[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež sa modlí za mier v Izraeli a Palestíne: Každá vojna je porážka!
P:3, 08. 10. 2023 16:05, ZAH

Vatikán 8. októbra (VaticanNews) Pápež František vyzýva na ukončenie útokov a modlí sa za mier v Izraeli a Palestíne. „Prosím, zastavte útoky a zbrane,“ vyzval v nedeľu pápež František, „a pochopte, že terorizmus a vojna nevedú k žiadnemu riešeniu, ale len k smrti a utrpeniu toľkých nevinných ľudí.“

„Vojna je vždy porážkou! Každá vojna je porážkou!“ zdôraznil.

V príhovore po nedeľnej modlitbe Anjel Pána Svätý Otec povedal, že „so znepokojením a smútkom“ sleduje najnovšie správy z Izraela, „kde násilie prepuklo ešte prudšie a vyžiadalo si stovky mŕtvych a zranených.“ Vyjadril sústrasť rodinám obetí a povedal, že sa modlí za ne a za „všetkých, ktorí prežívajú hodiny hrôzy a utrpenia“. Pápež vyzval všetkých, aby sa modlili za mier v Izraeli a Palestíne.

Násilie v Izraeli a Palestíne

Vo Svätej zemi v sobotu vypuklo nové násilie, keď palestínski bojovníci Hamasu nečakane zaútočili na Izrael, vypálili stovky rakiet a podnikli ozbrojené výpady do Izraela. Izrael okamžite začal s odvetnými leteckými útokmi a premiér krajiny vyhlásil, že krajina je vo vojne. Podľa nepotvrdených správ bolo na juhu Izraela a v pásme Gazy zabitých viac ako 400 Palestínčanov a desiatky boli zajaté. Podľa niektorých izraelských zdrojov bolo zabitých približne 300 Izraelčanov a desiatky boli unesené.

Latinský patriarchát vyzýva na deeskaláciu situácie

Latinský patriarchát v Jeruzaleme v sobotňajšom vyhlásení vyjadril poľutovanie. „Príliš veľa obetí a tragédií, s ktorými sa musia vyrovnávať palestínske aj izraelské rodiny, bude vytvárať ďalšiu nenávisť a rozdelenie a čoraz viac ničiť akúkoľvek perspektívu stability.“ Vo vyhlásení vyzval medzinárodné spoločenstvo a náboženských predstaviteľov, aby „vynaložili všetko úsilie na pomoc pri deeskalácii situácie, obnovili pokoj a usilovali sa o zabezpečenie základných práv obyvateľov regiónu“.

Potreba vyriešiť konflikt

Patriarchát trval na dôležitosti zachovania tzv. status quo, pokiaľ ide o všetky sväté miesta vo Svätej zemi, najmä Jeruzalem; a na „naliehavej potrebe nájsť trvalé a komplexné riešenie palestínsko-izraelského konfliktu v tejto krajine“. Vyhlásenie patriarchátu bolo zakončené modlitbou, aby Boh „inšpiroval svetových lídrov k zásahu v prospech realizácie mieru a konsenzu, aby sa Jeruzalem stal domom modlitby pre všetky národy“.

Christopher Wells Vatican News( TK KBS, VaticanNews, cz, ml; kj ) 20231008002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]