[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Veriaci v Trnave si pripomenuli 17. výročie smrti biskupa Pavla Hnilicu
P:3, 09. 10. 2023 15:05, DOM

Trnava 9. októbra (TK KBS/Rádio LUMEN) Veriaci v Trnave si cez víkend pripomenuli 17. výročie smrti biskupa Pavla Hnilicu. Jezuitský kňaz je pochovaný pod Katedrálou svätého Jána Krstiteľa. Vstup do krypty bol otvorený po svätej omši pre všetkých veriacich, ktorí si ho tak mohli uctiť osobitnou modlitbou.

Spomienková svätá omša sa niesla v duchu myšlienky „A od tej hodiny si ju vzal učeník k sebe“. Viac nám o nej povedal páter Pavol Benedikt Lipták, ktorý celú spomienku zastrešoval: „Bolo to také typické pre otca biskupa Pavla a jeho brata Janka, ktorý nás len prednedávnom opustil, a obidvaja si to veľmi dobre uvedomovali, čo to znamená vziať si Pannu Máriu k sebe. Boli verní modlitbe, modlili sa nielen za seba, ale aj za obrátenie hriešnikov, a to im pomáhalo mať toto široké srdce. Otec biskup častokrát pripomínal, aby sme sa modlili za prenasledovanú Cirkev, ale ešte väčšmi za prenasledovateľov, za ich obrátenie, za bezbožníkov,“ uviedol pre Rádio LUMEN.

Biskup Pavol Hnilica prispel výraznou mierou k vzniku tajnej Cirkvi na Slovensku počas obdobia komunizmu. Neskôr tiež tajne zasvätil Rusko Panne Márii. Na biskupa a niekdajšieho spolubrata spomínal predstavený komunity jezuitov v Trnave páter Jozef Bartkovjak. „Myslím si, že odkaz otca biskupa Pavla Hnilicu je vernosť Kristovi a Svätému Otcovi vydržať v situácii, keď je Cirkev prenasledovaná. Čiže ten kríž, ktorý je ťažisko kresťanstva, na to sa spoľahol v tej plnej miere,“ uviedol P. Jozef.

Zdroj: Rádio LUMEN Patrik Liška( TK KBS, rlu, pl, ml; kj ) 20231009039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]