[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prvý synodálny brífing vo Vatikáne: Zastavte sa a počúvajte sa navzájom
P:3, 06. 10. 2023 09:40, ZAH

Vatikán 6. októbra (VaticanNews) „Spôsob, akým si veľká inštitúcia, akou je Cirkev, dovolí chvíľu ticha vo viere, v spoločenstve, v modlitbe, je novinkou,“ povedal na prvom synodálnom brífingu Paolo Ruffini, prefekt Dikastéria pre komunikáciu a predseda informačnej komisie synody. Dodal, že to môže pomôcť svetu aj v iných oblastiach, ako je vojna alebo klimatická kríza. „Zastaviť sa, počúvať sa navzájom. To je výzva, ktorá si zaslúži, aby sa o nej hovorilo,“ uzavrel.

V príhovore k novinárom sa Paolo Ruffini odvolal na slová pápeža Františka zo začiatku prvého synodálneho zasadnutia, počas ktorého ocenil prácu novinárov a poukázal na to, že synoda sa musí postiť v otázke verejného vystupovania. „V tejto súvislosti je potrebné zdôrazniť, že v súvislosti so synodou je potrebné, aby sa v nej pokračovalo. Vaša práca je veľmi dôležitá pre pochopenie a uvedomenie si priority počúvania. Sme tu, aby sme sa vám v tejto práci snažili pomôcť,“ povedal. Dodal, že na konci každého synodálneho modulu bude tlačová konferencia, teda prvá bude už túto sobotu.

Synoda nie je rozhodujúca

„Je normálne, že sa ako novinári snažíme predstaviť si koniec čohokoľvek: môže to byť futbalový zápas alebo politické voľby,“ povedal Ruffini, „ale na otázku, aký bude koniec synody, sa nedá odpovedať, pretože sme naozaj len na začiatku.“ Pripomenul, že synoda bude pokračovať v roku 2024. „Skúsme ísť krok za krokom,“ apeloval a snažil sa vysvetliť, že práve metodika práce si vyžaduje ísť touto cestou.

„Synoda nie je rozhodujúca. Sme uprostred, takže nemôžete žiadať od tohto zhromaždenia, aby oznámilo koniec ďalšieho zhromaždenia.“ A dokonca aj záverečná správa, ktorá bude sformulovaná na konci práce, t. j. koncom októbra, ukáže „zhody a rozdiely,“ ale nebude bodom príchodu, ale skôr „cestou, po ktorej ideme.“ „Bude to teda skôr niečo ako ,Instrumentum laboris‘ (pracovný dokument) než záverečný dokument,“ zdôraznil Ruffini.

Metodika práce v skupinách

Spolu so Sheilou Piresovou, sekretárkou Komisie pre informácie a komunikáciu Konferencie biskupov južnej Afriky, Ruffini vysvetlil, ako technicky prebieha práca 35 pracovných skupín.

V súčasnosti prebieha diskusia o časti A „Instrumentum laboris“ o charakteristických znakoch synodálnej Cirkvi. Každý má štyri minúty na to, aby sa zapojil do diskusie. Po úvodných slovách bol dnes čas na zdieľanie cesty, ktorú prešla vlastná Cirkev v prvej fáze synodálnej (poradnej) cesty. Ľudia hovorili o tom, „ako sa to začalo, ako sa to vyvíjalo, s akými ťažkosťami sa stretli, o vzťahu medzi miestnou a univerzálnou cirkvou.“ Potom bol zvolený spravodajca, osoba, ktorá zhromažďovala rôzne skúsenosti a závery, aby ich po skupinovej diskusii predložila zhromaždeniu. Správa vypracovaná touto osobou, zvolenou väčšinou hlasov, „určí zhody, rozdiely, myšlienky, ktoré sa objavili.“

Šestnáste riadne generálne zhromaždenie Biskupskej synody „Smerom k synodálnej cirkvi: spoločenstvo, účasť a poslanie“ sa koná od 4. do 29. októbra vo Vatikáne.

Páter Paweł Rytel-Andrianik, Salvatore Cernuzio - Vatikán( TK KBS, VaticanNews, pl, ml; pz ) 20231006020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]