[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nechcem si predstaviť, čo môže nastať v ďalších dňoch, hovorí farár z Gazy
P:3, 09. 10. 2023 15:35, ZAH

Izrael 9. októbra (TK KBS) Nevedeli sme kedy, ale mnohí si boli istí, že sa to stane, a ľudia sa pripravovali, hovorí o aktuálnej eskalácii medzi Izraelom a Hamasom katolícky kňaz Gabriel Romanelli. Argentínsky rehoľník je správcom farnosti Svätej rodiny v Pásme Gazy. Farárom je vyše štyroch rokov, pričom v palestínskej enkláve pôsobí už sedem rokov, no hovorí, že teraz zažíva zrejme najdelikátnejšiu situáciu.

„Tentoraz mám však oveľa väčšie obavy. Ak je už v prvý deň toľko obetí na oboch stranách s bezprecedentným násilím, nechcem si predstaviť, čo sa môže stať v ďalších dňoch,“ povedal pre taliansky web Il Dubbio. Krátky rozhovor s ním vyšiel v sobotu večer, v tom čase sa páter Romanelli nachádzal ešte v Betleheme, keďže sa vracal z Ríma, kde bol na konzistóriu a kreovaní jeruzalemského patriarchu Pierbattistu Pizzaballu za kardinála. V nedeľu zverejnil portál Asia News vyjadrenie farára Romanelliho s tým, že bol zadržiavaný na hraničnom priechode a čakal na povolenie vstúpiť do Pásma Gazy.

„Momentálne sú moji farníci v poriadku,“ povedal. Podľa neho však panuje všeobecná obava, že táto konfrontácia „by mohla prerásť do ďalšej vojny“. Vo farnosti Svätej rodiny sa podľa jeho slov zachovala spomienka na prechod Ježiša, Jozefa a Márie do Gazy, keď utekali z Betlehema do Egypta a rovnako keď sa z Egypta vracali do Nazareta. „Je to dôležité miesto s kresťanskou misiou starou dvetisíc rokov,“ ozrejmil Romanelli. Dodal, že ich spoločenstvo má len tisícku členov, a to na území s rozlohou 350 štvorcových kilometrov a s 1,3 milióna obyvateľov.

Kňaz Romanelli vysvetlil svoju snahu vrátiť sa do Pásma Gazy s tým, že chce prispieť k pomoci utečencom, ktorých prichýlia, ako to už v minulosti urobili. Podľa neho je situácia veľmi napätá. Na otázku, či sa jeho farnosť nachádza v ohrození, odpovedá, že obe bojujúce strany vedia, čomu sa farnosť venuje – čisto duchovnej a humanitárnej službe. „Poskytneme pomoc a pohostinnosť aj tým, že dáme k dispozícii priestory katolíckych škôl. Tisíce ľudí sa spoliehajú na našu podporu,“ hovorí kňaz. Spomína aj tucet charitatívnych centier Caritas a tri zariadenia, ktoré pomáhajú postihnutým deťom a chorým starším ľuďom.

V rozhovore zo sobotného večera sa farár Romanelli vyjadril, že správy z Gazy sú veľmi zlé. „Dúfam, že dobrý Pán osvieti myseľ ľudí a že nastane úsilie, aby sa situácia nezhoršovala. Správy sú skľučujúce. Na izraelskej aj palestínskej strane je už toľko mŕtvych. Ostreľovanie Pásma Gazy je veľmi silné,“ vravel.

Zdroj: Svet kresťanstva (publikované so súhlasom redakcie)( TK KBS, sk, an, ml; kj ) 20231009041   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]