[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Orosch požehnal pri bazilike v Trnave obnovený Dom pútnika
P:3, 09. 10. 2023 14:40, DOM

Trnava 9. októbra (TK KBS) Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch požehnal obnovený Dom pútnika, ktorý sa nachádza pri Bazilike sv. Mikuláša v Trnave. „Modlite sa, aby táto stavba naozaj bola požehnaním pre Trnavu, a zvlášť požehnaním pre tých pútnikov, ktorí budú prichádzať, aby pozdravili Trnavskú Pannu Máriu,“ povedal počas ďakovnej svätej omše v bazilike za účasti generálneho vikára Mons. Petra Šimka, dekana Jozefa Galloviča a ďalších kňazov a veriacich.

Barokovo klasický objekt z roku 1785 je v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR evidovaný ako národná pamiatka s názvom Dom meštiacky na Námestí sv. Mikuláša č. 12 v Trnave. Je rozdelený na dve časti, ktoré pôvodne slúžili ako byt organistu a márnica. Priestory márnice sa neskôr používali ako depozitár pre potreby kostola sv. Mikuláša a ako hygienické zázemie pre pútnikov počas Trnavskej novény. Bytovú časť využívali občianske združenia charitatívneho zamerania. Teraz bude využívaný ako bytová jednotka pre potreby výpomocného duchovného v službách Baziliky sv. Mikuláša v Trnave. Jeho druhá časť bude v budúcnosti slúžiť aj ako miesto občerstvenia pre pútnikov.

Z hľadiska typologického druhu a historickej funkcie predstavuje Dom pútnika v Trnave hodnotu jedinečnosti. Podľa slov diakona Pia Jána Rajčányho, ktorý bol poverený koordinovať projekt obnovy Domu pútnika, je objekt nositeľom významnej urbanistickej hodnoty, ako aj viacerých pamiatkových, architektonických a umelecko-remeselných hodnôt. Tiež hodnota jeho dokumentu je výpoveďou o historických stavebných technológiách a hodnoty veku. Tým sa radí medzi významné pamiatky profánnej architektúry v Trnave.

„Predpokladaná oprava objektu bola v celkovej sume 53 000 eur. Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky na jej obnovu, ochranu a rozvoj kultúrneho dedičstva v oblasti pamiatkového fondu prispelo sumou 15 000 eur v rámci projektu: Dom meštiacky (bývalá márnica), Námestie sv. Mikuláša 12, Trnava – obnova strechy a súvisiacich konštrukcií. Ostatné náklady boli hradené z príspevkov veriacich farnosti sv. Mikuláša v Trnave,“ objasnil dekan Jozef Gallovič v súvislostiach financovania rekonštrukcie domu.

TK KBS informovala Júlia Kubicová( TK KBS, jk, ml; kj ) 20231009038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]