Vatikán 9. októbra (VaticanNews) Svätý Otec vyzýva v posolstve mladých, ktorí sa zúčastnili na 4. ročníku Františkovej ekonomiky v Assisi, aby sa angažovali za ekonomický systém, ktorý sa stará o spoločný domov a ponúka priestor všetkým, a najmä chudobným. Zdôrazňuje, že „vykorisťovanie národov zbavených vlastných zdrojov je zvrátenosťou hospodárstva“.
„Ekonomika, ktorá zabíja, vylučuje, znečisťuje, produkuje vojnu, nie je ekonomikou.“ Toto vyjadrenie pápež uvádza vo svojom posolstve mladým ekonómom, podnikateľom a podnikateľkám z celého sveta, ktorí sa v piatok, 6. októbra, zišli online i osobne vo Svätyni zrieknutia sa šiat sv. Františka (Santuario della Spogliazione) v Assisi.
Účastníkom stretnutia Františkova ekonomika pápež zdôraznil, že „nákup a predaj zbraní na účely konfliktov, zarábanie na tých najzraniteľnejších a najbezbrannejších, ako sú tí, ktorí opúšťajú svoju vlasť pri hľadaní lepšej budúcnosti, alebo využívanie zdrojov a národov, oberanie o ich pôdu a zdravie sú chorobou. Je to zvrátenosť samotnej ekonomiky a jej poslania.“ Podľa pápeža je toto všetko „len arogancia, násilie, drancovanie“ a ľudstvo sa od toho „musí oslobodiť“.
Ekonomika má vytvárať harmóniu
Pápež František v posolstve zdôrazňuje, že v ekonomike existujú protiklady: „stánky na trhu voči veľkým obchodným centrám, malé banky voči podnikom či nadnárodným spoločnostiam alebo veľmi vysoké platy a prémie voči ekonomike starostlivosti, ľudských vzťahoch a platov, ktoré sú príliš nízke na to, aby sa dalo dobre žiť“. Napriek tomu podľa pápeža autentickou povahou ekonomiky je „byť miestom začlenenia a spolupráce, nepretržitého vytvárania hodnôt, ktoré sa majú dávať do obehu s ostatnými“.
Ako Svätý Otec vysvetľuje, „malé potrebuje veľké, konkrétne potrebuje abstraktné, zmluva dar, chudoba spoločné bohatstvo“. Existujú však protiklady, ktoré nevytvárajú harmóniu, napríklad „ekonomika obrovského bohatstva pre niekoľkých“, „gigantický zbrojný biznis, ktorý ide proti ekonomike mieru“ či „ekonomika, ktorá znečisťuje a ničí planétu, namiesto toho, aby ju chránila“.
Ekonomika Zeme a ekonomika kráčania
Svätý Otec navrhuje mladým ľuďom, ktorí sa v súčasnosti snažia bojovať proti nerovnosti a environmentálnej kríze a uprednostňovať domorodé ekonomiky a potravinovú samostatnosť, aby brali do úvahy „ekonomiku Zeme“ a „ekonomiku kráčania“, teda aby dbali na vzťahy, na mestá, ktoré obývame, na naše korene.
Pápež mladých pozýva, aby sa usilovali byť „ženami a mužmi pokoja“, a prostredníctvom ekonomiky sa starali o spoločný domov. To nebude možné, dodáva pápež, ak „nebudeme mať pohľad, ktorý vidí svet počnúc perifériami, pohľad na vylúčených, na tých posledných“. V tejto súvislosti pápež odporúča vytvoriť priestor pre pohľad žien, ktoré „nás podnecujú hľadieť menej na tovar a viac na vzťahy, menej na peniaze a viac na prerozdeľovanie, viac pozornosti venovať tým, čo nemajú, byť viac konkrétni a menej abstraktní“.
Svätý Otec František v posolstve uvádza aj integrálnu ekonomiku, „ktorá sa robí s chudobnými a pre chudobných“, teda pre vylúčených, neviditeľných, tých, ktorí „nemajú hlas, aby ich bolo počuť“. A vyzýva mladých, aby hľadali „chyby histórie“ a angažovali sa v „ekonomike s chudobnými, aby boli aktívni“.
Budovanie mostov medzi kontinentmi
Na záver pápež povzbudzuje účastníkom stretnutia v Assisi slovami:
„Milí mladí, nebojte sa napätia a konfliktov, snažte sa ich prekonávať a byť každý deň ľudskejšími. Zverujem vám úlohu starať sa o spoločný domov. Majte odvahu kráčať vpred. (...) Majte trpezlivosť a vynaliezavosť v rámci vašich cirkví a ekonomických skutočností. (...) Zostaňte otvorení a zapojte s odhodlaním a nadšením kolegov, biskupov, spoluobčanov. (...) Zostaňte jednotní, aktívni a operatívne budujte mosty medzi svetadielmi, ktoré vyvedú ľudstvo z koloniálnej éry a nerovností.“ Pápež napokon opäť vyzval k univerzálnemu bratstvu a povzbudil všetkých, ktorí sú súčasťou Františkovej ekonomickej komunity, aby boli „priekopníkmi ekonomického a podnikateľského života integrálneho ľudského rozvoja zvnútra“.
Dodajme, že komunita Františkova ekonomika sa zrodila v roku 2019 ako odpoveď na pápežove výzvy „znovu oživiť ekonomiku“, „uzavrieť zmluvu na zmenu súčasnej ekonomiky“ a „dať dušu ekonomike zajtrajška“. Po 4. celosvetovom stretnutí v piatok v Assisi budú cez víkend (7. – 8. októbra) pokračovať v tzv. podujatí The Italy 2023 hub event, v ktorom sa uskutočnia momenty vzdelávania, výmeny projektov a skúseností, vypracovania perspektív a tiež reflexie o novej pápežovej apoštolskej exhortácii Laudate Deum.
Článok VN Tiziana Campisi – spracovala Miroslava Holubíková