľudí do centra pastoračných stratégií, oceňovanie prínosu starších ľudí do života kresťanského spoločenstva a spoločnosti: je pravda, že úroda je veľká!

Pokiaľ ide o robotníkov žatvy, podľa Instrumentum laboris sú to tí, ktorých posiela Kristus a vedie Duch Svätý, ktorý je protagonistom misie zverenej Cirkvi, a teda aj celej synodálnej cesty. V Instrumentum laboris čítame, že v synodálnom zhromaždení sa Kristus sprítomňuje a koná, premieňa dejiny a každodenné udalosti, dáva Ducha Svätého, ktorý vedie Cirkev, aby našla konsenzus, ako spoločne kráčať ku Kráľovstvu a pomáhať ľudstvu smerovať k jednote. Robotníkmi na žatve sú biskupi, kňazi, diakoni, zasvätené ženy a muži a pokrstení laici: všetci musia byť formovaní v synodálnom spôsobe konania. To zahŕňa formáciu k životu v spoločenstve, misii a účasti, ako aj k synodálnej spiritualite, ktorá je jadrom obnovy Cirkvi.

Situácia v dnešnom svete a ťažká situácia chudobných, stratených, prenasledovaných, odvrhnutých, sklamaných, utečencov, nevinných obetí vojen, stratených, bezdomovcov, zranených vo svojej dôstojnosti: to všetko skutočne vzbudzuje súcit Krista, ktorý nás jedného po druhom vyvolil, aby sme tieto rany uzdravovali a usilovali sa o lepší svet, aby sme obývali náš spoločný domov v pokoji a mieri.

Modlime sa v tejto Božskej liturgii, aby nás náš Pán urobil dôstojnými robotníkmi svojej žatvy. Amen.

Spracoval Martin Jarábek( TK KBS, VaticanNews, mj, ml; kj ) 20231009042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]